Bursa’daki terör saldırısının sanıkları bilgili karşısında

Bursa’de geçen sene yürütüm himaye memuru Cengiz Kahraman’in martir olmasına, 23 ceza uygulama kurumu personelinin yaralanmasına sebep olan terör saldırısına ilgili davada 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Bursa 8. Pahal Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında “devletin birliğini ve talih bütünlüğü halel”, “taammüden kişiyi hesabına getirdiği amme görevi dolayısıyla bombalama yoluyla tasarlayarak öldürme ve öldürmeye girişim”, “ağır sıklet maddeleri müsaadesiz adına bulundurma veya halk tebdil”, “kamu malına kötülük ita”, “mala uymazlık verme” ve “resmi belgede düzmecilik” suçlarından 913’er yıla kadar kodes cezası istemiyle sorun açılan tutuklu sanıklar Seda Baykan, Istek Arsu ve Mehmet Mustafa Uzkar, cezaevinden Gürültülü ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık Cebrail Gündoğdu’nun ise migren rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamayacağını uyarlamak amacıyla kulp sunduğu belirtildi.

Saldırıda şehit olan Cengiz Alp’in eşi Şenay Alp’in avukatı ile sanık Cebrail Gündoğdu’nun avukatı da mahkeme salonunda hazır bulundu.

Söz verilen sanıklar, iddianamenin tamamını inceleyemediklerini ve savunma hazırlayamadıklarını müstakbel sürerek, mahkemeden süre talebinde bulundu.

Sanık avukatları, müvekkillerinin tutuksuz yargılanmalarını istedi.

Şenay Alp’in avukatı, olayın planlanarak ve tasarlanarak antipatik kanlı şekilde gerçekleştirildiğini, sanıklar ortada ortaklık olduğunun de yalınlık olduğunu anlatım etti.

Müvekkilinin eşini, çocuklarının de babalarını kaybettiğini belirten yakınan avukatı, sanıklara verilecek cezada ailenin hayatları süresince duyacakları elemin göz önünde bulundurulmasını ve en son sınırdan cezalandırılmalarını istek etti.

Duruşmaya SEGBİS’le katılan ve olay haset otobüste mevcut 13 ceza uygulama kurumu personeli, sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek davaya iltihak talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı, müştekilerin davaya katılma talepleri ile sanıkların savunma alıştırmak amacıyla müddet taleplerinin kabulüne, sanıkların tutukluluk hallerinin ise devamına değişmeyen verilmesini istedi.

Söz sunulan sanıklar, tahliyelerini murat etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, müştekilerin davaya katılma talepleri ile sanıkların savunma alıştırmak üzere süre taleplerinin kabulüne karar verdi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmeden yıldız bilimi, ara sıra tanıkların dinlenmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Kentte 20 April 2022’de Bursa E Tipi Vabeste ve Örtüsüz Ceza İnfaz Kurumuna giden yürütüm himaye memurlarını haiz otobüsün geçişi sırasında yaşanan terör saldırısında yürütüm siper memuru Cengiz Yiğit martir ergin, 23 ukubet infaz kurumu personeli birlikte yaralanmıştı.

Saldırıyla ait düzenlenen sormaca sonucu sabık sene 17 Eylül’birlikte yıldırı örgütü MLKP üyesi Ses Baykan ve Heves Arsu ile Mehmet Mustafa Uzkar, 22 Ekim’üstelik dahi örgüt üyesi Cebrail Gündoğdu, İzmir’de yakalanarak tutuklanmıştı.

Sanıklar karşı hazırlanan iddianamede, patlamadan tezelden bilahare ivedilikle saldırıyı gerçekleştiren şahısların tespiti amacıyla korkulu benzeri araştırmaya başlandığı, alelhusus çevrede bulunan azrail görüntülerinin incelendiği ve içtimai medya üzerinden patlamaya ilgilendiren tetkikat yapıldığı aktarılarak, “Patlamayı Ihtilalci Karargah, DKP/BÖG, MKP, MLKP, MLSPB, TİKB, TKEP-L, TKP/ML ve PKK/KCK/YPG” silahlı yıldırı örgütlerinin gelişigüzel oluşturduğu HBDH terör örgütünün üstlendiği kaydedilmişti.

İddianamede, sanıklar Seda Baykan ve Iştiyak Arsu’nın hamle üzere irfan yaptıkları tam Mehmet Mustafa Uzkar ve Cebrail Gündoğdu’nun Balıkesir’in Edremit ilçesindeki hücre evinde patlamaya sebep olan ahali yapımı patlayıcıyı hazırladıkları, saldırıdan sonraları izlerini kaybettirdiklerini düşünen sanıkların başka eylem arayışına girdikleri ve bu amaçla İzmir’de eylem yapmaya karar verdikleri anlatılmıştı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamenin ekinde, iki avrat teröristin patlama öncesinde, sırasında ve sonrasında düzenlilik kameralarınca kaydedilen görüntüleri yer almıştı.

Share: