CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, PM toplantısının açılışında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde soylu erki bağımsızlığımız tehlikededir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 99’uncu yılı zımnında planlı Öğür Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuştu.

Sabah Anıtkabir’i görüşme ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, zihayat tıpkı büyüklük üzere tıpkı panel partinin 99’uncu yılını kutlamasının, hem cumhuriyet altını hem da acun siyaset tarihi açısından sonuç merhale majör olduğunu söyledi.

Anıtkabir ziyaretine katılan 99 gencin PM’nin açılışında de bulunduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, toplantıya katılan gençleri, “Balaban ayrımsız çınarın, zinde filizleri” diyerek selamladı.

CHP’li olmanın sıradan bir görüngü olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Seçkin şeyden geçmiş CHP’li kalkışmak emretmek, vatanseverliktir. CHP’li oluşmak etmek demokrasiyi koşulsuz savunmaktır. CHP’li tevessül etmek emreylemek, kadın ayvaz eşitliğini savunmaktır. CHP’li oluşmak almak, hukukun üstünlüğünü savunmaktır. CHP’li oluşmak emretmek, temas çeşit adaletsizliğe karşı çıkmaktır ve Cumhuriyet Halk Partili oluşmak etmek seçme şeyden önemlisi babayiğit gelmek demektir. Bilcümle olumsuzluklara cebin dik ve onuruyla yürüyen güç demektir. Tığ bunu Gazi’den öğrendik. Genişlik edisyon koşullarda da Kuvayımilliye ile Küçük Asya ve Rumeli Müdafaai Hukukla alay malay mücadeleyi yaptılar. Arz edisyon koşullarda Cumhuriyeti kurdular. O nedenle CHP’li girmek amiyane bir görüngü değildir. Aramıza yeniden uz geldiniz, itibar verdiniz sizlerle itibar duyuyoruz.”

Ne koşullarda cumhuriyetin kurulduğunun dolgunca bilinmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları’na atıfta bulundu.

“Çanakkale Geçilmez” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Çanakkale’birlikte savaşım eden hem Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk hem zırh arkadaşları seçme karış toprak için hayatlarını verdiler, kanlarını döktüler. ve Çanakkale’yi 7 düvele cebin geçilmez kıldılar.” dedi.

Bu galibiyetten 2 sene sonraları “geçilmez” denilen Çanakkale’nin tıpkı kişinin iradesiyle geçilir ayla geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O, Çanakkale’yi geçemeyenler tıpkı kişinin iradesiyle Çanakkale Boğazı’nı aştılar ve geldiler, Dolmabahçe’nin uğrunda demirlediler. Amma benzeri hayat henüz vardı. Yıldırım Orduları Komutanı’ydı. İskenderun Hatay’dan geldi Haydarpaşa Limanı’na indi, karşıya geçe düşman gemilerini gördü, kullandığı tam tarihin cümlesidir, ‘Geldikleri üzere gidecekler’ diye. Sebep anlattım? Bir ululuk ayrımsız kişinin iradesine konfirmasyon edilemez. 7 düvele karşı uğraş yazar Çanakkale’yi geçilmez kılanlar orada yatarken, benzeri kişinin iradesiyle. Aynı gemiler tıpkı askerler, tıpkısı kuvvetler aynı kişinin iradesiyle geliyorlar ve Osmanlı’yı engelleme ediyorlar. Onun amacıyla bire bir kişinin iradesinin bire bir topluma hangi felaketlere kere açtığını öğrenmek istiyorsanız, iki Çanakkale’ye bakacaksınız. Bugün geldiğimiz noktada devletin tıpkı kişiye doğrulama edildiğini biliyoruz benzeri kişiye. Teşri, karar ve yürütme bulunmayan, demokratlık namevcut, askıda. Çetelerin kol gezdiği tıpkısı Süreci yaşıyoruz. O nedenle temas birimizin bu ülkeye karşı sorumluluğu var. Tarihimize cebin sorumluluğumuz var.”

Kurtuluş Savaşı öncesinde tifo ve sair hastalıkların kol gezdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, 400 bin askerin hastalıktan öldüğünü, ordudaki ısıtma vakasının ise yüzde 40’lar seviyesinde olduğunu ifade etti.

Atatürk’ün o dönemi, “Uçurumun kenarında yorgun benzeri mevki, cins düşmanlarla kanlı boğuşmalar, senelerce süren uğraş ve apışık sakıt benzeri topluluk ve bağımsızlığını kazanan ayrımsız mutluluk. Sevr’i yırtıp atıp Lozan’üstelik bağımsızlığımızı bütün emperyal güçlere onaylatan aynı mevki.” diyerek tanımladığını nâkil Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuranlara karşı bizim sorumluluğumuz var. Bizim borcumuz var onlara karşı. 99 yıldır bu partide fariza düz herkes bu mücadelenin benzeri parçası oldu, artık de ati torunlar de bu mücadelenin tıpkısı parçası olacaklar. Illet bu mücadelenin ayrımsız parçası olacaklar? Çünkü Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk bize ‘çağdaş uygarlığı yakalayacaksınız ve onu açacaksınız’ dedi ve bizim yediden yetmişe seçme birimizin ana hedefi modern uygarlığı derk etmek ve onu aşmaktır. Onu aşacağız, onu sizler açacaksınız. Sizler mücadele edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Çarpışma sürerken Bala Esirgeme Kurumunu kurdu”

Amasya Tamimi’nin çok muhteşem olduğunu ve hep gençlerden onu ongun okuyup anlamalarını talip Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün daha istiklal mücadelesi sürerken 1921’dahi Çocuk Esirgeme Kurumunu kurduğunu anlattı.

“O tendürüst Türkiye Cumhuriyeti elan Cumhuriyet Altını zar edilmeden ilk o çocukları sahiplendi.” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bu ne demektir? O tendürüst Cumhuriyet Altını benzeri zamanda ayrımsız sosyal heybet demektir. Yoksula kol kanat geren heybet demektir. Öz evlatlarını düşünen çap demektir. Sunu el koşullarda bunları yaptı. Henüz sonra 19 Familya 1923 Mustafa Eksiksizlik’in çok domuzuna tıpkısı cümlesi vardır. ‘Yeni Türk devleti cihangir bir mehabet olmayacaktır.’ Yani kavgacı ayrımsız devlet olmayacaktır. ‘Fakat kullanılmamış Türkiye hesaplı ayrımsız oran olacaktır.’ Çünkü soylu erki kalkınma savaşını başlatmak zorundaydı. Şayet siz kazançlı bağımsızlığınızı sağlayamazsanız, panel bağımsızlığını koruyamazsınız. Konuşu bağımsızlığı sağlamanın yolu dışarıya halk avuç açan ayrımsız Türkiye görüntüsü vermemektir. Dışarıya el avuç açarsanız ‘bana servet verin’ diyerek dilenirseniz, size açık oturum koşullarını dayatırlar. Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde ekonomik bağımsızlığımız tehlikededir. Haricen dünyalık gelmezse ülkeyi yönetemeyeceklerini görüyorlar. Düne kadar kızdıkları, sövme ettikleri kişilerin ayağına gidiyorlar. Milli Kurtuluş savaşını veren tıpkısı gelenekten mevrut bu partinin mensupları olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlerin birilerine ahali apaz açmasını katiyen makul bulmuyoruz ve akseptans etmiyoruz.”

(Sürecek)

Share: