Çorum’da “2. Arsıulusal Hitit Güvenlik Çalışmaları Kongresi” yapıldı

Çorum’bile Eti Üniversitesince planlı “2. Arsıulusal Eti Güvenlik Çalışmaları Kongresi” çevrim içi gerçekleştirildi.

Felek Beceri Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Okuyucu, kongrede yaptığı konuşmada, dünyanın çok iri tıpkı değişim çağına girdiğini söyledi.

Yeni gelişmelerle dünyanın balaban aynı inkisar noktasına hak yolu aldığını tamlayan Kari, Rusya- Ukrayna savaşıyla gelişigüzel Avrupalı büyük kargo sigortası şirketlerinin Rusya üzerinden gelen gemileri sigortalamama kararı aldığını, Tayvan Boğazı’nda yaşanan gelişmelerin de Şark ile Gün Batısı’yı karşı karşıya getirecek gerilime manzara olduğunu aktardı.

Gerilimin çatışmaya dönüşmesiyle Çin’in bahir üzerinden Avrupa ve Amerika ile ticari bağlantısının kesilebileceğini ifade eden Okur, şu görüşleri dile getirdi:

“Zahir cenk ve ticari çatışma Rusya ile Gün Batısı’nın bağlarının yüce bir kısmını koparmışsa, eş patırtı ihtimali da Çin ile bu iki soylu erki bölge ortada gerçekleştirilmeye çalışılacak. Bunun anlamı şu: Çin’in Amerika ile olan bağı değil sadece, Avrupa ile bahir üzerinden büyü kopacak. Yegâne ayan güzergah, ‘Türk kuşağı’ adını verdiğim Çin içlerinden gelen, Gün Doğusu Türkistan’dan güzeşte, Garp Türkistan’a, Kazakistan’dan Hazar’a vasıl, Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya uzanan Türk kuşağı güzergahı. Dolayısıyla önümüzdeki 5 yıl ortamında benzeri yeni güvenlik aktörü namına sadece konuşu, kültürel alanlarda işbirliği eden değil, ayrımsız zamanda yeni dünya denkleminde tıpkısı asayiş mimarisinin gözetmesi gereken bire bir aktör adına kendisini gösterecek olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın coğrafyası, geleceğin dünyasının muhteşem jeopolitik alanlarından birine dönüşüyor. Bunu hisseden güçlerin bölgeye ilgisinin derakap artmaya başladığını görüyoruz. Bazıları yolu bloke etmek, bazıları yolu kemiksiz tutmak amacıyla çalışıyor. Burada cesim olan bu bölgedeki aktörlerin kendi değerlerinin farkına varması.”

Gelecekte dalgalı tıpkı dönemin bulunduğuna bel eden Okuyucu, şunları söyledi:

“Türk dünyası kendisine cemaat olduğumuz potansiyeli, imkanları görmemiz ve gerektiğinde hızlı siyasi pozisyon almaktan çekinmememiz lazım. Bu doğrultuda atılan yüce, çabuk adımların olduğunu ve nadir başarıların ortaya çıkmaya başladığını Karabağ zaferinden başlayarak ivme kazanan süreçte kesin bir biçimde görebiliyoruz. Ümit ediyorum Türkiye’miz haddinden fazla cepheli majör meydan okumalarla yüzleşeceği bu iri direnç testinden üstelik başarıyla yarar.”

“Değişen global düzenlilik mimarisi, yeni tehditler, aktörler, roller ve arsıulusal kurumsal organize” temasıyla yapılan kurultay, yarın dahi devir içi devam edecek.

Kongrenin açılış sunumunu Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Ağır Doğru Kıran, Hitit Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Parıltı ve Eti Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabiha Tığ bile izledi.

Share: