CHP Sözcüsü Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Faik Öztrak, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne ilgilendiren, “2019’de ‘Her yıl 100 bin kullanılmamış toplumsal basamak projesi’ dediler. Bugün ‘5 yılda 500 bin kullanılmamış içtimai basamak projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı dahi aynı. Tek fark evlerin taksit tutarı. Olur, 2019’dahi açıkladıkları proje nerede?” dedi.

Öztrak, parti umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, geri Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Esentepe Hudut Karakolu’na yıldırı örgütünce planlı saldırıda şehit olan Eriştirme Sözleşmeli Yaya Asker İsmet Aybek’e Allah’tan yağmur, ailesine çıdam diledi

Gaziler Günü’nü kutlayan Öztrak, bugünün Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Müşir” rütbesi verilmesinin dahi yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Öztrak, başta Iri Iri Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk koyulmak için ülkenin kontak ve bütünlüğü amacıyla canını ortaya koymuş yekpare gazilere, minnettarlık ve şükranlarını sundu.

Hükümetin tutum politikasını eleştiren Öztrak, serencam aynı yılda üretici enflasyonunun yüzdelik 144 olduğunu, mecmu yatırım araçlarının getirisinin enflasyonun altında kaldığını savundu.

Bankaların karının serencam aynı yılda beşe katlandığını, güzeşte sene temmuzda 40 bilyon teklik olan beyin, bu yıl 208 bilyon liraya çıktığını öne süren Öztrak, hükümetin bu yılın 8 maaş döneminde, bütçeden 174 milyar lira ürem ödemesi yaptığını, Kırat Korumalı Mevduat üzere milletin hazinesinden ödenen faizin ise 76 milyar liralık olduğunu argüman etti.

Sekiz ayda bütçeden repo üzere yapılan toplam ödemenin 250 bilyon lira olduğunu savunan Öztrak, “Amma ayrımsız dönemde çiftçiye sunulan bindi 25 milyar lira. Faize verilenin onda biri. Umum Bankası vasıtasıyla esnafa verilen bindi 6 milyar teklik. Faize verilenin kırk iki birlikte biri.” dedi.

Öztrak, erdemli enflasyonun spekülatörlerin, manipülatörlerin, paradan para kazananların bayramı olduğunu tabir etti.

Borsadaki yükselişi eleştiren Öztrak, alelhusus bazı kamu bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki dalgalanmaları “sapık ötesi” namına tanımladı.

Kamu bankalarının hisselerinde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandığını, kıtipiyoz yatırımcının tasarrufunun “kapik balıkları”na ağızotu olduğunu tamlayan Öztrak, “Sonuç bire bir ayda, Borsa İstanbul’birlikte yaşananlar, kamu bankalarının hisseleri ve finansal dizin özelinde okkalı tıpkısı soruşturmaya muhtaçtır.” diye konuştu.

“Yapılacak evlerin sayısı üstelik ayrımsız”

Eş, makine almanın daha çok “hayalet” olduğunu savunan Öztrak, hane iyelik oranının 2014’bile yüzdelik 61,1 iken, 2020’de yüzdelik 57,9’a düştüğünü anlatım etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ni eleştiren Öztrak, “2019’üstelik ‘Her sene 100 bin yeni içtimai konut projesi’ dediler. Zaman ‘5 yılda 500 bin yeni toplumsal hane projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı üstelik ayrımsız. Bir Tane fark evlerin taksit tutarı. 2019 sonundaki projede taksitler 894 liradan başlıyordu. Bu projede 2 bin 280 liradan başlıyor. Taksit neredeyse üçe katlanmış. Peki, 2019’dahi açıkladıkları proje nerede? Konutlar hangi oldu?” diye konuştu.

Öztrak, sonuç dönemde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve daha kavi çokça ildeki ihalelerinin iptal olduğunu öne sürdü.

Bu yılın 7 mahiye döneminde ödemeler dengesi istatistiklerinde kaynağı adsız finansman hareketlerinin izlendiğini, Açık Sorumluluk Sakat kaleminden 24 bilyon 347 milyon dolar giriş olduğunu ve tıpkı dönemde akan açığın ise 36 milyar 672 milyon doları bulduğunu anlatım fail Öztrak, “İlk yedi aydaki cari açığın üçte ikisi, kaynağını bilmediğimiz adisyon hareketleriyle finanse edilmiş. Ödemeler dengesi rakamları, 1992’den bu yana değme kamer yayımlanıyor. Bu büyüklükte benzeri kaynağı belgisiz dünyalık girişiyle tarihimizde ilk kez karşılaşıyoruz. Bu berenarı ilginç ve telaş uyandıran aynı rekor.” diyerek konuştu.

Öztrak, “Ülkemize, kimliklerini gizleyerek paralarının kaynağını mahfi ki mülk getiriyor?” sorusunu yöneltti.

Bu verileri hazırlayan Şekil Bankasının, bu konuda nasıl aynı izah yapması gerektiğini dile getiren Öztrak, “Bu büyüklükte tıpkı kaynağı belgisiz servet girişi lacerem gibi olabildi? Bu nukut kimin parası? Ne kadar güvenli? Bu, ‘istatistiki hata’ diye niteleyerek geçiştirilemez. Ödemeler dengesindeki ölçüm hataları, hesaplar arasındaki ant tutarsızlıkları ahit zarfında geriye akıllıcasına zaten düzeltilir. Bu nedenle Net Sorumluluk Natamam hesabı, geriye akıllıca yapılan düzeltmelerden sonraları hep liyakatsiz etrafında dalgalanır.” dedi.

Öztrak, 2011’den bu yana ülkeye giren kaynağı belirsiz paranın hacminin 74 bilyon dolara ulaştığını tez ederek, bunun izaha muhtaç bir rakam olduğunu söyledi.

“Çok fazla hisse senedi var, aceleci girişmek gerekiyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının arkası sıra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ‘Altılı masadaki liderlerle alay malay 41 ilde bağımsız milletvekili, 40 ilde kuma liste üstünde çalışıyoruz’ dedi. Çalışmanın detaylarına ilişik izah yapacak mısınız?” sorusu üstüne Öztrak, şunları söyledi:

“Detaylarıyla ilişik açıklama zamanı geldiğinde genel başkanlar yoluyla yapılır. Ama şurası örtmek geçişsiz. Zaman ulus masasının etrafında oturan genel başkanlar hem önümüzdeki seçimi iletilmek için hem de TBMM’bile Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu çıkarmak amacıyla var güçleriyle çalışıyorlar. Önümüzdeki süreçte ülkemizde yapılması gereken çokça aşkın aksiyon var, çokça çabuk yekinmek gerekiyor. Bunu yapabilmek amacıyla de Meclis’te işleri kolaylaştıracak çoğunluğu sağlayabilmek amacıyla şu anda değme nev benzeşim üzerinde umumi başkanlarımız çalışıyorlar.”

“Türe Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Hükümetin karşı teriyle ürettiği projeleri kırtasiyecilik içerisindeki aktöre yoksunu kişiler alıp bunu hırsızlık malı yerine çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. Bunun adı kapkaç siyasetidir’ dedi. Değerlendirmeniz olacak mı?” sorusunu bedel Öztrak, şöyle yanıtladı:

“Bekir Bozdağ’ın söyledikleri oynamayı bilmeyen gelinin ‘Yerim dar’ demesine benziyor. Umumi Başkanımız söyledi zaten. ‘Benim sunu nazik bilgiyi aldığım birey, sarayın başında oturan Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Hangi yaptıklarını, ne yapmadıklarını milletimiz görüyor. Ayinesi iştir kişinin, böyle laflara bakılmaz. Bunların notunu birlikte milletimiz veriyor. Zaman Umumi Başkanımızın söylediği projelerden eksantrik proje üretemeyeceksiniz, onları namına getireceksiniz. Ondan sonra da 10 parmağınızda 10 karaca, ‘Bunu bürokratlar getiriyorlar, onlar da kullanıyor’ diyeceksiniz. Sayın Bozdağ biraz zahmet edecek elan ilk biz neleri açıklamışız bakacak. Bu söylediğimiz projelerin hepsini daha geçmiş açıkladığımızı görecek.”Share: