Bronz Soyer: “Hafızayı Tazelemezseniz Bire Bir Aktarılma Birileri Vatan Hainlerini Kahraman Yapmaya Kalkar”

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer sedir oturumunda İzmir’in 100. yıldönümü kutlamalarına ilgili konuştu. Başkan Soyer, “Hep Türkiye’ye imge ve moral veren tıpkı buluşmaydı. Bu memlekette hafızayı tazelemezseniz, benzeri dönüş birileri vatan hainlerini kahraman yapmaya kalkar. Soysuz Vahdettin ülkeyi infirak etti. Bu beş 2’nci sınıf bilgisi. Bambaşka aynı çağ yazmaya kalkışılabilir ama gerçekler kesin” dedi.

İzmir Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Ilkgüz ayı önce birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in idaresinde güzeşte akşam yapıldı. Kültürpark 4 No’lu holde kurulan bakir divan salonundaki güruh Büyükşehir Belediyesi’nin tıpkı mahiye faaliyetlerini anlatan videonun gösterilmesiyle başladı. Arkası Sıra Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu Çiğli Cumhuriyet Mahallesi’ndeki heyelanla ilgilendiren araştırmanın sonucunu paylaştı. Bölgede yapılması gerekenleri anlatan Özden Gökçeoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına bakanlıkların ve ilgili kurumların dahi bindi vermesi gerektiğini ifade etti.

“ÇOK NEŞELİ, GURURLUYUM”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, divan oturumunda İzmir’in 100’üncü kurtuluş yıldönümü etkinliklerine yönelik değerlendirmede bulundu. Komutan Soyer şöyle konuştu:

“Bu sene düzenlediğimiz 9 Eylül kutlamaları ile ilişkin iki anne sebebimiz var. Birincisi 100 yıl ülkelerin tarihinden çokça yüce berenarı dilimidir. 100 yılın kesin hatırlanması ve hatırlatılması lazım. Bütün verdiğim denk; Fransız İhtilali’nin 100’üncü yılı vesilesi ile Eyfel Kulesi işlenmiş. Ülkeler zaferlerinin, cumhuriyetlerinin 100’üncü yılını, gelişigüzel ant alaylı şekilde tesit etmek istemişler. Bu haddinden fazla anlaşılır aynı madde. Ego henüz adayken ‘Ne şanslıyım kim bu memleketin cumhuriyetinin, kurtuluşunun 100’ncü yılında belediye başkanlığı yapacağım’ demiştim. Bizler ne şanslıyız ki 100’üncü yılı kutluyoruz. Çokça neşeliyim, çokça mutluyum, çok gururluyum.”

“BİRİLERİ VATAN HAİNLERİNİ KAHRAMAN YAPMAYA KALKAR”

Ülkenin hafızasının tazelenmesi gerektiğini söyleyen Soyer şöyle devam etti:

“Bu memlekette o hafızayı tazelemezseniz, tıpkı aktarılma birileri vatan hainlerini yiğit yapmaya kalkar. Bire Bir bölüm birleri onlarca meşakkatle müktesep zaferleri, benzeri kurşun da sıkılmadan müktesep fetihler namına tarif etmeye kalkar. Biz hafızamızı tazelemek zorundayız. Pespaye Vahdettin ülkeyi tecezzi etti. Bu beş 2’nci sınıf bilgisi. Apayrı bir zaman yazmaya kalkışılabilir amma gerçekler değişmez. Başka bir ceht içerisine girebilirsiniz. Onu yiğit yorumlamak isteyebilirsiniz. Ama gerçekler kesin. ‘Çanakkale geçilmez’ denilen, binlerce martir sunulan Çanakkale geçildi. Elbet geçildi? On Paralık kurşun sıkılmadan geçildi. Ne oldu şehitlerin aziz hatırası? Vahdettin ve Damat Ferit Ağır, Sevr Anlaşmasını imzaladı.”

“ECDADIMIZ İLE PROBLEMİMİZ YOK… YURT HAİNLERİ İLE VATAN KAHRAMANLARINI AYRIŞTIRMAK LAZIM”

Başbuğ Soyer Fatih Padişah Mehmet’in İstanbul’u aldığını anımsatarak şunları söyledi:

“Dünyanın o tarihteki sunma delici, dört açacak bilici, basiret sahibi dinç aynı lideri. Bizim atamız, övünme ediyoruz. Atalarımız ile övünmek birilerinin tekelinde değil. Hepimiz bu vatanın insanıyız ve onlar bizim atamız. Piri Resi Bey, Mimar Sinan pekâlâ atamızsa, Barbaros Hayrettin Paşa elbette atamız ise Fatih Odalık Mehmet Eğlek bizim atamız. Bizim ecdadımız ile ilgili aynı problemimiz yok. Yurt hainleri ile vatan kahramanlarını ayrıştırmak lazım. Eğer ayrıştırmazsanız, ayrımsız sert koyarsanız, olmaz. Şehitlerin ruhunu incitirsiniz.”

“HIRSIZLAR VE HARAMİLER İLE YOLUMUZU AYIRMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim milli kahramanımız Mustafa Eksiksizlik Atatürk amacıyla 5 idam fermanı çıkarıp vurmak istemişler. Ki? Vahdettin… Birçok lime suikast düzenlemek istemişler. Ki? Damat Ferit Gösterişli. ve ne yapmışlar? İngiliz zırhlılarına binip gitmişler. Ben bu adamın nesini savunayım. Ulusalcılık de yurtseverlik dahi ecdada ocumak da kimsenin tekelinde değil bu memlekette. Bizler atalarımızı saygı ile anmaya devam edeceğiz. Hırsızlar ve haramiler ile yolumuzu fethetmek zorundayız. Ruz bize bunu söylüyor. Atalarımız dünyaya balaban aynı ibret vermiş. Yemeden Içmeden Palikarya, İngiliz değil. Bilcümle dünyanın yayılımcı güçlerine. Bilcümle mazlum milletlere sabah yeli veren ve cümle bağımsızlığın, özgürlüğün olabilir olduğunu gösteren ayrımsız milli uğraş bu. Emperyalizmin yediği sunu şişman tokat bizim atalarımız eliyle atıldı. Bizim ecdadımızla problemimiz namevcut. Osmanlı birlikte bizim, cumhuriyet altını de bizim. Ama Vahdettin, Güveyi Ferit Ağırbaşlı… O yurt hainleri ile yolumuz katiyen buluşmaz. Çektirdikleri ateş ve ıstırap katiyen unutulmaz.”

“BUNDAN EVIRE ÇEVIRE SARAKA OLAMAZDI”

9 Ilkgüz gecesi yaptığı açıklamada ayrıştırıcı tıpkı açacak bulunmadığını savunan Soyer şunları kaydetti:

“Bu memlekette insanların neşesi, eğlencesi çalındı. Hoppadak 9 Ilkgüz değil İzmir Uluslararası Fuarı emniyetsiz kalabalıktı. Kuvvetli geçti, insanlar akış akın geldi. İnanılmaz mülevven, aktif, cıvıl cıvıl. Bir biricik kişiden huysuz ayrımsız molekül duymadık. Bir öz 9 Ilkgüz akşamı yaşandı. 9 Eylül akşamı orada beniz binlerce koca vardı, yegâne şikayet gelmez mi? Bilcümle Türkiye’ye rüya veren, moral veren ayrımsız buluşmaydı. Hem İEF hem dahi 9 Eylül. Zira insanlarımız ayrıştırıcı aynı anahtar konuşmaktan yoruldular. Kutuplaştırılmaktan, ayrıştırılmaktan, ötekileştirilmekten yoruldular. O bulutsuz bütün alay malay Tarkan ile coştular, atalarımızı hatırladılar. Bundan pir ayrımsız bayram olamazdı. Doğrusu bir saraka yaşandı.”

“İLK MERMI BIRLIKTE AKIBET MERMI DE İZMİR’DEN ÇIKAR”

Başkan Soyer ülkede kutuplaştırıcı bir iklimin olduğunu, barış sözcüğünden ayrışma yaratılmak istendiğini söyleyerek “Barışı ki sebep savunmaz? Barışa şüphesiz cebin çıkarız? Palikarya’a, Fransız’a gerektiğinde öğüt verilir. Varsa bire bir hücum, karışma, tehdit sunma ilkin İzmir ayakta durur. İlk mermi üstelik serencam mermi dahi gene İzmir’den çıkar. Hiç kimsenin tereddüttü olmasın. Ancak bu barışa cebin geçmek anlamına gelemez. Biz barışı mukayyet olmak mecburiyetindeyiz” dedi.

DÜNYA ŞAMPİYONUNU TEBRİK ETTİ

Başkan antrparantez Soyer, Kolombiya’nın Düzme şehrinde planlı Acun 20 Yaş Şeş Atletizm Şampiyonası’nda 400 metre sakat finalinde değerli madalya kazanarak acun şampiyonu olan İsmail Nezir’i tebrik etti.

MECLİS ARTIK DAHA TASARRUFLU

Üyeler henüz önce basılı adına dağıtılan sedir gündemini artık oturdukları masaların üzerindeki tabletlerden takip ediyor. Böylelikle gündem için basılan 30 bine yakın kağıttan tasarruf sağlanıyor. Ayrıca kullanılmamış sedir salonunda üyelerin meşveret süreleri ekrana yansıtılarak zamanın adil kullanılmasına yardım amaçlanıyor.Share: