Dikili Firez, Demokrasi ve Emek Festivali Başladı. Seyit Torun: “Pandemi Bitti, Başka Çor Başladı. O da Konser İptalleri”

Dikili Belediyesi aracılığıyla planlı Dikili Ekin, Demokrasi ve Çalışma Festivali’nin açım töreni, CHP Umumi Başkan Yardımcıları Mualla Öztunç ve Seyit Torun’un yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla yapıldı. Törende mütekellim Seyit Torun, “Pandemi bizi ayırdı ama demincek bile eksantrik bir hastalık başladı, o bile dinleti iptalleri. Hangi yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar. Tığ meydanları dolduracağız ve o gençlerin enerjisini kimesne engelleyemeyecek” dedi.

Festival kapsamında güzeşte akşam ezanı 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Curcuna Korteji düzenlendi. Korteje katılanlar, Bülent Ecevit Meydanı’ndan 75.Yıl Parkı’na büyüklüğünde marşlar eşliğinde yürüdü. Dikili sokakları renkli görüntülere hayalet oldu. Korteje katılamayan Dikilililer ise evlerinin balkonlarından, esnaf ise dükkanlarından alkışlarla zevcelik etti.

“ZAMAN HENÜZ İYİSİNİ BAŞARMAK MECBURİYETİNDEYİZ”

Yürüyüşün ardından 75.Yıl Parkı’ndaki açım törenine geçildi. Burada konuşan İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Afyon’daki Yengi Yolu Yürüyüşü’nde 100 sene sonra yaşanan duyguları aktardı. Cümle zorluklara karşın verilen halas mücadelesine değinen Başkan Tunç Soyer, “Yengi Yolu’nda, atalarımızın ne büyük umutlarla, yoksulluklar ortamında, güçlükler altında ve ne iri tıpkısı kararlılıkla o yolu yürüdüklerini sahne ettik. Bu bana şunu dedirtti; bizim çektiğimiz hangi kim? Maltalık pahalılığı, faziletkâr para şişkinliği, savaşlar, krizler. Bunların hepsinin üstesinden gelebiliriz. Eğer atalarımız o koşullarda başardıysa, tığ bugün haddinden fazla daha iyisini muvaffak olmak mecburiyetindeyiz” dedi.

“SEN BAŞLA, BİTİREN BULUNUR”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 30 Ağustos mesajındaki “Barışın lezzetli güneşi cumhuriyet altını” ifadesini yineleyen Başkan Soyer şunları söyledi:

“Barış sözcüğü üzerinden bizi ayrıştırmaya çalışanlara inat, son gücümüzle, kararlılığımızla ve atalarımızdan aldığımız ilhamla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasinin lezzetli güneşiyle aydınlatacağız hep beraber. İzmir öyle tıpkısı site kim, aynı memleketin işgaline karşı önce kurşunun sıkıldığı, tıpkısı zamanda o memleketin işgalinin sona erdirildiği site. Bunun onuruyla daim olmak bambaşka aynı şey. Hasan Tahsin’in önceki kurşunu sıkmadan esbak son sözü: ‘Sen başla bitiren bulunur.’ Ego bunu kendime şiar edindim. Siz birlikte bu cümleyi aklınızdan geçirin.”

“PANDEMİ BİTTİ DINLETI İPTALLERİ BAŞLADI”

Komutan Soyer’in arkası sıra kürsüye gelen CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun şöyle konuştu:

“Yüz yılda haddinden fazla molekül yaşandı, çokça acılar çekildi, haddinden fazla bedeller ödendi. Amma bize düşen Cumhuriyetin ikinci yüzyılını demokrasiyle taçlandırmak ve asri medeniyetler seviyesini tevdi etmek olacaktır. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında çağdaş Türkiye’yi bütün alay malay kuracağız. Bu dinleti görüntülerini özlemiştik. Pandemi bizi ayırdı ama demin üstelik apayrı bir çor başladı, o de dinleti iptalleri. Ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar. Tığ meydanları dolduracağız ve o gençlerin enerjisini kimse engelleyemeyecek.”

“KRİZİ BAHANE ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ”

Dikili Belediye Reisi Adaletli Kırgöz ise şunları söyledi:

“Dikili Festivali Türkiye’nin karın hayatına dünyalık olmuş benzeri festivaldir. Dikili Festivali’nde her sene Türkiye’nin gündemini ele matlup konuları konuşacağız. Lazım pandemide gerekse sonrasında belediyelerimiz tıkır tıkır çalışıyorsa bunun sunma cesim ayaklarından biri dahi hars tekellüm etkinlikleridir. Ülkemiz büyük tıpkısı krizden geçiyor. Bu akse her bir haneyi bittabi vuruyorsa belediyelerimizi birlikte derinden etkiliyor. Kalan maliyetler, bozulan dengeler, büyüyen uçurumlar, belediyelere bakir sorumluluklar yüklüyor. Fakat bunların hiçbirini mazeret etmedik, etmeyeceğiz. Pandemi dönemindeki kabilinden uzunluk yazmaya bitmeme edeceğiz. Seçme şehremaneti başkanımız benzeri akide ve azimle akım ediyor. Tığ bile Dikili’üstelik tek çocuğun yatağa aç girmemesi çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

KİMLER KATILDI?

Dikili 75.Yıl Parkı’nda tevhit edilen ve üç gün bitmeme edecek festivalin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer ve eşi Neptün Soyer’in birlikte CHP Genel Başbuğ Yardımcıları Uca Öztunç ve Seyit Torun, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Tasavvur Bakan ve Kankızıl Çelik, CHP Ankara Mebus Gamze Taşcıer,  Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ve eşi Nesrin Kırgöz, Dikili Kaymakamı Mualla Yazar Budan ve eşi Istek Budan, yazar ve direktör Nebil Özgentürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Mustafa Özuslu, İZBETON A.Ş. Genel Müdürü Heval Çekişme Kaya, CHP Dikili İlçe Başkanı Hasan Altıparmak, İYİ Tümen Dikili İlçe Başkanı Yakup Pınar, akademisyenler, öğür yöneticileri, divan üyeleri, muhtarlar ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.Share: