CHP’li büyükşehir belediye başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir şehremini, Kalabalık’birlikte düzenlenen “Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması” programında ayrımsız araya geldi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’un aile sahipliğindeki güruh, Altınordu ilçesindeki ayrımsız otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, elan önce 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çokça bereketli olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Aşağılık bugün Türkiye’da iktisadi buhran yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma yolunda aynı uğraş varsa bunun sunu oylumlu unsurları sizlersiniz. Sizlerin yardımıyla vatandaşlarımız tek değilse az buçuk kan alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan fehamet yardımlarının yüzde 90’ının da fazlası yalnız kuvvet belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından emniyet alamayan belediyelerimiz yurtdışından güven bulduğunda bile kuvvet maalesef engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda diploma bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların tamamen mevzuata akla yatkın olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Hak Bakanlığıdır. Ayrımsız kişinin işe girdikten sonra cürüm işleyip işlemediğini strateji edecek olanlar dahi İçişleri Bakanlığıdır. Düzenlilik soruşturmalarını yürüteç üstelik İçişleri Bakanlığıdır. her etkin hakkında konkre yanlışlık ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu bir vakitler İstanbul’a bir nice belediyemize dahi yaptınız amma hiçbir şey bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diye konuştu.

Torun, nakız böyleyken iktidarın mesul olduğu işlemler üzerinden uray başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin pabuç numaralarına kadar biliyoruz.’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir türel teftişten takiye etmez, eksiksiz belediyelerimiz şeffaftır. Fakat terör örgütleri ile branş kolalama giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan tıpkı iktidardan dahi takanak dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünde görkemli aynı kutlama töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya kuma olamayanların bile kutlamalara gölgelemek amacıyla ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete yönelik eleştirilerini sürdürerek kendilerinin eksiksiz belediyeleriyle insanların hayat standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına sınırlı bitmeme fail toplantıya, Torun’un birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Bunaltıcı, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen, Ziyalı Büyükşehir Belediye Reisi Hırslı Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Uğraş, Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Kıymet Albayrak katıldı.Share: