Depresyon altında olan canlıları termal algılayıcı ile tespit ediyorlar

Yer Sarsıntısı felaketinin yaşandığı Hatay’bile çökme altında kurtarılmayı bekleyen insanlar, termal dedektör ile tayin ediliyor.

Kahramanmaraş merkezli iki iri depremin etkilediği Hatay’üstelik teknolojik imkanlar sonuna kadar kullanılıyor. Termal algılayıcı ile kriz altında faal olup olmadığını belirleyen ekipler, adeta derece derece yarışırcasına sıcaklığın geldiği bölgeye ulaşıyor. Bire Bir enkazın altında ısı belirleme eden görevlilerden Fazilet Batur, “Isı kaynağının 20 rütbe olması kesinlikle dirim belirtisi. Vücudun dalgı moduna geçtiği 17 basamak olan hipotermiye büyüklüğünde bütün ısıları değerlendiriyoruz. Zira 6. günden sonraları kişi ‘Sesimi duyan var mı?’ sorusuna reaksiyon veremeyebilir. Biz bu teknolojiyle ısıyı gördüğümüzde taharri istirdat ekiplerine bilgi veriyoruz, onlar bile gereken çalışmayı yapıyor” dedi.

“Yer Sarsıntısı öldürmüyor, kavisli engelleme öldürüyor”

Zelzele sonrası çöküntü altında kalanlara akilane müdahale yaşatırken, yanlış müdahalenin ise öldürdüğünü söyleyen Batur, “Eğitim çokça eke, Türkiye’de kıran bakanlığının açılması gerekiyor. Bebeklerin güvenilmez bire bir metabolizması var. Bebekler 11. güne kadar yaşayabiliyorlar. Banko inancımızı kaybetmememiz gerekiyor. 13. güne kadar inancımızı kaybetmememiz geçişsiz” diye niteleyerek konuştu. – HATAY

Share: