ÇOMÜ’de alan kılavuzlarına yetişek veriliyor

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma ve Aplikasyon Merkezi (AÇASAM) işbirliğinde, tarihi düzlük kılavuzlarına yönelik terbiye programı başlatıldı.

Ziraat Fakültesi Konuşma Salonunda gerçekleştirilen eğitime, Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Tarihi Düz Komutan Yardımcısı Zülküf Memiş, AÇASAM Müdürü Dr. Akademisyen Barış Borlat ve alan kılavuzları katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, programda, Alan Başkanlığı bünyesinde görevli düz kılavuzlarının belgelerini revize etmek amacıyla yapılacak eğitimin bir ay süreceğini bildirdi.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise şu ifadeleri kullandı:

“Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale Muharebeleri, Cumhuriyet’in önsözü, ülkemizin birleştirici unsurudur. Sahiden bu buut Cumhuriyet’in 100. yılının yaklaştığı benzeri süreçte kendisini bundan sonra hissettirmiştir. Elbet kim Çanakkale Zaferi’nin kutlanmaya başlandığı 1916 yılından beri bu heyecan artarak bitmeme etmiştir. Bu bağlamda lazım bölgemizin gerekse ülkemizin tanıtımı için göstermiş olduğunuz ceht takdire şayandır. Yetişek sürecinin hazırlamasında her soy çabayı gösteren Düz Başkanlığının değerli personeline, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine ve AÇASAM’ın görevlilerine teşekkürü bire bir borç agâh, siz değerli düz kılavuzularına başarılı bir eğitim süreci geçirmenizi arzu ederim.”

Share: