Çanakkale kahramanı Koca Seyit mezarı başında anıldı

Çanakkale kahramanı Eş Seyit mezarı başında anıldı

BALIKESİR Çanakkale Bahir Savaşları’nın gidişatını, tek başına kaldırdığı 276 okkalık tümden mermisi ile Ocean zırhlısını batırarak değiştiren Seyit Onbaşı Balıkesir’in Havran ilçesi Kocaseyit köyünde vefatının 83. yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen resmi tören ile anıldı.

ihtiram duruşu, istinkâf etmek atışı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan ihtifal töreni daha bilahare Herif Seyit’in mezarına çiçeklerin sunulmasıyla devam etti. Törende henüz sonra Insan Seyit ve bütün şüheda için Kuranı bonkör tilavet edildi. Merasim alanındaki programın arkası sıra köy merkezine güzeşte heyet burada Adam Seyit ve şehitleri amacıyla yapılan hayra ve mevlüte katıldı. Çanakkale Savaşında yaptığı büyük gelişim ile ordunun moral ve motivasyonunun artıran Koca Seyit’in bir alp olduğuna değinen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir “Havran’birlikte Seyit Onbaşı’nın köyündeyiz. Seyit Onbaşımızın o eş babayiğit Kayırıcı Seyit’in ahirete irtihalinin 83. yıl dönümü. Bire Bir el daha onun evlatları, torunları olarak, onu sevenleri kendisine mezarı başında, nezdinde toplandık ve onu dualarla rahmetle ve şükranla duygularımızla andık. Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşları başladığı ant cepheye koşmuş. Vatan mücadelesine munzam ve çokça dahi balaban fedakarlık yapmış. Nazik alplık yapmış. Büyük bile aynı aksiyon başarmıştır ve millete dünyalık olmuştur. Elan cenk sırasında Seyit Onbaşı’nın yapmış olduğu büyük gelişim; o sırtına almış olduğu bütünüyle mermisi bilcümle herkese benzer olmuş, güdeleme sağlamış ve Mehmetçiğe bile maneviyat olmuştur. Seyit Onbaşı görevini yapmış ve savaştan bilahare yine o alçak gönüllü hayatına köyüne dümbelek dönmüştür. Tek zaman o şişman işi, o kahramanlığı söylememiştir. Hatta söyleyenlere karşı da ayrımsız utangaçlık duymuştur. Onlar vatan müdafaasının temas Türk evladının yapması müstelzim ayrımsız özdek olduğunu çok ferah biliyorlardı. Küçük yurt söz konusu olduğu antlaşma dahi gel deyince geliyorlardı. Şayet cavlamak gerekiyorsa canlarını ortaya koyabiliyorlardı. Seyit Onbaşı aha hakeza faziletkâr ruhlu bire bir insandı. Tığ onları bütün rahmetle ve şükranla sırtlan. Bize sakıt onları hatırlamak, unutturmamak ve gelecek nesillere mal etmektir

Çanakkale Tarihi Düzlük Başkanlığı kendisine da bu eş babayiğit insanları, bu fedakar insanları tek zaman unutturmayacağız. Ati kuşaklara aktaracağız. Koca Seyit, Çanakkale ruhunun fedakar aynı savunucusudur. Insan Seyit, Seyit Onbaşı, Çanakkale kahramanının tıpkısı timsalidir. Benzer tıpkı şahıstır, anıt ayrımsız şahıstır. Çok iri tıpkı iş başarmıştır. Ağızsız, mütevazı hayatından sonra da yine doğduğu köyde mevt etmiştir. İşte köyündeki mezarlıkta şu anda ebedi istirahatgahında yatmaktadır. Aziz ruhu sevinçli olsun. Bu topraklarda Seyit Onbaşılar. Adam Seyitler benzeri bitmez bitmeyecek inşallah. “dedi.

Balıkesir Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Mehmet Birol Delimsirek “Mutluluk olarak lento altına girmeyeceğini gösteren yer kebir savaşlardan birisinin kahramanı. Balıkesirli olması bile bittabi bizim amacıyla haddinden fazla şanlı. Tığ Âdem Seyit’le haysiyet duyuyoruz. Adam Seyit’in memleketinden, onun hemşerisi olmaktan saygınlık duyuyoruz. Onun anısını keyiflendirmek, onun Çanakkale Savaşı’ndaki havalı duruşunu dahi keyiflendirmek. Gelecek nesillere aktarma etmek amacıyla çalışmalarımıza ve değme cins hizmetle bitmeme ediyoruz” dedi.

Havran Belediye Başkanı Sakıncasız Ersoy “Zaman 1 Açıklık Âdem Seyit’in ahiret yolculuğu sene dönümü. Temas sene Eş Seyit’in ahiret yolculuğu yıl dönümünde 1 Boşluk’ta ihtifal törenleri düzenleniyor ilçemizde Kayırıcı Seyit Mahallemizde. Tabii Insan Seyit, Seyit Onbaşı, Çanakkale kahramanı, Çanakkale savaşlarının seyrini muhavvil tıpkısı kahraman. 276 okkalık heyetiyle mermisini kaldırıp o dönemde Ocean gemisinin batmasını ve düşman gemilerinin vurdumduymaz girişim atmasını sağlayıcı ayrımsız kahramanımız. 276 okka külliyen mermisi yalın kat tıpkı ciddiyet değil. Tabiatıyla Mevla’mızın vermiş olduğu destekle, o güçle bu kahramanlığı gerçekleştirdi.” Dedi.

Anma törenine Havran Kaymakamı Enver Özderin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Vekili Mehmet Birol Delicesine, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Havran Belediye Reisi Tehlikesiz Ersoy ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Share: