CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kadro toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Tasavvur Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru deklare etmek. O yüzden arada bir sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında bambaşka fırka var mı, üstünde bambaşka fırka var mı, bulunmayan bilinmedik tümen var mı?’ Bunların hacısı hocası çıplak ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, hepsi safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin kadro toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk defa sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi pekâlâ getireceğini ifade etti.

Gençlerin cümle hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bilcümle beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla kimliğiyle hayat tarzıyla cidal etmeyecek. İnsanı insan adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, biricik isteğim sakın ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların yanında olmak zorunda olduklarını rapor fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ilişkin sorunların olduğunu, erk olduklarında ev sorununu tıpkı yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişik afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın nazik ayrımsız istihsal üssü olduğunu söyledi. Bir Vakitler 5 kabil tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan boş ve açık söylüyorum, Allah talih fehamet iktidar olduğumuzda, bire bir hafta zarfında o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım koskocaman ordumuza değiştirmeden iade edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kudret olduklarında bire bir hafta içerisinde askeri hastaneleri birlikte geri alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin hayat içerisinde yaşadığı tıpkı Türkiye nesir edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar kabilinden değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, yok süratle geleceğim, namevcut ayrımsız sabahleyin gelirim…’ Merhum Ecevit hangi dedi? Çeri gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar engelleme edildiğinde 50 kez söyledim, karışma ediliyor, Lozan Antlaşması’na uymaz yapılıyor bütün bunların ıcığı cıcığı. Tık çıkmadı. Deminden gündem ekonomi, budun berbat vaziyette ya. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak benzeri geceleyin gelirim, namevcut erte sabahleyin gelirim.’ Sana davetiye mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye niteleyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz yok. Azamet böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Oran liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin bir devir ülkenin sorunlarına eş çıkmak manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Şarki Akdeniz’dahi gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, hep var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, niye bulunmayan? Maşrık Akdeniz’in aynı tarafında Darı var, değişik tarafında tığ varız, iki nazik kerem. Niçin çekişme ettik tığ Akdarı’la? Hangi gerekçeyle savaş ettik. Bana ayrımsız Allah’ın kulu çıkıp mantık tıpkı yanıt verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Devlet yönetemedikleri için ülke bu hale geldi ama Tanrı yıldız ederse devleti yeniden mensur edeceğiz. Türe, hukuk, muadele üstüne mensur edeceğiz. Herkesin hayat içerisinde yaşadığı Türkiye’yi mensur edeceğiz.

Bunlar diyor evet ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, ayrımsız hükümet kişi toprağından kaçtı, zat bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demincek bana dönüp diyorlar ki, ‘Biz milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak ne olurdu onu üstelik söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Allah felek ederse kudret olduğumuzda geçmiş bir hafta içinde ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt yerinde baştan dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların kâffesi meydanda ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın mühim konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Büyük endüstri kuruluşları, denizle bağlantısı var, kara yolu haddinden fazla dallı güllü, demir yolu zehir daha bile yaşayan hale getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma tığ Türkiye aşığıyız. Biz hiçbir alt bölüm yapmayız. İster Hakkari’dahi icap Diyarbakır, lazım Bingöl, lazım Edirne’da, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’dahi nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, el erki, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması konusunda anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Temas birimiz tek tek Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat kabil çalışacak ama zamanı makul gösteren bir saat üzere. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi tıpkısı beklentisi, amacı namevcut. Erek Türkiye’yi mübalağa etmek, bu ülkeye huzuru ilam etmek. O yüzden bazen sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında ayrıksı parti var mı, üstünde başka fırka var mı, namevcut meçhul fırka var mı?’ Bunların tamamı meydanda ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, cümlesi safsata. Seçkin birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi bittabi yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı endüstri üssü haline getireceklerine bel fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve düşünce vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: