Çanakkale’de sezonun önce palamutları tezgaha çıktı

Çanakkale’de dubara ile avlanan sezonun önceki palamutları, tanesi 40 liradan tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar, 1 Ilkgüz’de başlayacak av sezonuyla gelişigüzel halde balık çeşitlerinin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini bekliyor.

Çanakkale’de 1 Eylül’de başlayacak av sezonu öncesinde balıkçıların hazırlıkları tamlık hızıyla sürüyor. Çanakkale Boğazı’nda sivri bu zaman ilk defa hile balıkçılığı ile avlandı. Tezgahlardaki yerini düz 400-500 gramlık palamutlar, tanesi 40 liradan satışa sunuldu. Balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak av sezonuyla gelişigüzel balık halindeki tezgahlarında palamut ve değişik balık çeşitlerinin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini beklediklerini belirttiler.

Balık bilgisiz esnafı Yanardağ Kaşıkçı, palamudun 15 Ağustos’tan itibaren Çanakkale Boğazı’nda künde balıkçılığıyla avlanılmasının ardından tezgahlarda yerini aldığını belirterek, “Sezonun önceki palamudu 15 Ağustos itibarıyla artık, harmoni ile pelit avlanması azade oldu. Fiyatı 40 liradan başladı. Kayıkların dahi avlanmaya başlamasıyla henüz bile bollaşacak ve fiyatlar henüz dahi düşecek. Bunun yanında sardalyanın de fiyatı 160 liradan 100 liraya düştü. Skala bollaştı yani. 1 Ilkgüz itibarıyla daha dahi artacak, bu sene vatandaşlar henüz üstelik fasit balık yiyecekler” dedi.

Balık halindeki tezgahlarda ateş balığı 100, mezgit 100, karides 100, çipura 130, kefal 70, turna 120, izmarit 40, tekir 200, kalamar 200 TL’den satılıyor. – ÇANAKKALEShare: