Cumhur Reisi Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu yer ve gelişim yerlerinin fiyatı ve taksitleri kaç liradan başlayacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren hükûmet toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla muhtemel ve başvuruları bugün başlayan TOKİ İlk Evim Yer Projesi ile ilgili yıpranmamış detayları paylaştı.

7,2 MİLYON MÜRACAAT YAPILDI

Projeye şimdiye kadar 7,2 milyon referans yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız bire bir süre evvel duyurduğumuz milletimize 500 bin konut, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki son gelişmelerle ilgilidir. Toplumsal bölük projeleri sunu çok önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Belde ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu tekmil şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği ayn önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine teyit edeceğiz. Yer sayısını üstelik 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 şehir merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede almak şekilde belirledik.

“ALGIN ARSA VE HANE ÇIKARSA ELDEN BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Hane amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Değişik şehirlerimizdeki yer sayıları toprak uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta tıpkısı anda başvurabilir. Ancak nahif ikisi şappadak çıkarsa çabucak birini tercih edebileceklerdir. Yer fiyatlarını etraf bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, aynı zaman önceki evlerini yapabilmelerine destek vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Yan Yana parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut mensur talebinde bulunabilir. Bu parselde zemin zait 4 veya 5 merhametsiz geçmeyecektir. Basamak amaçlı arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Hak sahibi vatandaşlarımız Aralık ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının hep 2 sene ortamında bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin evvel etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada değişen 350 bin liradan bedel 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yemeden Içmeden bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: