Cumhur Reisi buyuru vermişti, evvel adımı atıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının peşi sıra, önce adım Kocaeli’nde atıldı. Dilovası ilçesine Hakkari’den gelen 21 öğrenci, Kocaeli, Bursa, İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezerek hikmet sahibi olacak.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının arkası sıra, ilk adım Kocaeli’nde atıldı. Dilovası Belediyesi ve Dilovası İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü vasıtasıyla gerçekleştirilen ‘Gönülden Gönüle’ projesi çerçevesinde Hakkari’den 21 mektepli Kocaeli’ye getirildi. Öğrencileri karşılayan Dilovası Belediye Reisi Hamza Şayir, kahvaltı programında aynı araya geldi. Başkan Şayir, öğrencilerle dostane ettikten sonraları onların sorularını yanıtladı. Proje çerçevesinde öğrenciler, Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini gezerek, buralardaki tarihi ve kültürel mekanlar üzerine durumunda bilgelik sahibi olacak. Başkan Şayir, böyle pir bire bir projeye önderlik ettikleri için mutlu olduklarını dile getirirken, projeyi bitmeme ettirmek istediklerini söyledi.

“Tarihimizle, kültürümüzle bire bir hep olan bayrı tıpkısı milletiz”

Bugün çok ateşin olduklarını kaydeden Dilovası Belediye Reisi Hamza Şayir, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan KYK yurtlarıyla ilişik açıklamasında ‘Gönül köprüleri kurun’ demişti. Aynı zamanda 18-25 gözyaşı arası kardeşlerimizin Türkiye’nin herhangi bir ilinde KYK yurtlarında ücretsiz konaklayacaklarını söylemişti. Biz kendilerinin çağrılarını emir olarak algılayıp alelacele aceleci tıpkı şekilde hizmete giriştik. Bu projeye biz öncülük tahsis etmek istedik. Bu proje neticesinde kardeşlerimizle buluştuk. 21 sunum kardeşimizi buraya çağırma yazar, onları burada ağırladık. Haddinden Fazla mutluyuz. İnşallah bunun devamı gelecek. Tığ de o bölgeye gidip gezmiş olacağız. Tarihimizle, kültürümüzle bire bir bilcümle olan kadim tıpkısı milletiz. Biz kardeşlerimizle Bursa’yı, Kocaeli’yi, İstanbul’u, tarihi yerlerimizi gezeceğiz. Elhasıl Marmara’yı gezeceğiz. Meşbu yoğun biraz dolaşma olacak. İnşallah değişik illerden da devamı gelecektir. Dünden beri heyecanlıyız, heyecandan uyuyamadık. Çokça ayrımlı tıpkı ruh, yaşanması gerekiyormuş. İyi kim de bu çağrıyı hemencecik hayata geçirmişiz. Bütün belediye başkanlarına referans ediyorum. Kardeşlerimizin heyecanları bizleri elan üstelik motive etti. İnşallah tığ bu gönül köprülerini elan da çoğaltacağız. Dakikasında çabucacık seçkin ay beğenmek istiyoruz” dedi.

“Tarihi ve kültürel yapıları yerinde görme fırsatı bulacağız”

Hakkari Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Cahillik Lideri Tansu Çipo ise “Zaman burada 20 öğrencimle gelişigüzel Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini müracaat etmek amacıyla geldik. Haddizatında Dilovası Belediyesi ve Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün yapmış olduğu ‘Gönül Köprüsü’ projesiyle öğrencilerimizi getirdik. Bize sunmuş oldukları bu domuzuna imkanlardan yağlık teşekkürname ediyoruz. Bugün Ormanya gezisi ile başlıyoruz. Tarihi, kültürel, sanatsal alanları gezeceğiz. Elan sonraları İstanbul programında Ayasofya Camisi, Eyüp Odalık Türbesi kabilinden yerlerde öğrencilerimizle gelişigüzel çatlak geçireceğiz. Akıbet durağımız namına üstelik Bursa’ya geçeceğiz. Orada de mütenevvi tarihi ve kültürel yapıları yerinde rüyet fırsatı bulacağız. Katkılarından dünya emeği geçen herkese haddinden fazla teşekkürname ederim” diye niteleyerek konuştu.

“Buranın firez zenginliklerini çok merak ediyoruz”

Geziye katıldıkları üzere çokça coşkulu olduklarını söyleyen öğrencilerden Necla Türam birlikte “Öncelikle bizlere bu domuzuna geziyi düzenledikleri amacıyla çokça teşekkür ederiz. Bizleri çokça güzel ağırladılar. Herhangi Bir şeyden çok memnun kaldık. Allah razı olsun. Buranın hars zenginliklerini çok nikbet ediyoruz. Buradan Kocaeli’ye gideceğiz, müzeleri göreceğiz. Oraları kaplamak için çokça sabırsızlanıyorum, çokça heyecanlıyım” şeklinde konuştu.

Kültürel ve tarihi değerleri sanmak amacıyla geldiklerini dile getiren Melek Özer ise “Kültürel, tarihi değerlerimizi öğrenmek amacıyla geldik. Bu geziyi bize sundukları amacıyla Dilovası Belediye Başkanı ve Bilgisizlik, Spor Müdürlüğüne haddinden fazla teşekkürname ederiz. Çok heyecanlıyım. Kültürel mirasımızı öğreneceğimiz amacıyla çok heyecanlıyım” ifadelerini kullandı. – KOCAELİ

Share: