CHP’den “fındık kanunu” teklifi

CHP Ordu Mebus Mustafa Adıgüzel, hazırladıkları 2’si eğreti 33 maddeden oluşan fındık kanunu teklifine ilişik, “Tığ bu konuyu çözdüğümüzde milli tıpkısı davayı çözmüş olacağız.” dedi.

Adıgüzel, partisinin İl Başkanlığı’nda düzenlediği matbuat toplantısında, tıpkı süredir üzerinde çalıştıkları fındık kanunu teklifine yönelik açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nde tıpkı fındık kanunu olmadığını rapor eden Adıgüzel, “Bu konuda yaptığımız çalışmayla yekpare paydaşları içerisine kayran üreticiden sanayicisine, ihracatçısına, topraktan gümrüğe büyüklüğünde hep sektörün sorunlarını içeren ayrımsız fındık kanunu olsun istedik.” diyerek konuştu.

Adıgüzel, 2 yıldır üstünde çalıştıkları kanun teklifini binnetice sonuçlandırmayı başardıklarını belirterek, “Geçtiğimiz hafta bu yasa teklifini Cumhuriyet Altını Umum Partisi grubuna verdik. Sayın umumi başkanımızın takdiri ve grubun onayıyla genel kurula sunduk.” dedi.

Fındığın havza amacıyla önemine belen fail Adıgüzel, şunları kaydetti:

“Buradaki amacımız fındıkta yaşanan sorunları fasletmek. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin Cumhurbaşkanının verdiği taban fiyatına mebde markajcı, devlete saksı tutan tıpkısı anlayışı katiyen kabul etmeyiz. Benim Sayın Erdoğan ile fikirlerim örtüşmeyebilir. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyata alın sarrafiye markajcı anlayışın dahi karşısında oluruz. Tığ bu konuyu çözdüğümüzde milli bir davayı çözmüş olacağız.”

Adıgüzel, fındık kanunu teklifinin yekpare paydaşların fikirleri alınarak hazırlandığını da söyledi.

Fındık kanununun 2’si geçici başlamak amacıyla bütünü 33 maddeden oluştuğunu kaydeden Adıgüzel, “Biz bunu meclis genel kuruluna verdik. Sedir açılır açılmaz de gündeme alınırsa oturur bu arada bu işi yaparız. Antrparantez yasa teklifinin birer nüshasını tam fındık sektör paydaşlarına bugünden itibaren gönderiyoruz. Biz halen bu yasa teklifinin üzerine tartışılsın istiyoruz. Komisyonda konusunda bayındır çalışılsın istiyoruz. Umumi kurul aşaması öncesinde umum halkımızı bu konuda ulama vermeye çağırıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: