Cumhur Reisi Erdoğan, Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teyit Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette rahmetli olmuş Ecevit vardı değil mi? Evet o deprem afetinde acaba kuvvet ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Aşama Tasdik Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u herhangi bir köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin kat törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şehadet ettiklerine aksan özne Erdoğan, “Yine geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin dolgun açım törenini yaptık. İstanbul’de yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki sunma balaban hainlik olan 15 Orak Ayı darbe girişiminin yıl dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. sene dönümünün coşkusunu bile ulus bahçesi kendisine düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında bütün beraber yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ alay verdik mi yaparız”

Eğitimden kültür-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre değer katan seçkin anda İstanbul’la gelişigüzel olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki aktarılma önce, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini fakat acısının yüreklerde halen geçmiş günkü kadar tendürüst olduğunu rapor etti.

“Rabb’imden bizleri değme cins afetten ve felaketten muhafaza eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette merhum reşit Ecevit vardı değil mi? Olur o deprem afetinde acep nüfuz hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bütün bu depremlerde, Gölcük depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında, Malatya’dahi, Elazığ’birlikte bilcümle bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira tığ küçümseme verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: