Burdur’da çıkan orman yangını arama altına makbuz

Burdur’un Kenar ilçesinde çöplükte çıkan ve ormanlık alana sıçrayan cuşiş, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Kestel köyü Aladağ mevkisindeki mezbelelik alanda başlayan cuşuhuruş, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı.

Yangına müdahale üzere bölgeye 2 helikopter, 2 uçak ve Nahiye Belediyesi ile Kenar Orman İşletme Müdürlüğü itfaiye ekipleri irsal edildi.

Havadan ve karadan kestirmece 2 saat süren müdahaleyle yangın taharri altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

“Vatandaşın duyarlılığıyla yangınların çıkmasını önleyebiliriz”

Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki çöplükte geri başlayan yangının söndürüldüğünü fakat zaman kıtipiyoz tıpkı kıvılcımın rüzgarın etkisiyle yangına dönüştüğünü söyledi.

Çöplükte başlayan yangınların tafsilatlı süre teklifsizce yanabildiğini tamlayan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

“Kestel köyü Aladağ mevkisindeki ormanlık alana sıçrayan yangında 8-10 dekarlık düzlük uymazlık gördü. Çokça şükür yangını, önümüzdeki tepeyi aşmadan havandan uçak ve helikopterlerle, karadan üstelik ekiplerin müdahalesiyle arama altına almış durumdayız. Tepenin ardında haddinden fazla degaje bir orman alanı var, Allah’tan etkin ve çabuk bir mücadeleyle durdurduk. Vatandaşlarımızdan yol kenarlarındaki alanlara çöplerini bırakmamalarını, doğaya sigara izmariti atmamalarını murat ediyoruz. Maalesef yol kenarlarına atılmış amiyane tıpkı sigara izmaritinden tehlikeli yangınlar meydana gelebiliyor. Bunlara dikkat edersek orman yangınlarının çıkması azalacaktır. Vatandaşlarımızın duyarlılığıyla yangınların çıkmasını önleyebiliriz.”Share: