Çorlu’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Sene Dönümü Kutlandı

Dertli’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Hastalıklı Şehremini Ahmet Sarıkurt, “Trakya’birlikte ve Anadolu’de başlayan milli mücadeleyi ve genişlik önemlisi dahi bu mücadelenin fitilini ateşleyen Celil Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine inanışını ve güvenini unutmamalıyız” dedi.

Hastalıklı’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Meydanı’nda çelenk yeryüzü töreni düzenlendi. Törene Dertli Kaymakamı Mustafa Eldivan, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Ferik Tevfik Algan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Eder Albayrak, Dertli Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Hastalıklı Cumhuriyet Altını Başsavcısı Bilgehan Yücel, uray başkan yardımcıları, belediye sedir üyeleri, muhtarlar, resmi gelgel ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, gaziler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Çelenk genişlik töreninin peşi sıra Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Jandarma Komando Er Bölüğü gösterisi düzenlendi.

Kutlamalar, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı etkinliklerle devam etti. Hastalıklı Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“CELIL ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRK MİLLETİNE İNANIŞINI VE GÜVENİNİ UNUTMAMALIYIZ”

“Zaman Dertli’nun kurtuluşunun 100. sene dönümünde 100 yıldır burada olan Cumhuriyet Meydanı’nda sizlerle benzeri arada girmek benim için çokça gurur donör. Bugün dahi memleketimizden, onun kurtuluşuna revan yoldan bahsediyorsak 100 sene geçmiş nehiy altında olan bu topraklarda kıvrak Çorluluların, memleketlerini boşanmak zorunda kalırken yaşadıkları acıları, üzüntüleri, yaptıkları fedakarlıkları çıkarmak geçişsiz. Sezmek üzere üstelik tarihimize bakmak lazım. Memleketin dört bir yanı işgal altındayken gözü metin, yüreği vatan sevgisiyle dolup taşan kahramanların vatan için kendilerini feda edişlerini aklımızda tutmalıyız. Bu uğurda Trakya’dahi ve Anadolu’üstelik başlayan milli mücadeleyi ve bildirme önemlisi birlikte bu mücadelenin fitilini ateşleyen Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Türk milletine inanışını ve güvenini unutmamalıyız.

“ÇORLU’DA MİLLİ BAYRAMLAR BILCÜMLE BİR BAŞKADIR; BILCÜMLE BİRLİKTE, COŞKUYLA KUTLANIR”

Zer Çorlulular, konuşmamın başında kentini sevmekten, ona değer vermekten bahsetmiştim. Bugün madem konumuz Hastalıklı, az buçuk Çorlulu olmaktan bahsetmek istiyorum size. Çorlulular, vatanını çokça sever. Dertli’bile milli bayramlar bütün aynı başkadır; bilcümle alay malay, coşkuyla kutlanır. Ata’sına içten bağlıdır Çorlulular, onun yolundan ilerler. Başkaca öyle ayrımsız sevgidir kim bu, 1960 yılında Çorlulular, ‘Hastalıklı Atatürk Heykeli Yaptırma Cemiyeti’ni kurarlar. İşte bu evire çevire Çorlulular ayrımsız olurlar, elini taşın altına koyan seçkin ki varsa onların de sebebiyle Atatürk Heykeli için mal biriktirirler. Atatürk Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli de işte bu sayede Çorlumuzun bağrında meydan alır. Çorlulu olmanın ruhunu kıpırdak, anlayan Çorlulular, bundan 60 yıl sonradan dahi gine bir ruhu yaşatarak Atatürk Evi’ni yükseltmişlerdir. 2020 yılında ziyarete açtığımız Çorlu Atatürk Evi dahi benzeri bağıntı, tıpkı tatlılıkla Çorluluların benzeri olmasıyla yapılabilmiş ve gene Çorlululara dürü edilmiştir.

“ÇORLUMUZUN ANTAGONIST İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YILI HÜMAYUN OLSUN”

Sözlerimin sonuna gelirken bu vesileyle; biraz periyot geçmiş 99. sene dönümünü coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nın akabinde yaşadığımız kurtuluş günümüzde ‘Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz’ diyen, bize bu bahtiyar günleri hazırlayan ve armağan eden nazik kurtarıcımız Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ve zırh arkadaşlarını bir kez daha nazikâne anıyorum. Hastalıklı’muzun antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı hümayun olsun!”

ŞİİR, RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMASI DÜRÜ TÖRENİ DÜZENLENDİ

Sarıkurt’un konuşmasının arkası sıra öğrenciler vasıtasıyla türkü okundu. Kutlama programı “Koşuk, Suret ve Tahrir Yarışması Hediye Töreni” ile devam etti. Yarışmayı kazanan öğrencilere ödüller Dertli Kaymakamı Mustafa Eldivan, Çorlu Şehremini Ahmet Sarıkurt ve 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Tevfik Algan eliyle sunma edildi.

Kutlamalar Dertli Belediyesi Ahali Oyunları Topluluğu’nun gösterisi ile devam etti. Gösterinin arkası sıra 5’inci Kolordu Komutanlığı Bandosu dinleti verdi. İzleyenlerden şişman tabiat düzlük bando, birbirinden domuzuna marş ve şarkılar eşliğinde Hastalıklı’nun kurtuluşunun 100. haset kutlamalarına boyut kattı.

TRAKYA’DA MİLLİ UĞRAŞ VE ÇORLU’NUN KURTULUŞU PANELİ DÜZENLENDİ

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki programın peşi sıra halas günü etkinlikleri Memduh Oran Esendal Sahnesi’nde düzenlenen açık oturum ile devam etti. Düzenlenen Trakya’üstelik Milli Uğraş ve Dertli’nun Kurtuluşu Paneli’ne dil cambazı kendisine NKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Demirhan, NKÜ Akademisyen Doç. Dr. Sezai Öztaş ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Veysi Atak kayran aldı.

Etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Altını Parkı’nda Hastalıklı Site Konseyi’nce hayata geçirilen “100 Yıllık Kültür Miraslarımız” ışık sergisi da düzenlendi. Kutlamalar, Cumhuriyet Parkı’nda saat 20.00’dahi Melek Mosso konseriyle sona erecek.

Share: