Depremzedelerin ihtiyaçları kurulan turist market ve mağazayla karşılanıyor

Depremzedelerin ihtiyaçları kurulan gezgin market ve mağazayla karşılanıyor

BAYBURT Bayburt Valiliğinin başlatmış olduğu arkalama kampanyasında, depremzedelerin tagaddi, tahaffuz, giyinme ihtiyaçları giderilmeye bitmeme ediyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Sosyal Teavün ve Tesanüt Vakfı işbirliği ve Bayburtlu hayırseverlerin destekleriyle Mesleki ve Teknik Rum Lisesi spor salonuna kurulan gezgin market ve mağazada Bayburt’a gelen depremzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor. Besin, faça, ayakkabı, ferdî bakım ve saflık ürünleri, oyuncak, pusula gibi bir nice ihtiyaç malzemesini içerisinde bulunduran turist marketten depremzedeler İhtiyaçları doğrultusunda istediklerini rahatlıkla alabiliyorlar.

Yaklaşık bin depremzede vatandaşın Bayburt’a geldiğini ve 700 kişinin arkalama merkezinden faydalandığını bildiren memur Arif Köprücü, “İçinde bulunduğumuz merkez, Bayburt Valiliği öncülüğünde, Bayburt İl Milli Terbiye Müdürlüğü ve Içtimai Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı işbirliğiyle depremzedelerimiz için hazırlandı. Şehrimize bin civarında depremzede gelmiş bulunmakta. 700 civarı depremzedemiz birlikte buraya gelerek, burada kâin gerekseme malzemelerinden faydalandı. Merkezimizde gıda malzemeleri, çıkarmak, pabuç, kovanlık ürünleri kabilinden bir nice kalemde çokça ürünlerimiz bulunan. Hazırlıklarımızı yaptık, önümüzdeki hafta şehrimize gelecek olan depremzedelerimizi bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Depremde evi yıkılan Büyük Seydi Durak isimli depremzede, Malatya’dan Bayburt’a geldiğini, Bayburt’un misafirperverliğinden kıvançlı kaldığını belirterek, “Tığ Malatya’dan Bayburt’a geldik, Malatya’bile evlerimiz yıkıldı. Allah razı olsun, Bayburtlular çokça misafirperverler. Malatya’birlikte görmediğimizi burada gördük diyebilirim” ifadelerini kullandı.

“Bakkala gittim, bakkal benden servet almadı. Yağ, öz verdi, aşağılık benzeri bakkaldı diyerek kıyıp alamadım”

Bakkaldan gördüğü yunak çizi karşısında duygulandığını vurgulayan Durak, bakkaldan aldığı malzemelerin ücretini bakkal işletmecisinin almadığını söyledi. Bakkal sahibinin namına çay, yağ verdiğini tamlayan Durak, epey esnafa kıyıp alamadığını ifade ederek, “Bakkaldan bir şeyler almaya girdim, kardeşimiz benden mal almadı. Çay verdi, yağ verdi iyi olsun ama küçük bir bakkaldı diyerek kıyıp alamadım. Bayburt’tan Cenabıhak bin posta razı olsun, bizim evlerimiz yıkıldı sınırlanmış buraya geldik” sözlerini kullandı.

“Hareket değil, felaketti. Neymiş binaların konusunda biri ayağıyla basıp ezmiş gibiydi”

Kahramanmaraş’tan Bayburt’a eşiyle, torunlarıyla, çocuklarıyla gelen benzeri başka depremzede vatandaş Salih Topuz, evlerinin depremde yıkıldığını söyleyerek, “Tanrı hakeza bire bir felaketi kimseye yaşatmasın. Yaşayanlara dahi Cenabıhak arkalama etsin. Ölenlerimize Cenabıhak rahmet eylesin, yaralılarımıza ivedili şifalar versin. Rabbim düşmana de böyle tıpkı öz yaşatmasın” dedi.

Depremin çok şişman olduğunu, “Sarsıntı değil, adeta aynı felaketti” sözleriyle anlatan Topuz, “Kahramanmaraş’ta haddinden fazla iri acı oldu. Binalar yıkıldı, birçoğu kullanılamaz ağıl geldi. Ailemizden, çevremizden, akrabalarımızdan çokça kayıplarımız oldu. Çekirdek ailemizde kaybımız namevcut Tanrı’a şükür. Keşke özge kayıplar de olmasaydı. Buraya geldik ama gönlümüz, aklımız bütün memleketimizde. Deprem değil, felaketti yaşadığımız. Sanki binaların üstüne biri ayağıyla basıp ezmiş gibiydi, yerle bire bir oldu binalar. Tığ acıların, feryatlarını içerisinden geldik ama aklımız bibi orada” şeklinde konuştu.

“Bayburtlular bizi ailesi, kardeşi, çocukları üzere görüyorlar”

Giyim ihtiyacını bloke etmek üzere ailecek Mesleksel Ustalık ve Anadolu Lisesinin yolunu markajcı Topuz, Bayburt’un itici şita günlerinde savmak üzerine vakit kaybetmeden bir montgomer aldı. İhtiyacının çabucak mont olduğunu belirten Topuz, gayrı depremzede kardeşlerine dahi bir şeyler kalması hesabına hiçbir şey almadığını belirtti. Bayburtluların misafirperverliğinden ve yardımseverliğinden küçümseme fail Topuz, “Giyim ihtiyacımızı karşılıyorlar şu zaman, sağ olsunlar. Cenabıhak’ım mutekit, merhametli insanları başımızdan fire etmesin. Bayburtlular bizleri kardeşi, ailesi, çocukları gibi görüyorlar. Çok memnunuz verilen bu hizmetlerden. İçimiz yanıyor. Yiyecek, içmece düşünmüyoruz. Mal, pul, mülk mal düşünmüyoruz. Yemeden Içmeden memleketimiz aklımızda” dedi.

Öte yandan arkalama merkezi görevlileri, aş damı malzemesine gerekseme olduğunu bildirerek, iyilikçi vatandaşlardan tencere, tabak, dirgen, boduç kabil mutfak komütatör gereçlerini Bayburt Mesleki ve Anadolu Lisesi spor salonuna getirmelerini murat ettiler.

Share: