Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’de ara sıra turizm bölgesi ve merkezlerine ilgili sınırların baştan belirlenmesi ile 4 ilde ara sıra taşınmazların acele kamulaştırılmasına ait Reisicumhur kararları Resmi Gazete’da yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara bakarak, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları yeniden belirlendi.

Söz konusu değişmeyen 2634 dar Turizmi Motivasyon Kanunu’nun 3’üncü maddesi uyarınca verildi. Kararda, belirtilen turizm bölgesi ve merkezlerine ait yeni sınırların gösterildiği krokiler dahi düzlük aldı.

4 ilde çabuk kamulaştırma kararı

Bitlis’in Yabani Armut ilçesine bağlı Tunus Mahallesi sınırları içerisinde kâin bazı taşınmazlar Şişman Ev İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan bölük projesi kapsamında ihtiyaç mahsus yapılaşmanın ivedilikle sağlanması için TOKİ marifetiyle acele kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Yukarı İncilli Mahallesi’nde mevcut ayrımsız emlak restore edildikten sonraları “hars evi” adına sosyal, kültürel ve ayrımsız muhtevalı faaliyetlerde kullanılmak amacıyla Karasu Belediye Başkanlığı yoluyla, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki gâh taşınmazların de bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin canlandırma edilmesi için Dilovası Belediye Başkanlığınca acele kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın bire bir kısmı ise Anastasiapolis Antika Kenti 1. Basamak Arkeolojik Sit Alanı’ndaki çatı kalıntılarının ortaya çıkarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca tez kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Bozuk Cami ve Bakir Cami mahalleleri sınırları içerisinde kayran alan gâh alanlar Kentsel Inkılap ve Gelişim Proje Alanı car edildi.

Karar doğrultusunda kentsel transformasyon ve hisse senedi projesi içre saha alan ve harca ana ayar üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilişik yurt, kentsel transformasyon ve iş amacına müteveccih ümran planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’bile “Sahipsiz Hayvanları Esirgeme Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’da yayımlanan tıpkı ayrıksı Reisicumhur kararı ile Kütahya’üstelik “Iyesiz Hayvanları Siper Birliği” kurulmasına müsaade verildi.

Söz konusu izin 5355 çevrilmiş Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi layıkıyla verildi.

Share: