Cumhur Reisi Erdoğan: “Avrupa devletlerinin ülkemizdeki Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üzerinde oynamaya çalıştığı yapışkan oyunu sizlerin üstelik…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ihya yönünde attığımız yeryüzü kıytırık adıma dahi götürüm edemeyenlerin esasen neyi amaçladıklarını gayet gür biliyoruz. Özellikle birtakım Avrupa devletlerinin ülkemizdeki herhangi bir anlaşma kabilinden Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üstünde oynamaya çalıştığı karışık oyunu sizlerin de gördüğüne inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya fiilen atılan önce adımın devamı insanlarımızı birbirine antagonist etme olacaktır. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize elan bitli ehil çıkarak bu sinsi ve gösterişli oyunu hep gelişigüzel bozacağız” dedi.

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 751. yıl dönümü etkinlikleri, Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde yapıldı. Düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya, oradan Balkanlar’a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Ege irfanı bugün dahi yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor” diye niteleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sürekli eylesin. Bundan 751 sene ilk hakka revan Hacı Bektaş Veli hazretleri özellikle olmak için bu toprakları imanlarıyla yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren cümle erenleri, ikbal sultanlarını rahmetle anıyorum. Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslar’a ve Anadolu’ya, oradan Balkanlar’a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Ege irfanı zaman birlikte yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor. Yaşadığımız cümle acılara karşın ulus adına Peygamberimizin öğüdünü en içten şekilde biz sahiplendik. Bunu üstelik Allah’ın milletimize kader ettiği lütuflara borçluyuz. Önderlerimizin bize bıraktığı mirasa hangi büyüklüğünde pinti sarılırsak geleceğe o etap güvenle bakabiliriz. Milletimiz, yer kapalı dönemlerinde üstelik her bir kapının imanla, tövbeyle, tevazuuyla, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, milli mücadeleden akıbet 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız tamam dirimsel sınamaları bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum. Geride bıraktığımız vazifeleri hayırla neticelenmesini, gönül sultanların dualarına borçlu olduğumuzu biliyoruz. Hamd olsun zaman da fut bastığımız, sembol gösterdiğimiz temas yerde bu irfanın el suret olduğunu gösterdiğimiz faaliyetlerle kalımlı izler bırakıyoruz. Canan canlar; vefatının 751. yıl dönümü vesilesiyle 2021’i UNESCO ile beraber tamam dünyada Hacı Bektaş Ege yılı namına belirledik. Hacı Bektaş’ın; ‘Gelin canlar bir olalım’ çağrısını dünyanın dört bir yanı sıra düzenlediğimiz etkinliklerle kül insanlıkla paylaştık. Bu etkinlikler vesilesiyle korona virüs salgınının yükü altında ezilen insanlığın gönlünde bir çerağ yakabildiysek ne bahtiyar bize. Bilindiği üzere Hacı Bektaş Veli Dergahı cumhuriyetimizle alay malay özge tamlık benzeri kurumlar kabilinden kapatılmıştı. Bu ilişik, hazar, kardeşlik kapısının müze statüsüyle fiziken baştan açılmasını sağlayıcı şehit başvekil rahmetli Adnan Menderes’tir. Aşama aşama süren çalışmaların tamamlanmasının arkası sıra bu külliye ciharıyek yandan mevrut Hacı Bektaş dostlarının iştirakiyle sırf hizmete girmiştir. Bu yıl birlikte hazreti Hünkarın komşusu olan Bektaş Efendi türbesinin yenileme işlemlerini bitirerek gene ziyarete açıyoruz.”

“85 milyon vatandaşının hepsi üstelik Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci sınıf, hiçbirinden katiyen vazgeçmeyeceğimiz seçkin fertleridir”

İçişleri ve Ekin Bakanlığı ile alay malay milli bağlanak çalışması yürütüldüğünü anlatım fail Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde muharrem orucu vesilesiyle Ankara’da Hüseyin Gazi Vakfı Türbesi’nde canlarla bire bir araya gelip hem Kerbala şehitlerimizi rahmetle yad ettik hem ilgiyle sevgi gerçekleştirdik. Aynı süredir İçişleri ve Firez Bakanlıklarımızın koordinasyonunda milli bağlantı çalışması yürütüyoruz. Ülkemizdeki 1585 cemevinin tamamı mülakat edilerek Alevi, Bektaşi vatandaşımızın 8 bin 740 talebi belirlendi. Bu taleplerin 5 bin 600’ü hızlı hızlı karşılandı. Diğer taleplerimizle ait bakanlıklarımız alay malay say yapıyor. Antrparantez çeşitli illerimizde telemi atılan ve yapımı tamamlanan 8 cemevi ile ilişkin toplu aynı töreni üstelik geçenlerde gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının tamamı da Türkiye Cumhuriyeti devletinin nitelikli, bir haklara topluluk, hiçbirinden asla vazgeçmeyeceğimiz seçkin fertleridir” dedi.

“Anlayış ve alışkanlık farklılıklarını körüklemekten, soy ve ideolojik kamplaşma fitnelerine kadar gelişigüzel makule gayreti gösteriyorlar”

Ara Sıra Avrupa ülkelerinin ülke vatandaşları üstünde oynamaya çalıştığını üstelik sözlerine ekleyen Erdoğan; “Anadolu’daki bin almanak varlığımızı hazmedemeyenlerin seçme dönme olduğu gibi bugün bile vatanımızı ayırma niyetleri tabiatıyla vardır. Bunun amacıyla beyin ve meşrep farklılıklarını körüklemekten, asıl ve ideolojik kamplaşma fitnelerine büyüklüğünde temas tip gayreti gösteriyorlar. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ihya yönünde attığımız yer bayağı adıma de sabır edemeyenlerin esasen neyi amaçladıklarını gayet bereketli biliyoruz. Özellikle bazen Avrupa devletlerinin ülkemizdeki seçme antant üzere Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üstünde oynamaya çalıştığı iz oyunu sizlerin da gördüğüne inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya çalışarak atılan önceki adımın devamı insanlarımızı birbirine antagonist ika olacaktır. Gerçekten bu yönde sergilenen kavi çokça oyunun ve provokasyonun örneklerini gelişigüzel aktarılma izleme ediyoruz. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha cimri topluluk çıkarak bu sinsi ve aheste oyunu hep gelişigüzel bozacağız” ifadelerini kullandı. – NEVŞEHİR

Share: