Denizli iş dünyasına, TOBBUYUM ve arabuluculuğun avantajları anlatıldı

Denizli Tecim Borsası eş sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, TOBBUYUM ve arabuluculuğun avantajları iş dünyası temsilcilerine anlatıldı.

Denizli Tecim Borsası bünyesinde kurulan Arabuluculuk ve Maraza Çözüm Merkezi hisse senedi dünyasına hizmet vermeye başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uyum Arabuluculuk ve Ağız Tatsızlığı Hal Merkezi (TOBBUYUM) Umumi Müdürü Dr. Haysiyet Yüksel, ayn başkanları ve hareket dünyası temsilcilerini arabuluculuğun avantajları, arabuluculuk süreci, bitiren uyuşmazlıkları, ticari sözleşmelerde arabuluculuk, Singapur konvansiyonunun detaylandırılması kadar konularda bilgilendirdi.

TOBB’a bağlı odalar bünyesinde TOBBUYUM Arabuluculuk ve Maraza Hal Merkezleri kurulduğunu belirten Dr. Değer Yüksel, “Arabuluculuk, tanımı gereği, benzeri uyuşmazlığın iki veya elan fazla tarafının, kendi başlarına, fahri namına, uyuşmazlığın çözümü üzere üçüncü kişi olan arabulucunun sayesinde tıpkı anlaşmaya varmaya çalıştıkları sistematik hale getirilmiş benzeri süreçtir. Arabuluculuğun arz anne özelliklerinden birisi, uyuşmazlığın yarar iyice çözülmesidir. Uyuşmazlığın çözümünde canip menfaatlerinin ön plana çıkması önem dokuma etmektedir. Arabulucunun seçilmesinden itibaren arabulucu tedbir aşamasını gerçekleştirir ve sonrasında

müzakerelere geçilir. Türkiye’üstelik 2013 yılından 2021 yılı sonuna kadar 2 milyon 467 bin 922 arabuluculuk dosyası açılmıştır. Etkin tıpkısı Arabuluculuk Maddesi, alelumum zamandan ve maliyetten artırım sağlar ve bire bir zamanda gizil namına altın ticari ilişkileri korur. Bu geçim ile bağlantılı namına temas yarık ortaya çıkarsa, çevre böyle tıpkısı uyuşmazlığı fora etmek üzere gür niyetle arabuluculuğu denemeyi akseptans kıymet ve bunu TOBBUYUM Arabuluculuk Kurallarına uygun olarak yapar. Uyuşmazlığın bildirilmesinden itibaren 10 dolaşma içinde yakınlar arasında zıt kararlaştırılmadıkça, arabulucu TOBBUYUM marifetiyle atanır. Müstacelen gelişen arabuluculuk kurumunun kurumsal yerine sürdürülebilmesi amacıyla TOBB’un girişimleriyle kurulan TOBBUYUM, kurumsallık çerçevesinde yapılan işbirliği ile daha hararetli tıpkı şekilde iş dünyasının uyuşmazlıklarının çözümünde istekli hizmete başlanmıştır” dedi.

“Arabuluculuk turizmi başlayacak”

Türkiye’nin birkaç sene içinde arabuluculuk turizmi talepleri almaya başlayacağını savunan Saygınlık Yüksel, “Bu alanda tıpkısı kanuncu aranjman daha yapılacak. Bu düzenlemenin ardından Türkiye’dahi 15 yıla büyüklüğünde uzayan ticari uyuşmazlıklar, 3 hafta üzere güdük aynı sürede çözüme buluşma imkanı olacak. Tıpkı zamanda hem Türk şirketleri ile yabancı şirketler, hem da iki yabancı şeriklik arasındaki uyuşmazlıklar bile arabuluculuk merkezlerinde çözüme kavuşturulabilecek. Beş Altı yıl ortamında arabuluculuk turizmi başlayacağını düşünüyorum. Şuan biz TOBBUYUM olarak bol ve çalışkan tıpkı hizmet verebiliyoruz. Nitelikli arabulucularımız var, yabancı şirketler de Dubai, New York, Singapur’de çözmektense Türkiye’üstelik daha mübarek bakım ahiz imkanına ehil olacaklar. Antrparantez Singapur konvansiyonuna canip olan ülkelerin şirketleri üstelik bizden hizmet alabilecek. Yani taraflardan aynı tanesinin Türk olma şartı yok” diyerek konuştu.

Denizli Tecim Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili’nin sülale sahipliğinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Denizli Tecim Odası Başkanı Meram Erdoğan, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli OSB Başkanı M. Abdulkadir Uslu, Denizli Sanayi Odası Başkanı Sevap Kasapoğlu, hane başkanları ve gelişim dünyası temsilcileri katıldı. – DENİZLİ

Share: