Definecilerin talanına uğrayan Trapezapolis’in akıbet açık yürek burktu

Definecilerin talanına uğrayan Trapezapolis’in sonuç münhal kalpgâh burktu

Trapezapolis Antika Kentindeki Roma dönemine ilişik tarihi bakaya delik deşik edildi

DENİZLİ – Denizli’nin Babadağ ilçesinde tarihi MÖ. 2500-3000’lere raci Trapezapolis Antika Kenti, definecilerin hedefi haline geldi. Yapılan habersizce kazılarda üleştirme edilen antika kentteki tarihi eserlerde oluşan tahribat ise gelişigüzel sabık çağ büyüyor.

Ülke genelinde define avcılarının tarihi yapılara beis verdiği zararın sonuç örneklerinden birisi Denizli’nin Babadağ ilçesinde mevcut Trapezapolis Antik Kentinde meydana geldi. İlçeye sadık Bekirler Mahallesi Boludüzü mevkiinde kâin antika kentin geçmişinin MÖ. 2500-3000 tarihine dayandığı tutum ediliyor. Kuzeyden güneye akıllıcasına uzanan meydan üstüne, arazinin coğrafi yapısına göre kurulan antik kentin, yüzeyde ara sıra yapı kalıntıları ortaya çıkacak durumda. Yüzeydeki kalıntıları yerinde inceleyici uzmanlar, tarihi yapılarda Roma ve Bizans dönemi özelliklerinin olduğunu belirtiyor. Antik kentte kazı bilimsel kazı yapılmadığından kalıntıların çoğunun toprak altında olduğu ve kültürel mirasın ahit yüzüne çıkartılması üzere genişlik mümasil zamanda bölgenin himaye altına alınarak çalışmalara başlanılması gerektiği belirtiliyor.

Trapezapolis Antika Kentindeki bazı yapılarda, arkeolojik buluntular, taşları oyulmuş yapılar, binalar, hendesi şekiller ve haddinden fazla sayıda işlenmiş eserler bulunuyor. Defineciler aracılığıyla birlikte bozma edilen ve detaylı ayrımsız süredir bakımsız olan antik kentin şimdilerdeki tıngır ise kalpgâh burkuyor. Definecilerin hedefi olmaktan ayrımsız tür kurtulamayan ve yerey altında batmış artan antika kent, asırlardır çağ yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

“Kaçak kazılarla dağıtma edilmiş durumda ve nabekâr bırakılmış bir yere dönüşmüş”

Definecilerin zer bulma hayaliyle tevzi ettiği antika kentin araştırılması amacıyla yetkililerin ahali atmasını dilek eden araştırman, edip ve kaşif Ümit Şıracı, “Burada bulanan antik site, Denizli merkezine çok yakın benzeri noktada dahi kayran alıyor. Burası Bekirler Mahallesi’nin altında ve tarihte ise Trapezapolis adıyla geçiyor. Trapezapolis Antika Kenti, Denizli ilinde bulunan değişik antik kentler büyüklüğünde balaban bire bir yer amma haddinden fazla aşkın bilinmiyor. Geriden Geriye kazılarla üleştirme edilmiş durumda ve evsiz barksız mevdu bir yere dönüşmüş. Yetkilerden vasıtasıyla yeryüzü gücük zamanda buranın siper altına alınması ve hafriyat çalışmalarının yürütülmesi tarihimize kandil tutmasını sağlayacaktır” diyerek konuştu.

Share: