Bursa ve çevre illerde eskimemiş terbiye öğretim yılı başladı

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Eskişehir’da yeni eğitim bilimi tedrisat yılının başlaması nedeniyle öğrenciler dersbaşı yaptı.

Bursa’birlikte, bin 949 okulda 658 bin mektepli ve 43 bin hoca 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılının başlamasının heyecanını yaşadı.

Merkez Nilüfer ilçesinde Martir Sıtkı Abat İlkokulu’ndaki törende, İl Milli Terbiye Müdürü Serkan Bereketli, evvel ibret zilini çaldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat üstelik yayımlandığı mesajda, kalkınma ve evolüsyon önünde, ülkelerin genişlik iri gücünün eğitimli, nitelikli ve hareketli insan varlığı olduğunu kaydetti.

Balıkesir

Balıkesir’dahi tarz Altıeylül ilçesindeki Hisse Senedi Erdayı İlkokulu’nda düzenlenen merasim, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, öğrenciler koşuk okudu, ahali oyunu ve piyano gösterileri sundu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak önce ibret zilini çaldı.

Şıldak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tam eğitim bilimi kadrosuna ve velilere eğitim tedris döneminin sükse yoğun geçmesi temennisinde bulundu.

Kentin hararetli bir eğitim kadrosuyla kullanılmamış döneme hazır olduğunu vurgulayan Şıldak, “183 bin öğrencimiz, 13 bin öğretmenimiz ve ilkokullara kullanılmamış başlayan 15 bine yakın öğrencimizle eğitim trafiğimiz başladı.” dedi.

Bilecik

Bilecik’te 36 bin 200 öğrenci, evvel ders zili öncesi velileriyle okullara geldi.

Vali Kemal Kızılkaya, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen törende, eğitim tedris döneminin çocuklara ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu tören, 4. sınıf öğrencilerinin okula eskimemiş başlayan 1. derslik öğrencilerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’de 201 okul, 2 bin 485 dershane, tahminî 3 bin 500 sarıklı ve 50 bin öğrenci, 2022-2023 eğitim bilimi ve talim yılına düzenlenen törenle başladı.

15 Temmuz El Erki ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından 19 Temmuz İlkokulu’nda düzenlenen törende, öğrenciler koşuk okudu, umum oyunları gösterisi sundu.

Ilbay Muammer Erol ve protokol üyelerinin evvel ibret zilini çalmasının peşi sıra sınıflarına giren öğrenciler, dersbaşı yaptı.

Çanakkale

Çanakkale’bile de Kordon Boyu’ndaki Truva Atı uğrunda meze düzenlendi.

Ardından Milli Terbiye Müdürü Ferhat Yılmayan aracılığıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çelenk sunuldu.

Törene, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale genelinde 82 bin 993 mektepli dersbaşı yaptı.

Eskişehir

Eskişehir’birlikte Sultandere Dirim Merkezi’nde planlı törende Vali Erol Ayyıldız, kentin gelişigüzel alanında olduğu kabilinden eğitim bilimi alanındaki çalışmaların da serian hayata geçmesi için parçalanmamış imkanları seferber ettiklerini belirtti.

AK Tümen Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ise kentin kullanılmamış yetişek talim yılına, eski yıllara göre çokça daha ferah hazırlandığını, bunda üstelik Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının uygulamaya koyduğu okul bazlı bütçe yönetimi sisteminin çokça nazik payının bulunduğunu dile getirdi.

Bu sene ilk kez uygulanmaya başlayan hele köy okullarında minimal 10 mektepli şartının 5’e indirildiğini ifade fail Avcı, şunları kaydetti:

“Sonunda Eskişehir’da 12 karye okulumuz da terbiye öğretime açılmış oldu. Eğitimcilerin haddinden fazla bereketli bildiği ayrımsız hamur, yeryüzü iyi meslek eve bildirme mümasil olan okuldur. Dolayısıyla, Milli Yetişek Bakanlığının bu kararı ve uygulaması inşallah eğitimin kalitesini de aracısız etkileyecek. Türkiye’de yetişek alanında birlikte haddinden fazla güç tıpkı ağızsız devrim yaşanıyor. Sınıf sayılarımız biraz hatim arttı. Sarıklı başına sakıt öğrenci ortalaması 60’lardan, 20 sene öncesine bakarak 70’lerden 23 düzeyine indirildi. Öğretmenlerimizin nüfus şartlarında olumlu, sakil tensikat yapıldı.”

İl Milli Yetişek Müdürü Ülker Töre birlikte Eskişehir’üstelik 504 okulda 145 bin 98 mektepli ve 11 bin 865 sarıklı ile terbiye talim dönemine başladıklarını aktardı.

Share: