CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak’ın Seviye Korumalı Mevduat sistemiyle ait eleştirilerine Icra Vekili Nurettin Bitkisel cevap verdi

CHP Umumi Başbuğ Koruyucu ve Öğür Sözcüsü Üstün Öztrak, geçtiğimiz günlerde Düzem Korumalı Yatırım sistemiyle ilgili konuşarak Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’ye müteveccih eleştirilerde bulunmuştu. Öztrak, “Kur Korumalı Tevdiat, mali disiplinin ve finansal istikrarın altına yerleştirilmiş aynı atom bombasıdır. Nüfuzkâr ve başı sonu belirsiz tıpkı meşrut yükümlülüktür. Güzeşte Umumi Başkanımız bu uyarıyı yapınca sarayın atanmış Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel’nin paçaları tutuşmuş. Mali istikrardan, mali güvenden, vatan sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış. Ayan soruyoruz Kırat Korumalı Tevdiat ne mali istikrarı sağladı? 22 Boşluk sabahı 12 lira olan dolar ark 8 aydır sonsuz yükseliyor. Bugün dolar cılız 18 liralık. Bu mudur sizin finansal istikrardan anladığınız?” diye niteleyerek konuştu.

“‘UYDURUK’ DEDİĞİNİZ MODELLE REKOR KIRIYORUZ”

Icra Vekili Bitkisel, Twitter hesabından, Öztrak’ın Düzem Korumalı Mevduat (KKM) Hesabı’na müteveccih açıklamasına ait, “Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin yöntem çizgisini bildiğimiz üzere artık hiç şaşırmıyoruz. Ancak nazik resmin hemen ayrımsız köşesini gösterip nakıs bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez. Gelişigüzel şeyden önce sizin bodoslama ‘uyduruk’ diye niteleyerek rapor ettiğiniz benzer kapsamında ve gelişen koşullara göre devreye aldığımız icraat sebebiyle üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya bitmeme ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

DÜNYADAKİ DOĞALGAZ FİYATLARININ ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

İhracattaki majör artışa rağmen cari dengedeki bozulmanın temel sebebinin global çalkantılar sonucunda erke emtialarında serencam 2 yıldan bu yana gerçekleşen gök bilimsel eşit artışları olduğuna dikkati çekici Bitkisel, dünyada doğalgaz fiyatlarının müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan henüz fazla aynı artım gösterdiğini bildirdi.

ABDÜLHAMİD KONAK ARAŞTIRMA GEMİSİ

Bitkisel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Abdülhamid Konak taharri gemisinin üstelik devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 tetkik gemisiyle dünyada eşine birkaç rastlanır benzeri tetkik filosu oluşturarak milletin hizmetine sunduklarını belirterek, Erdoğan’ın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapmasının, Mavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme fail karasal araştirma çalışmaları, yeşil enerji envestisman ve desteklerinin bile bu yüzden olduğunu vurguladı.

“BU KAZANIMLAR SPEKÜLATİF TWEETLER ATARAK ELDE ETMEDİK”

Bu kazanımları, düşüntülü ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletle birlikte birçok cephede verdikleri azimli mücadeleler sonucunda elde ettiklerini anlatım fail Nebati şunları kaydetti:

“Sizin birlikte Hazne Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği üzere ‘net yazık noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız gibi ‘kaynağı belirsiz’ tıpkısı servet girişi değildir. Beceri hesaplamalarda devir uyumsuzlukları, bildirme hataları üzere durumları kapsar. Eski göreviniz itibarıyla çokça bereketli bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Akan denge konusuna dönecek olursak, süresince bulunduğumuz 2022 yılı Eş-Haziran döneminde erke dış değerlendirildiğinde cari amal dengesinde 8,1 milyar dolar, almanak bazdaki akan amal dengesindeyse 35 milyar dolar aşkın vermeyi başardık. Büyümenin canlı olduğu ayrımsız dönemde, enerji hariç cari dengedeki bu olumlu manzara, gerçekleştirdiğimiz strüktürel dönüşümlerin tıpkısı yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 bilyon dolara yükselmiştir. Ulaştığımız kazançlı büyüklüğün ve rekor seviyede artan küresel erke fiyatlarının sonucu namına bu faturanın 2022 sonunda 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.”Share: