“Çığlık savaşçısı” dede ve babalarının mesleğini gururla sürdürüyorlar

Malatya’da görevi sırasında şehit sakıt babasının ardından itfaiyeciliğe başlayan Gökhan Çobanoğlu ile babası kadar itfaiyeci olan Furkan Coşkun ve dede mesleğini seçen Mevlüt Gaddar, atalarının mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında 7 yıldır görev özne 35 yaşındaki Gökhan Çobanoğlu, AA muhabirine, itfaiyeci olan babası Orhan Çobanoğlu’nun 2014’te arkadaşı ile göreve giderken araçlarının ilçe yapması sonucu şehit olduğunu, babasının vefatının arkası sıra kendisinin 2015 yılının April ayında itfaiyede çalışmaya başladığını söyledi.

Küçükken babasının yanına geldiğini, itfaiyecilerin birbirleriyle yakınlığını, samimiyetini gördüğünü anlatan Çobanoğlu, “Aklımda on paralık babamın memat edeceği ve benim itfaiyede çalışacağım yoktu. Babam mesleğini haddinden fazla severdi. ‘Tıpkı elan dünyaya gelsem yangıncı olurdum.’ derdi. 1999 depreminde İstanbul’daydı, Van’de deprem olmuştu, Van’daydı. Sevdiği üzere gelişigüzel görevde civar planda olurdu. Allah’a haddinden fazla şükür, mesleğini yüzünün akıyla yapmış. İnşallah oğlum birlikte itfaiyeci olur. Şimdiden hayranlık duyuyor. Getirip götürüyorum, alışmasını istiyorum.” diye konuştu.

Babasına özenip yangıncılık okudu

İtfaiye emeklisi babasıyla bire bir mesleği seçen 27 yaşındaki Furkan Ateşli bile mesleği seyretmek üzere 2014’birlikte Akdeniz Üniversitesi Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden mezun ve Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığında göreve başladı.

Coşkun, “Ortaöğretim dönemlerimde itfaiyeye geliyor, yardımlaşmayı görüyordum. Tıpkı siren çaldığı antlaşma koşarak yangına gidiyorlardı. İnsanların koşarak kaçtığı yerlere babamlar koşarak gidiyordu. Bire Bir şekilde bizler birlikte şu zaman koşarak gidiyoruz. Çocukken babama alp gözüyle bakıyordum. İtfaiyeciliği seviyordum. Yangına giderken koşarak gitmeleri, görüngü yerinde özverili bire bir şekilde çalışmaları beni etkiliyordu. İtfaiyeciliği bu şekilde benimseyerek çalışmaya başladım. Babamla aynı dönemde işlemek istiyordum, yıldız olmadı, babam mütekait oldu. Babamın mesleğini yaptığım üzere çalım duyuyorum. Mesleğimi isteyerek yürütme ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

27 yıl itfaiyeci yerine çalıştıktan sonraları tekaüt olan ağababa Şükrü Coşkun (60) ise oğlunun de böyle bir mübarek görevi yapmasının gururunu yaşadığını belirtti.

Dedesine gösterilen bağlılaşım itfaiyeciliğe olan ilgisini artırdı

İtfaiyecilerden Mevlüt Cani (43) de ata mesleğini sürdürüyor. Biaman, itfaiyeciliğe 2006 yılında başladığını, ayrımsız adı taşıyan dedesi Mevlüt Biaman’nın mesleğini devraldığını anlattı.

Mevlüt Gaddar, “Çocukken dedemin yangıncılık yaptığı dönemlerde kendisiyle çarşıya çıkardık. Çarşıda herkesin dedeme çekinmek duyması, elini öpmeye çalışması kul dedemin iri benzeri herif, büyük mevki ve sükûnet sahibi benzeri koca olduğu kanaati oluşturdu. Bundan yağlık dahi insanların dedeme bire bir yiğit kabil bakmaları bende yangıncılık ateşini o zamandan harladı.” dedi.

İtfaiye Kat Başkanı Mustafa Katipoğlu dahi çalışanların ailelerinden imdi birbirlerini gördüğünü, bunun birlikte dayanışmayı getirdiğini anlattı.

Görev şehidi Orhan Çobanoğlu’nun oğlunun üstelik itfaiyede çalışmasını çokça istediğini dile getiren Katipoğlu, “Kendisi göremedi amma belediyemiz tıpkısı vefa gösterdi. Gökhan kardeşimiz bugün babasının bıraktığı bayrağı daha ileriye transfer noktasında himmet ve çaba içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Share: