Dev yolcu gemisi Marmaris esnafına can suyu oldu

Muğla’nın Marmaris ilçesi Gümrüklü Limanı’na çipo atan dev geçici gemisi çoğunluğu Amerika ve İngiliz vatandaşı olan 973 yolcusu ve 750 personeli ile Marmaris’te hareketlilik sağladı.

16 katlı ve 238 metre uzunluğundaki gemi 32 metre kadar ve 2 bin can konaklama kapasiteli olan Marshall Adası bayraklı 2012 yapımı Riviera isimli dev sâri gemisi Marmaris Gümrüklü Limanı’na çıpa attı. Gemiden nazil yolcular servisler ile kaymakamlık merkezlerine ve karye turlarına götürüldü. İlçe merkezine mevrut turistler Marmaris esnafının yüzünü güldürdü. Restoranlara hayatiyet yaşanırken Sınırlanmış Çarşı’daki esnaflar birlikte gemi yolcularından nasiplerini aldı. Kuyumculuk eden Meral Acı, “Allah artağanlık versin, çokça şükür siftahımızı yaptık. Daha yoğun gelseler daha iyicene peki. Tanrı herkese çarkıfelek versin” şeklinde konuşarak memnuiyetini dile getirdi.

Sefine yolcularından İngiliz vatandaşı Vorn Jackson, “Gemi seyahatine Mürekkep Krallık’tan katıldık. Gezi süresince şehirleri geziyoruz. Efes’ten geldik ve buradan bile Santorini’ye gideceğiz” dedi.

Sınırlanmış çarşı esnaflarından Cuma Akgün da geminin gelmesinin bölgeye zindelik getirdiğini tabir ederek, “Sefine gelmesi ile hayatiyet fark edildi. Herhangi Bir zaman gelsinler. Çarşıda olmasa dışarıya dünyalık bırakırlar, dışarıda olmasa markete servet bırakırlar kâfi ki gelsinler” diye sâri gemilerinin çıktı gelmesini dilediğini belirtti.

Dev geçici gemisi Riviera akşamüstü Marmaris Gümrüklü limanından ayrılarak Santorini’ye doğru yola çıkacağı öğrenilirken, kâh vatandaşlar ve turistler de dev bulaşan gemisi manzarası ile hatıra fotoğrafları çektirerek yadigâr ölümsüzleştirdiler. – MUĞLA

Share: