Bozüyük’ün kurtuluşunun 100. yılı törenle kutlandı

Bilecik’in Bozüyük ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri sabah saatlerinde Atatürk Anıtına Bozüyük Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başladı. Ardından ihtiram duruşu, tevakki etmek atışı ve İstiklal Marşı ile devam fail tören, şehitlerin ruhu için dualar edilerek Kur’an-ı Bonkör tilaveti ile sürdü. Öğrenciler eliyle kurtuluş ile ilişkin şiirlerin de okunduğu program, Şehremini Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’nun günün mana ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Komutan Bakkalcıoğlu, “Bu yıl Ağustos ayı yaklaştıkça seçme yıl yaşadığımdan daha çok tıpkı ruh, bire bir önsezi kapladı içimi. Bilahare anladım kim Halas Savaşını taçlandıran Atatürkümüzün emniyetsiz 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılı yaklaşıyordu. Ülkemizin, sunturlu Bozüyükümüzün antagonist işgalinden kurtuluşunun kamu 100’üncü yılının gelişindendi heyecanım ve hissettiklerim. Canan hemşehrilerim; yıl 1920 Ağustos ayı, Osmanlı Hanedanınca imzalanan Sevr Anlaşmasıyla Anadolu toprakları parsel parsel işgal edilmişti. Bu anlaşmayı reddeden büyük Atatürk önderliğindeki ordumuzca iki sene sonraları yine ağustos ayında balaban zaferle kurtarıldı umum Anadolu toprakları. Iyice Bozüyükümüz Halas Savaşı’nda bütün cephe hattındaydı, parçalanmamış üç öğün antagonist askerlerince yakıldı ve yıkıldı. Bu süreçte şu an ortamında yaşadığımız kent yerleşkesinin gün doğusu bölgesi binlerce şehidimizin kanıyla yaş topraklarımızdır. Bunun büyük ehemmiyet ve değerini Bozüyük’te yaşayanlar namına hepimiz yüreklerimizde hissediyoruz, hissetmeliyiz. Sevgili hemşehrilerim, iri zaferden beş gün sonraları 4 Ilkgüz 1922’da Halas Savaşı’nda yakılıp yıkılmış, aygın baygın içindeki Bozüyükümüz düşman işgalinden kurtarılmıştır. Atalarımız çarpışma ve sonrasında çokça çekmişti, hiçbir yönde dini siyasi budunsal ayrımcılık yapmaksızın aynı baskı gibi birleşip yeniden kurdular Bozüyük’ü ve büyüterek mevrut kuşaklara kişi ettiler. Domuzuna kentimiz Bozüyük zaman ülkemizin bildirme büyük uran merkezlerinden birisi namına hemencek gelişmekte ve büyümektedir. Benzeri inançla, ayrımsız kontekst süresince herhangi bir Bozüyüklü baştan sona bu gelişmeye katkı vermelidir, verecektir. Amma bu kentte cıvıl cıvıl, süregelmek için mevrut rastgele Bozüyüklü şu manevi değerimizi asla unutmamalıdır. Balaban Atatürk’ün Yunanlıları yenen Metristepe’deki İsmet Paşa’ya çektiği telgrafta dediği gibi ‘Bozüyük milletin maküs talihinin yenildiği yerdir.’ Başta balaban Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ümüzü, silah arkadaşlarını ve bu topraklar, bu vatan için gelişigüzel dönemde canını veren kebir şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Başkan Bakkalcıoğlu’nun konuşmasının peşi sıra gine öğrenciler eliyle şiirler okunarak ahali oyunları gösterileri sahnelendi. Ayrıca programda yer alan Mehteran Gösterisi demet ile izlendi. Törenlerin böylece 4 Eylül Kurtuluş Etkinliklerinde çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere tören düzeni üyeleri marifetiyle madalya ve hediyeleri takdim edildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlerin arkası sıra 12.00 ve 13.00 saatleri arasında şehremaneti sesli duyuru sisteminden yiğitlik türküleri yayınlandı.

Törenlere; Ilçebay Fıkdan Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmayan, Belediye Reisi Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Odunpazarı Şehremini Kazım Kurt, Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Uğurlu, Şehir Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, yer umumi meclis üyeleri, siyasal parti temsilcileri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, çalım müdürleri, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ve Bozüyüklüler katıldı.

Kurtuluş coşkusu ilişkin münasebet otoparkında saat 20: 00’bile başlayacak olan yüzü sıcak sanatçı Erek Boz’un görüntü alacağı dinleti programı ile devam edecek. Tüm Bozüyüklülerin davetli olduğu kurtuluş konserinin dokunaklı rabıta görmesi bekleniyor. – BİLECİK

Share: