Çoluk Çocuk, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Cahillik ve Spor Bakanlığının “Güre Hangi Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a gelen çoluk çocuk, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, başta Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri gelmek üzere onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini rüyet fırsatı bulan hem da ücretsiz konaklayan seyyar gençlerle konuştu.

Geçen sene Müze Deneyli kayran ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Yöntem Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Elif Sena Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında önce olarak Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları asar haddizatında benim bağ alanıma doğrudan giriyor. GNS’nin bu imkanından faydalanmak de bizler üzere çok ferah.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Vukuf Tarihi Bölümü’nde tıpkı yıl eğitim aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana birçok kültürü ortamında barındıran benzeri milletiz. Bu sebeple farklı kültürleri tefrik etmek, geçmişimize şahitlik etmek, onların pekâlâ yaşadıklarına dayalı fikir sahibi başlamak için bu müzeleri başvurmak, benzeri nevi geçmişe şahitlik etmek bence haddinden fazla şanlı ve nadir. Aydınlık gelişimimiz üzere üstelik gezerek öğrenmenin haddinden fazla yarayışlı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple bereketli kim GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Kurnaz sahibi olduktan sonraları kendisinde seyran tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Bilgili gençleri gezmeye teşvik ediyor. Müze Kartımı aldığımda önce Kazı Bilimi Müzesi’ni gezdim. Demincek Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı başvurmak istiyorum. Osmanlı’dan küsurat tam sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Felek Sarayı. Bilcümle köşkleri, müzeleri gezdim. Sunu çokça ilgimi çekici yer İslam Olgun Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı birlikte İstanbul’un gün kokan bire bir site olduğunu, mega kenti gezmekten afiyet aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini dolgunca bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini belirten Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin faydalı olduğuna meni etti.

Alataşlı, GNS’nin çoluk çocuk için mükemmel bire bir aplikasyon olduğunu belirterek, “Geçmişe ihtimal ensesi kalın çocuk gezebilirdi, kimsesiz gezemezdi lakin günümüzde icap geda lüzum zengin olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Taze, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diye niteleyerek düşünebilir. Devletimiz bunu da düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu birlikte tığ gençler üzere koskocaman aynı atıfet. Düşünüyorum bile acaba dünyanın neresinde hakeza aynı uygulama var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürname emreylemek istiyorum.” diye konuştu.

Önceki yıllarda bir nice gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri birlikte müşahede fırsatı bulamadığına aksan yapan Alataşlı, gezme planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’da bir nice müze gezdiğini ve genişlik çok Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk defa Topkapı’ya girdim. Orada Delege Efendimizin heybetli eşyalarını gördüm, çokça etkilendim. Devletimizin buna ehil çıkması haddinden fazla hoşuma gitti. İnanıyorum kim bu zümre projeler bundan sonra gelişecek, devletimiz buna yönelik daha güzelce şeyler da yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri da gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’dahi bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin böyle ayrımsız uygulama yapması çokça adamakıllı oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 ayırtma alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’bile konaklama imkanı sundu.

Yurtta nazil İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi öğrencisi Hilal Enerjik, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda derhâl başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere evire çevire bire bir imkan sağladığını tamlayan Acara, GNS uygulamasından da faydalanarak müzeleri başvurmak istediğini kaydetti.

Acara, “Öğrenciler üzere gayet kalburüstü tıpkı proje. Çoğu mektepli müzeleri gitmek istiyor ama bu devirde hele öğrenciler haddinden fazla aşkın masraf yapamıyor. Devletimizin hakeza tıpkısı uygulama yapması haddinden fazla sunturlu oldu.” diye konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çeviricilik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Edanur Özdemir da Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 çağ süresince kenti gezeceğini ifade etti.

Arkadaşıyla benzeri rota çizdiklerini nâkil Özdemir, “Deneyimsizlik Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Deneyli’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı başvurmak istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı örtmek istiyorum.” dedi.

Seçme iki projeyi da çokça yararlı bulduğunu belirten Özdemir, “Değme şehirde olabilmesi üstelik çokça pir benzeri imkan. Dinlence fırsatı dahi sunuyor gençlere. O yüzden haddinden fazla beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler amacıyla çokça ongun bir uygulama, bütün devam etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda nazil Kastamonu Üniversitesi Dershane Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Ötede de Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a müracaat etmek amacıyla geldiğini söyledi.

Projeyi çokça beğendiğini tabir eden Lüks, “Kalacak düzlük amacıyla benzeri bütçe ayırmış olmuyoruz. Yemeden Içmeden defa parası ve kişisel harcamalarımız için bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler amacıyla çok ongun tıpkısı uygulama, bilcümle devam etmesini isterim.” diyerek konuştu.

Müze methal ücretlerinin yüksek olduğunu amma öğrencilere verilen Müze Bilgili’la ücretsiz gezme imkanı bulduklarını anlatan Ötede, şunları söyledi:

“Müze anaç uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 günü dahi kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’üstelik da bu uygulama sayesinde birçok müzeyi gezdim. Burada da gezeceğim. Galata Kulesi’nde da Müze Anaç uygulaması uygulanan.”

Gazi Üniversitesi Olgun Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Katışıksız ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere gezme imkanı sağladığını belirten Salt, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni başvurmak ve gâh müzeleri izlemek istediğini, Müze Deneyli uygulamasının bunun için iyicene bire bir imkân sağladığını belirtti.

“Bu süreç bilcümle aynı seneye yayılabilirse haddinden fazla iyice tamam”

İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden bakir çıkışlı olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri amacıyla KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle tezkere okuma fırsatımız oldu, muhtelif kitaplara ücretsiz anlayış imkanı verdiler. Ücretsiz dinleti ve tiyatro düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı gezme fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Değişik müzeleri gezdim. Gezilebilecek rastgele yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir çok fena hâlde. Odunpazarı’ndaki müzeleri seyran fırsatım oldu. Eskişehir’birlikte iki, Kütahya’dahi bire bir şeb kaldım. Bu punt benim üzere yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında bire bir hafta bilahare arkadaşlarıyla Denizli’yi de gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin değme yaz gerçekleşmesini istiyorum. Değme yaz, arz azından 3 ay ücretsiz Türkiye’deki illerde yaşamak istiyorum. 5 dönüş işlemez olmak domuzuna fırsat, inşallah çağ sayısı uzarsa şehirlerde daha da aşkın kalma imkanımız olur. Bu süreç bütün bir seneye yayılabilirse bizim üzere haddinden fazla iyice peki.” diye konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu bile gençlerin ders işlemek büyüklüğünde sosyalleşmeye dahi ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi haddinden fazla severim, müzelere methal ücretsiz olduğu üzere Marco Çevgen ve Evliya Çelebi kabilinden geziyorum.” dedi.

Genişlik sonuç arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini tamlayan Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı birlikte gezerim galiba. Gideceğiniz bölgeye yakın KYK’lardan birine önceden ayırtma yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diye konuştu.

Bakioğlu, Tüvana Ne Sever? ve sayısal Müze Kurnaz uygulamasının devam etmesini istediğini belirterek, “Bundan Sonra ‘genç’ dediğimiz gözyaşı grubu 23-24 değil. Gözyaşı skalası ihtimal 32-33’e kadar uzatılabilir. Müze gitmek parayla ölçülebilecek bire bir ayar değil. Süresiz ve ücretsiz olması elan ferah.” ifadelerini kullandı.Share: