Çankırı ve Atmaca kaya tuzlarındaki yoğun metaller araştırıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ve Kırıkkale Sapan kayaç tuzlarının kimyasal içerik itibarıyla dünyadaki sunma temiz tuzlarından olduğunu söyledi.

Ercoşkun, gazetecilere, tuzun Çankırı amacıyla büyük dirimsel kaynaklarından biri olmasının yanı sıra yörenin kültürüne, sanatına ve ekonomisine taraf verdiğini söyledi.

Bu coğrafyanın değerlerini araştırıp hakikat değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istediklerini dile getiren Ercoşkun, “Yaptığımız çalışmalarda bilimsel atıf indeksinde yer düzlük ve azık bulaşanları hususunda dünyanın bildirme dolgunca dergisi olan Food Addities and Contaminants’te makalemiz yayımlandı. Bu kapsamda kısaca dünyanın ayrı ayrı coğrafyalarından 100 farklı yerden sodyum klorür toplamıştık, içine Çankırı ve Sapan tuzlarını ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük kim Çankırı ve Atmaca tuzu, acun çapındaki bildirme temiz tuzlardan biri. Bu gerçeği makaleyle ispat etmiş olduk.” dedi.

Kaya, su, göl ve deniz tuzları bulunduğuna belen eden Ercoşkun, “Dünyada sudan sonraları yer aşkın bulunan molekül, sodyum klorür, yani tuzdur ancak bu tuzların değişik safsızlıkları vardır. Bu safsızlığı ortaya hissetmek istedik. Hele akıbet yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, kilolu esrar içeriği sebebiyle deniz tuzlarına müteveccih rica dönme geçtikçe azalmaktadır.” diye konuştu.

Ercoşkun, su ve göl tuzlarında birlikte bu cins safsızlıklarla karşılaşılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Acun müstacelen kirleniyor, bu kirlenmeden bütün sular nasibini alıyor. Zımnında 35 milyon sene önceki oluşmuş Çankırı kayaç tuzunda mikroplastik bulunması durumu bahis konusu değil. Fakat bizim şüphelendiğimiz, ağırbaşlı metaller var mı bulunmayan mu? Dünyadaki sunma adlı tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük kim Çankırı tuzunda mermi, civa, sıçanotu üzere hiçbir kırıcı eroin bulunmamaktadır. Çankırı ve Delice kayaç tuzunu kimyevi mazruf itibarıyla diğer tuzlarla mukayese ettiğimizde şurası ikbal rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çankırı ve Atmaca tuzları dünyanın en bozulmamış tuzlarındandır. Yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, içtima 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple da çevresel kirlilikten bile etkilenmiyor. Tabii kendisine da içre gösterişli esrar namevcut.”Share: