ÇAKER’li milyarder Todd Boehly Chelsea’nin yıpranmamış sahibi

Rus hisse senedi insanı Hikâye Abramovich’in, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı zımnında İngiltere hükümetinin kendisine yönelik yaptırım kararı sonrası satışa çıkardığı Chelsea’nin bakir sahibi muhtemelen oldu.
Kulüpten yapılan açıklamaya bakarak, Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Los Angeles Dodgers’ın ortağı Todd Boehly’nin beraberinde Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss’in aralarında bulunduğu grupla anlaşmaya varıldı. Şirketler Birliği Boehly vasıtasıyla yönetiliyor, ancak bire bir Kaliforniya hususi resülmal şirketi olan Clearlake Capital, Chelsea’deki hisselerin çoğuna cemaat olacak. Farklı yatırımcılar ortada LA Dodgers’ın kuma sahibi ABD’li milyarder Mark Walter ve İsviçreli milyarder Hansjoerg Wyss yer alıyor. Satışın mayıs kocaoğlan böylecene tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Sözleşme gereği yatırımın 2,5 bilyon sterlinlik kısmı, kulüp hisselerini satın almak için kullanılacak ve henüz geçmiş Abramovich’in açıkladığı gibi hayır kurumlarına affedilmek için Nazik Britanya’daki dondurulmuş aynı banka adına yatırılacak. Hesaptaki dünyalık İngiliz devletinin onayı olmadan para aktarımı edilemeyecek.

Paranın 1,75 milyar sterlinlik kısmı ise Stamford Bridge Stadı, akademi, kadın takımı, Kingsmeadow Stadı ve Chelsea Vakfı amacıyla yapılacak ek yatırımlara aktarılacak.

Todd Boehly kimdir, ne kulüplerin ortağı?

Amerikalı milyarder Todd Boehly, 2019 yılında üstelik Chelsea’yi satın almak üzere benzeri girişimde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı.

Boehly, Amerikan beyzbol ekiplerinden Los Angeles Dodgers’ın birlikte sahiplerinden. Milyarderin bu kulüpteki hissesi %20 ancak spor yatırımı bununla sınırlı değil.

Boehly antrparantez WNBA ekiplerinden Los Angeles Sparks’ın birlikte bölümsel sahibi.

Todd Boehly, NBA ekibi Los Angeles Lakers’ta de nasip sahibi. Bir Nice alanda yatırımları mevcut aksiyon insanı, henüz önceki Lakers’ın %27’lik hissesini satın almış ve dikkat çekmişti.
Todd Boehly, Chelsea ile ilk defa aynı ayak topu kulübüne mali yatırımda bulundu.

Abramovich Chelsea’nin satışı amacıyla Türkiye’de!

 

Abramovich İngiltere’deki malvarlıklarını satmaya başladı! Chelsea’yi kim alıyor

 

Share: