Depremden kurtulup Bursa’da dünyaevine girdiler

Depremden kurtulup Bursa’de dünyaevine girdiler

BURSA Hatay ilinde ailesiyle yıkılan evlerinin balkonundan atlayarak kurtulan Mustafa Girente(26), sığındıkları Bursa’nın İnegöl ilçesinde yardımseverlerin desteği ile düzenlenen törenle depremzede olan sevgilisi Güldez Taştekinile dünyaevine girdi.

6 Küçük Ay sabahı Hatay’ın Antakya ilçesinde yer sarsıntısı sırasında çöken apartmanın balkonundan atlayarak kurtulan Mustafa Girenteve ailesi, İnegöl’e gelerek yardımseverlerin desteği ile hayat sürmeye başladı. O sırada 6 yıldır korte ettiği depremzede olan sevgilisi abla Güldez Taştekinde İnegöl’e geldi. Tendürüst koşa, kendilerine bindi veren ve ihtiyaçlarını sağlan 20 şahsiyet ekibe evlenmeyi istediklerini ilettiler. İnegöllü vergili ekip, gailesiz tekme mecmu düğün masraflarını karşılayacaklarını söyleyerek dernek organizasyonunun startını verdiler. Iyilikçi ekip, tendürüst çifitin evini tutup dayayıp döşediler. Gelinlik ve damatlıkları alınan çiftin nikah başvuruları üstelik yapıldı. İnegöl örf ve adetlerine akla yatkın şekilde kız rıza yapıldı. Kına gecesinin peşi sıra kadın müşteri programı birlikte düzenlendi. Hamamlı mahallesindeki evden alınan elkızı, kent içre araçlarla konvoy yapılarak Nikah Dairesine gelindi.

Gailesiz çiftin, nikahını İnegöl Şehremini Alper Ayak Tabanı kıydı. Eloğlu, İnegöl adetlerine bakarak masanın üzerine çıkarak “Evet” yanıtını verdi.

Zihayat çift nikahın ardından balayı amacıyla Oylat kaplıcalarına gönderildiler.

Açıklama işleyen eş Güldez Taştekin, “Aslen Diyarbakırlıyım, üniveristeyi bundan 6 sene ilk kazanmıştım. 6 senelik bire bir ilişkim vardı.

Depremi bende yaşadım. Benim ailem Diyarbakır aslen. Nişanlım yani nişanlı gibi benzeri şeydik, onlarla yaşıyordum. Bende o tam oradaydım. Kötüydü, çokça mümasil arkadaşlarımı kaybettim. Geçkin mebzul geceler dediğime sabahleyin bonjur diyemedim. İnegöl’e geldik. On Paralık böyle tıpkı molekül beklemiyorduk. Ölümün olduğu bu dünyada ne erteliyoruz diye niteleyerek düşündük türkçesi. Nikah tarihi aldığımızdan ailemizin hiçbir şekilde haberi yoktu. Sonraları teşekkürname mahiyetinde İnegöl’den tanıştığımız insanlar Sanem bacı ve Nedim abi başlamak üzere bize hakeza sürprizler yaptılar. Gelinlik, damatlık gelişigüzel şeyimizi evimize varana kadar yaptılar. Çok teşekkürname ederim İnegöl halkına. Epey gittiğimiz her salon o büyüklüğünde dostça ve samimiydiler ki ki anlatamam. Acımıza kuma oldular. Özden teşekkür ederim.” dedi.

Eloğlu Mustafa Girente, “Bizim gözümüzden cari hoşnutluk ortak oldukları üzere İnegöl halkına haddinden fazla teşekkürname ederiz. Az Buçuk kendimizden bahsetmek istiyorum. Tığ Hatay Antakya’dan geliyoruz. 6 Gücük Ay’taki depremden sonra iki periyot Antakya’de kaldık bilahare buraya İnegöl’e yerleştik. Burada İnegöl halkı bize kenetlendi, bize sarıldı, bize erbap çıktılar. Biz bu konuda minnettarız. Hatay’üstelik bi birlikteydik, belgi programımız vardı. Araya deprem gibi tıpkı tehlike girince bizde bunu ertelemeye değişmeyen verdik. Burada ailemizden bilgisiz nikah tarihi aldık. Bizi İnegöl halkına teşekkür mahiyetinde iki çıngı abla ve abimizi nikah şahidi fayrap etmek istedik. Onlarda bize sürpriz maksadında dernek masrafımızdan tutun temas şeyimize büyüklüğünde karşıladılar. Cenabıhak razı olsun onlardan bizi kem hissettirmediler. Bizim yaralarımızı sarmaya çalıştılar, Cenabıhak razı olsun onlardan. Esasen söylemek istiyorum, gözümüzden akan yaşa kuma oldukları için İnegöl halkına teşekkürname ederiz. Bizim evimiz 4 katlıydı. Methal kattaki komşumuz 6 saat enkazda kaldı. Onun dışında evimiz yıkıldı. Evimizdeki yıkım kısık sürdüğü amacıyla tığ balkondan atladık. Bunun dışında ailemizden amcamızı kaybettik. Ailemizden tıpkısı biricik amcamızı kaybettik ama onun dışında çevremizdeki arkadaşlarımızdan 8’ini kaybettik. Acı tıpkısı kıran yaşadık. Sonuçta Tanrı vasıtasıyla geldi, başkaldırı etmiyoruz amma tıpkı yanımız bibi orada. Sonuçta memleketimiz, toprağımız, doğup büyüdüğümüz düz. Elbette döneceğiz.” dedi.

Share: