Cömert Evran Müzesi’nde 12 sanat, dönemin eşyalarıyla anlatılıyor

Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran Iye’nin benzeri zaman yaşadığı ve sonrasında müzeye çevrilen zaviyede bakırcılık, kalaycılık, demircilik, urgancılık ve halıcılık gibi zanaatlar, o dönemin eşyalarıyla anlatılıyor.

Taceddin Veli Mahallesi’ndeki bucak, 2002 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi marifetiyle restore edilerek Cömert Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi kendisine ziyarete açıldı.

Müze, bu sene Büyükşehir Belediyesince modern müzecilik anlayışıyla yeniden restore edildi.

Müzenin beherglas odasında bakırcılık, kalaycılık, bıçakçılık, demircilik, berberlik, halıcılık, urgancılık, dikiş, ayakkabıcılık, dericilik, eyercilik ve marangozluk kabil zanaat dalları o dönemin eşyaları ile sergilenirken kapılarda de “Dilini kırıcı söz söylemeye alıştırma”, “Dostluk göster kim antagonizm bulamayasın”, “Zihnini kibirden tamamen boşalt” gibi Ahi Evran’a ilişik sözler vadi alıyor.

Müzenin kurucusu ve tıpkı zamanda Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Cesaret ve Kefillik Kooperatifi Başkanı Mustafa Kayran, AA muhabirine, Ahi Evran’ın 12-13. yüzyılda Horasan’dan Kayseri’ye esas, baba ve kardeşleriyle geldiğini söyledi.

“Ahi Evran Kayseri’üstelik 32 meslek dalının dahi piri”

Kardeş Evran’ın cilt işiyle uğraştığını anlatan Düz, müzeyi halktan, esnaftan ve odalardan topladıkları eşyalarla oluşturduklarını belirtti.

Düz, belediyenin restorasyonları sonucu müzenin vitrinlerinin yenilendiğini, objeler eklendiğini, yerleştirilen ekranlarda mesleklerin serencam temsilcilerinin mesleği anlattığını dile getirerek, Cömert Evran’ın ten terbiye ettiği taşların de müzenin girişinde sergilendiğini rapor etti.

Rastgele tıpkı taş bulup müzeye koymadıklarına meni fail Düzlük, şunları söyledi:

“Buradaki tıpkı inşaatın kökeninden çıktı bu ahcar. Cömert Evran, Kayseri’de 32 meslek dalının üstelik piri. O gün burada 50-60 kap atölyesi var. Tam fuarlarda dilek görüyor. Dolayısıyla üstelik dünyaya deri satıyorlar Kayseri’den. Burada görüşme ve ticaret gayrimüslimlerin elinde, Türklere geçmesinde, İslamlaşmasında Ahi Evran’ın ve ahilerin çok nazik rolü var. Moğolların baskısından ortalık buradan Denizli, Konya ve Kırşehir’e göçmüşler. Eşi Fatma Abla bile hocası Kirmani’nin kızı. Fatma Bacı birlikte kadınlar kolunu örgütlemiş. Şu anda yaşadığımız sistemdeki esnaf odaları, esnaf birlikleri, konfederasyon, geçmişteki ahilik sisteminin adı. Özellikle o günde bedel tarifesi ödeme var. Şu anda esnaf odaları, birliklerimiz kıymet tarifesi veriyor. Gene o dönem dahi eğitim bilimi var.”

“Ahiliğe ihtiyacımız var”

Kayran, ahilik sistemiyle günümüzü kıyaslayarak, o günlerde “orta sandıklar” olduğunu, bunun güven verilen düz anlamına geldiğini belirtti.

Orta sandıktan gerekseme sahibinin faizsiz alacağını aldığını, ihtiyacı bittikten sonraları dahi getirip sandığa konfirmasyon ettiğini ifade fail Alan, zaviyede yolculara, yaşlılara, hastalara yemek çıktığını, o günün ustalarının, sanatkarlarının işlerini tamamlayıp evlerine giderken kazandığından bir cirim parayı zaviyenin giderlerinde kullanılması amacıyla bıraktığını anlattı.

Cömert Evran’ın öğretilerine üstelik değinen Kayran, “Ahiliğe ihtiyacımız var.” dedi.Share: