Çükündür rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Sivas’ta çükündür sökümünün başlaması ile ortaya sâdır efdal rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde çükündür sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker hastalığı pancarlarının arazi altından çıkartılması ile ortaya menfaat yüksek rekolte üreticileri bahtiyar etti. Şükreden üreticiler çükündür fiyatlarında üstelik düzeltme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu yıl 300 dönüme mail alanda çükündür ekimi yaptığını belirterek, “Geçtiğimiz sene 600 dönüm alanda teşrinievvel yapmıştık. Geçtiğimiz yıl kim istenmeyen şartlardan etraf üretimimizi nısıf yarıya düşürdük. Bereketli düzgün tarlaları ayçiçeği üretimine ayırdık. Cereyanlı ve sarp yerleri pancar üretimi için değerlendirdik. Buna rağmen 8 tona mümasil tıpkısı hasat gerçekleştirdik. Bu nicelik bereketli. Cenabı Allah’ın rahmeti bereketli, verimimiz iyice. Şuan için benzeri sıkıntımız namevcut” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını tamlayan Semavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 kişilik tıpkısı ekip namına pancar sökümü için Sivas’ta bulunduklarını anlatım ederek, rekolteden ekolojik ortam şükretti.

Sivas’ta pancar sökümünün kamer sonuna büyüklüğünde sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker fabrikası bulunmadığı amacıyla Sivaslı üretici söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalara satmak zorunda kalıyor. – SİVAS

Share: