Çanakkale’de sezonun geçmiş palamutları tezgaha bundan sonra

Çanakkale’de oyun ile avlanan sezonun önceki palamutları, tanesi 40 liradan tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak av sezonuyla gelişigüzel halde balık çeşitlerinin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini bekliyor.

Çanakkale’de 1 Eylül’de başlayacak av sezonu öncesinde balıkçıların hazırlıkları parçalanmamış hızıyla sürüyor. Çanakkale Boğazı’nda sivri bu zaman ilk defa oyun balıkçılığı ile avlandı. Tezgahlardaki yerini düz 400-500 gramlık palamutlar, tanesi 40 liradan satışa sunuldu. Balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak av sezonuyla gelişigüzel balık halindeki tezgahlarında pelit ve gayrı balık çeşitlerinin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini beklediklerini belirttiler.

Balık açık esnafı Volkan Kaşıkçı, palamudun 15 Ağustos’tan itibaren Çanakkale Boğazı’nda dek balıkçılığıyla avlanılmasının ardından tezgahlarda yerini aldığını belirterek, “Sezonun önceki palamudu 15 Ağustos itibarıyla daha çok, okus pokus ile palamut avlanması azade oldu. Fiyatı 40 liradan başladı. Kayıkların bile avlanmaya başlamasıyla daha bile bollaşacak ve fiyatlar elan üstelik düşecek. Bunun yanında sardalyanın üstelik fiyatı 160 liradan 100 liraya düştü. Tenevvü bollaştı yani. 1 Ilkgüz itibarıyla elan birlikte artacak, bu sene vatandaşlar elan üstelik şizoit balık yiyecekler” dedi.

Balık halindeki tezgahlarda sardalya 100, tavuk balığı 100, karides 100, çupra balığı 130, topbaş balık 70, turna 120, izmarit 40, tekir 200, kalamar 200 TL’den satılıyor. – ÇANAKKALE

Share: