Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizim ihtişam geleneğimizde kargaşa, milletin değerleriyle teçhiz edilmiş, devletin temel taşı ve ülkenin bekasının teminatı olan…

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim kerem geleneğimizde kargaşa, milletin değerleriyle donatım edilmiş, devletin destek ve ülkenin bekasının teminatı olan bire bir kurumdur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deniz Harp Okulu Komutanlığı’nda düzenlenen Milli Defans Üniversitesi (MSÜ) Bahir ve Gelgel Harbiye Icazetname Kabul Etme ve Alem Antlaşma Tasdik Töreni’nde yaptığı konuşmada, geçkin Ankara’üstelik Kişmiri Harbiye’nun icazet ve öncü ahit töreninde askeri öğrencilerin ikmal sevincini paylaştıklarını, zaman da Bahir ve Hava Harp okullarının öğrencilerinin itmam mutluluğuna şahitlik etmek üzere bir arada olduklarını söyledi.

Deniz Harbiye’ndan mezun olan 269 Türk ve 6 konuk öğrenci ile Albeni Harbiye’ndan çıkışlı olan 273 Türk ve 13 konuk öğrenciyi tebrik eden Erdoğan, bu evlatları yetiştirerek ordunun saflarına katılmalarını sağlayan ailelerine birlikte şahsı ve milleti hesabına teşekkürlerini sundu.

Erdoğan, Milli Defans Üniversitesi’nin faaliyete başladığı günden itibaren hem 15 Temmuz’un nöbet açtığı zafiyetleri giderme hem bile terbiye talim kalitesini günün ihtiyaçlarına göre yükseltme itibarıyla çokça koskocaman başarılara imza attığını belirterek, şöyle konuştu:

“Denizcilerimiz Barbaros’un izinde, Akdeniz’birlikte, Ege’dahi, Karadeniz’dahi ve kendilerine fariza sunulan temas yerde ülkemizin çıkarlarını korumakta, milletin emanetini sunma yüksekte tutmaktadır. Tıpkı şekilde 15 Temmuz ihanetinden en iri yarayı düz Çekicilik Kuvvetlerimiz birlikte gücük sürede kendini toparlayarak gökyüzündeki hakimiyetimizi pekiştirdiler. Milli Savunma Üniversitemiz bugüne büyüklüğünde 110 bin F-16 pilotu yetiştirdi. Halihazırda 100’den fazla mezunumuz bile pilotluk eğitimlerini cezbetmek üzeredir. Birilerinin iyice ordumuzun âdem gücü gerçekleştirme ve eğitim bilimi kapasitesine çarpış ulaşmak için çıkardığı fitnelerin zahir abes olduğunun ispatı aha burada, karşımızdaki manzaradır.”

“Türkiye’nin hedeflerine akla yatkın nitelikli askeri personel yetiştiriyoruz”

Cumhur Reisi Erdoğan, harp okullarının eğitim bilimi sürelerini 4 yıldan 5 yıla çıkartarak, eğitim kapsamını genişleterek ve kalitesini artırarak, Türkiye’nin hedeflerine akla yatkın nitelikli askeri personel yetiştirdiklerinin altını çizdi.

Dünyanın ve Türkiye’nin yaşadığı gelişmelerin gerisinde küsurat değil, uğrunda giden tıpkı yetişek sistemiyle kendileriyle alay malay dostlarının da ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bizim heybet geleneğimizde kalaba, milletin değerleriyle donatım edilmiş, devletin istinatgâh ve ülkenin bekasının teminatı olan ayrımsız kurumdur. Hangi devir ki ordumuz bu vasıflarından uzaklaştırılmışsa işte o aralık bizim amacıyla alarm zilleri çalmaya başlamıştır. Osmanlı’nın yağız sınıfını oluşturan Yeniçeriler, Bektaşi Ocağı’nda yetişiyor ve yoğruluyordu. Tarihte olduğu kabil zaman de karacılarımız değme gazaya bismillah, hamdele eşliğinde çıkmakta, ‘Allah Allah’ nidalarıyla düşmanın üstüne yıldırım kabilinden inmektedir. Bin yılı aşkın süredir ilayı kelimetullah uğrunda kanlarıyla toprağı sulayan, gül bahçesine girer kabilinden şehadete giden bir orduya eksantrik türlüsü zaten yakışmazdı. Denizcilerimiz de Akdeniz’i bire bir Türk gölü haline getiren ünlü reislerimizin izinde, gemilerimizdeki bayrağın üstünde yer düz Kur’an-ı Kerim’in gölgesinde herhangi bir işlerine ‘Bismillah’ diyerek başlayan cengaverlerdir. Havacılarımız birlikte dünyayı kuş bakışı görmeye imkan veren işleri sayesinde Rabb’imizin verdiği nimetlere ve güzelliklere sunma çokça hamdeden derslik olsa gerektir. Maalesef aynı bölüm, ordumuzun gücünü aldığı bu bayrı köklerinden fek gayretleri mertebe safhaya çıkmıştı. Kışla camilerinin kapatılması ve leşker ailelerine sergilenen ayrımcılık başta atılmak için bu sıkıntı verici azimet hamdolsun bozuk Türkiye’nin ruhumuzu yaralayan lekelerinden biri kendisine tamamen geçmişte kalmıştır.”Share: