‘Demir Yumruk’ soruşturmasında, örgüt yöneticilerine 43’er yıl dam istemi

ANKARA merkezli 29 ilde planlı ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması kapsamında cürüm örgütü lideri Hüseyin Eryılmaz grubuna müteveccih soruşturma tamamlandı. İddianamede, aralarında örgüt yöneticileri Hüseyin Eryılmaz ve Hulusi Belgü’nün da bulunduğu 5 sevimli için 11’er yıldan 43’er yıla büyüklüğünde mapushane cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle yürütülen soruşturma kapsamında 3 ayrı suç örgütüne yönelik 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın üstelik bulunduğu 29 yaşama tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üstüne henüz sonradan serbest bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 71 şüphelinin kayran aldığı Hüseyin Türkyılmaz grubuna müteveccih soruşturmayı tamamlayıp 46 sevimli hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Hüseyin Eryılmaz olduğu, Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Utkulu İzgi ve Mustafa Kırsaç’ın birlikte hoşgörülü olduğu belirtildi. İddianamede, 14 sanığın örgüte uzuv, 27 sanığın ise ‘amme hava ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi.

FATURASIZ MAL ALIŞI İÇİN KODLAR KULLANMIŞLARİddianamede, örgütün haricen aldığı kütük demiri fabrikalarda işlediği ve kütük demir alışverişinin çokça şişman benzeri kısmının Hulusi Belgü hesabına mukayyet iştirak üzerinden yapıldığı düzlük aldı. Şirketin bu alışverişin şişman aynı kısmını faturasız yaptığı, örgüt üyelerinin bu iki canlı miktardaki faturasız dünyalik alışını kendi aralarında ‘B’, ‘İki’ ve ‘Alttan’ yerine isimlendirdikleri belirtildi. İddianamede örgütün, faturasız alış-satışların ücretini banka hesapları üzerinden ödemeyerek eksantrik benzeri ortaklık üstüne takanak kaydettikleri, böylecene dizge dışına çıkartılan bu paranın Çorum’da mevcut tıpkı kuyumcuya doğrulama edildiği aktarıldı. Örgütün ayrıca hoşur çaptaki birçok firmayla gerçeğe aykırı tecim hacmi yaratarak, yapmacıklı fatura kapaması yaptığı belirtildi. İddianamede, örgütün bu hileli hareketlerle vergisel yahut diğer takanak hakkından mahrum küsurat amme tüzel kişisi devleti iki canlı miktarda zarara uğrattıkları, örgütün ise milyonlarca teklik nahak yere idrak elde ettiği rapor edildi.ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 43’ER YILA KADAR HAPİS TALEBİİddianamede, teşekkül yöneticisi Hüseyin Türkyılmaz ile yöneticiler Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Utkulu İzgi ve Mustafa Kırsaç karşı, ‘cürüm işlemek üzere teşkilat dayamak ve yönetmek’, ‘amme kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 11’er yıldan 43’er yıla kadar mahbes cezası istendi. Teşkilat üyeleri Ahmet Kurtuluş, İhsan Göymen, Yılmaz Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Turgay Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Keder, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kaya, Rağbet Cingöz, Gökay Demirel, Fatih Harman, Muhammed Iktidar Cenup, Bekir Eryılmaz hakkında ise ‘suç çalışmak için kurulan örgüte uzuv olmak’ ve ‘amme alım ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 39’ar yıla büyüklüğünde mahbes cezası istendi. 27 maznun için ise ‘kamu alım ve kuruluşlarının zararına namına dolandırıcılık’ suçundan 15’er yıla kadar mapushane kâm edildi. Antrparantez savcılık 25 can hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

İddianame, Ankara 33’üncü Gösterişli Ceza Mahkemesi aracılığıyla akseptans edildi.

Share: