Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Yerleşmiş, Yusufeli’nde inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş üyeleri, Artvin’in Yusufeli ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Yerleşmiş Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, kurul üyeleri Himmet ve Sosyal Güvenlik Nazır Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Dr. Hedef Yılmaz ve Saygınlık Tığ, “Içtimai Politikalarda 7 Nahiye 7 İl Projesi” kapsamında evvel yerine Yusufeli Barajı ve HES inşaatı dolayısıyla kısmen sular altında kalacak İşhan Köyü’nün yıpranmamış yerleşme adına gitti.

Yeni evlerine yerleşen vatandaşları mülakat fail heyet, halkla dostane etti. Henüz bilahare yenileme çalışmaları süren tarihi İşhan Kilisesi’ni üstelik gezen gök bilimi, burada kocabaşı ve vatandaşların talep ve isteklerini dinledi.

Yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı ve baraj zımnında sular altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı Yusufeli yıpranmamış yerleşme yerini inceleyen heyet, Yusufeli Belediyesini birlikte ziyaret ederek Belediye Reisi Eyüp Aytekin ve belediye sedir üyeleri ile ilçenin sorunları ve hal yolları üstüne danışma yaptı.

Prof. Dr. Işıkhan, AA muhabirine, baraj nedeniyle Yusufeli’nde sosyal tıpkı değiş yaşanacağını belirterek, benzeri ilçenin sular altında kalacak olması dolayısıyla ortaya çıkabilecek sosyal sorunların belirlenmesi noktasında vatandaşların, amme hava ve kuruluşlarının, STK’ların ve paydaşların görüşlerini aldıklarını, yaşanan toplumsal problemleri belirleyerek, bunların çözümüne yönelik alternatiflerin bulunması noktasında stratejiler geliştireceklerini söyledi.

Yusufeli’nin seçkin yönüyle cesim aynı ilçe olduğunu kaydeden Işıkhan, şu değerlendirmede bulundu:

“Baraj zaten başlı başına devasa tıpkı yapıya eş. Mevki ekonomisine emniyetsiz tıpkısı katkısı olacak. Tıpkı yanda baraj yapılırken sular altında kalan ayrımsız kaza ve köyler var. Nüfusun yaşamış olduğu sosyal problemlerin belirlenmesi noktasında tığ burayı mülakat ettik. Program kapsamında Artvin merkezi üstelik ülfet edeceğiz. Artvin ilimizin hem kazançlı hem içtimai sorunlarının neler olabileceği noktasında bile kimi ipuçları elde ettik.”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Toplumsal Politikalar Kuruluna sunulan fariza ve yetkiler kapsamında fariza yaptıklarına dikkati çeken Işıkhan, “Sahadayız. Vatandaşlarımızın sorunlarını itaat etmek, tespit etmek ve bunların hal yollarının neler olduğunu tayin etmek üzere geldik. Ankara’ya döndükten sonra bunu politika stratejisi haline getirip Cumhurbaşkanı’na ifade halinde yeryüzü edeceğiz. Bizim görüşme amacımız bu.” diye niteleyerek konuştu.

Heyete ziyaretleri esnasında Artvin Vali Yardımcısı Furkan Taha Türkmenoğlu, Yusufeli Kaymakam Vekili Itibar Özaydın, Yusufeli Belediye Reisi Eyüp Aytekin, Himmet ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, SGK İl Müdürü Yiğit Mertebe, Familya ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş ve İl Umumi Meclis Başkanı Furkan Sezmek üstelik eşlik etti.

Share: