Bulgaristan’daki er intihap kapsamında Bursa ve kasaba illerde rey ödeme işlemi başladı

Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Yalova’da tekme yurttaş olup Bulgaristan seçimleri üzere rey ödeme hakkı bulunanlar, erken yasama kurulu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti.

Bursa’da kısaca 72 bin dirilik üzere 9 ilçe ile Bulgaristan Konsolosluğu’nda 40 kasa kuruldu.

Kentte hayatiyetli tekme vatandaşlar, kurulan sandıklarda Bulgaristan’dan gelenlerin da aralarında bulunduğu görevlilerin kontrolünde sabahleyin saatlerinden itibaren rey kullanmaya başladı. 07.00’birlikte başlayan düşünce kullanma işlemi, 20.00’ye kadar bitmeme edecek.

Elektronik ortamda yapılan seçimlerde, seçmenler etiket belgesiyle bile düşünce verebiliyor.

Osmangazi ilçesindeki Mualla Haydi Türkay İlkokulu’na oy kullanmaya mevrut ve yürümekte engel çekici buğulu bire bir müntehip, memur eşhas eliyle sandalyeye oturtularak bir numara kattaki düşünce kullanacağı sınıfa büyüklüğünde taşındı.

Eskişehir

Eskişehir’dahi ise Çankaya Mahallesi’nde meydan kayran Gazi Yakup Satar Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi, Şirintepe Mahallesi’ndeki Martir Teğmen Subutay Alkan Ortaokulu ile Kardeşler Ortaokulu’nda kestirmece bin 600 seçmen için sandıklar kuruldu.

Gazetecilere açıklamalarda kâin Eskişehir Balkan Göçmenleri Kültür ve Tesanüt Derneği Başkanı Habibe Aydınlık, düşünce ödeme işleminin sabahın erken saatlerde başladığını belirtti.

Geçen yıl yapılan seçimlere bin 564 kişinin rey kullandığını rapor fail Ziyalı, şunları söyledi:

“en üst Bulgaristan seçimini yine Eskişehir’da 14 Teşrinisani 2021’üstelik gerçekleştirdik. O tarihte bin 564 oy kullanılmıştı. Umuyoruz ve diliyoruz bu rakamın zaman üzerine geçelim. Çünkü kalbimiz amiyane Bulgaristan’üstelik canlı Türk soydaşlarımızla alay malay. Eskişehir’dahi üç sandıkta oy istimal işlemi başladı. 07.00’da başlayan görüş ödeme işlemi 20.00’üstelik sona erecek. Odunpazarı’nda ve Tepebaşı bölgelerindeki üç okulda seçmenler sayısal ortamda görüş kullanacak. Vatandaşlarımız, elektronik rey istimal sistemine berenarı alıştılar.”

Çanakkale

Çanakkale form ve Gökçeada ilçesinde seçmenlerin fikir kullanmaları amacıyla sandıklar kuruldu.

İl merkezinde Cumhuriyet İlkokulu’nda, Gökçeada’birlikte ise Uğurlu İlkokulu’nda kurulan sandıklarda seçmenler sabahleyin saatlerinden itibaren düşünce istimal işlemlerini gerçekleştirdi.

Yalova

Yalova’bile 2, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde birer girmek için 4 sandıkta fikir kullanacak kısaca bin 600 müntehip, sabahleyin saatlerinde sandıkların bulunduğu okullara gelmeye başladı.

Yapılan kontrollerin ardından oylarını kullanan seçmenler, vatandaşlık görevlerini yerine getirdikleri üzere bahtiyar olduklarını tabir etti.

Sandık görevlisi olduğunu belirten Beyhan Çavuş, AA muhabirine, seçimlerin Yalova’da rahat geçtiğini ve kestirmece bin 500 kişinin fikir kullanmasını beklediklerini anlatım etti.

Çavuş, “Bizim Bulgaristan’daki haklarımızı arkalamak ve yurttaşlık görevimizi ayırmak üzere Yalova’daki vatandaşlarımız duyar. Seçim sandıklarına gelip oylarını kullanıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Mersiye Sezer ise sabahleyin 07.00’de sandıkların açıldığını ve gelip oyunu kullandığını belirterek, “İki ülkeye birlikte oflaz hayırlı olsun. Vatanımıza, milletimize körpe tamam inşallah. Haddinden Fazla adamakıllı geçiyor ve paydaşlık çokça fazla.” şeklinde konuştu.

Tüm tekme vatandaşlığı olanların duygulu olmasını isteyen İsmail Ayaz de valilik ve belediyelerin intihap sürecinde verdiği desteklerden âlem teşekkürname etti.

Share: