Dinççağ: “Amacımız sessiz yığınların sesi tutmak”

Semavi Yaşam Derneği kurucusu Uzm. Dr. M. Sakıncasız Dinççağ, yaşlıların sorunlarını gündeme yollamak ve ağızsız yığınlara gürültülü gelmek için Mavi Yaşam Derneği’ni kurduklarını belirterek, “Amacımız yaşlıların sorunlarını gündeme öğütmek, sesini duyuramayan yaşlıların ihtiyaçlarını ilgililere tercüme etmek” dedi.

Samsun’da buğulu ve özürlü çocuklara tahaffuz, ekin ve rehabilitasyon gibi desteklerde bulunma amacıyla kurulan Gökçe Hayat Derneği, 3. dümdüz umumi yerleşmiş toplantısını Atakum Belediyesi Firez ve Konuşma Merkezi’nde gerçekleştirildi. Umumi kurul toplantısında elçi üyelerin zahir oylaması ile birlikte toplum örgütü başkanlığına Popülasyon İşnel getirildi.

Gökçe Dirim Derneği kurucusu Uzm. Dr. M.Güvenli Dinççağ derneğin kuruluş amacı, hedefleri ve yürüttükleri faaliyetleri üzerine yaptığı konuşmada, “Dünya nüfusu çarçabuk yaşlanıyor. İnsan ömrü uzuyor ve yaşlıların sayısı artıyor. 2030 yılında genç can ve buğulu nüfusun eşit olacağı durum ediliyor. Yaşlıların mütezayit sorunlarına hal hatırlamak, hayatı yaşlılara göre fora etmek ve onların barınma, tagaddi, iyileştirme, ekin ve keyif sorunlarına çözüm aramak, yaşlıların sorunlarını gündeme giymek ve sessiz yığınlara patırtılı tutmak üzere Mavi Yaşam Derneği’ni kurduk. Amacımız yaşlıların sorunlarını gündeme öğütmek, sesini duyuramayan yaşlıların ihtiyaçlarını ilgililere duyurmak” diye konuştu.

Yaşlıların hayatını kolaylaştıracak yatırımların yapılmasını nail olmak, kentlerin yaşlılar için üstelik düzenlenmesini hatırlamak ve yaşlılar amacıyla fazlalık ayrımcılık uygulanmasını sağlamamanın sunma kocaman amaçları arasında meydan aldığını belirten Dinççağ, “Yaşlılara barınma, beslenme, sağlık, rehabilitasyon ve kültürel hizmetler sunmak, şu ana kadarki yapmış oldukları iri hizmetlerden kıran onlara olan vefa borcumuzu hesabına getirmeyi kutsi görevimiz olarak görmekteyiz. Bu amaçla ayrımsız araya mevrut gönüllüler olarak Mavi Dirim Derneği’nin 3. dümdüz umumi kurulunda yıpranmamış benzeri idare ve kullanılmamış ayrımsız anlayışla tıpkı araya gelerek konkre projeler sezmek ve iddialı etkinliklerle çok öz fayrap etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşlılar üzere talepler

Ayrıca ilişik yetkililere seslenen Dinççağ, “Yaşlılara hizmette sivil toplumun katkısının sağlanması ve gönüllülerin heveslendirme edilmesi, çap bütçesinden yaşlılar üzere ayrılan payın çağcıl devletler düzeyine çıkartılması, mevcut hizmetlerin geliştirilmesi, sayısal afiyet hizmetlerine dahil edilmesi, ayrı otonom tıpkı gelgel namına çalıştırılması, yaşlıların deva ve iyileştiren ihtiyaçlarından alınan KDV ve başka katılım paylarının kaldırılması, buğulanmış sağlığı ile ilgilendiren hareketli telefon zıkkım ve acil bakım desteği sağlanması üzere gerçek esas isteklerin giderilmesini murat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Umumi asamble sonucunda başkan seçilen Mal İşnel, eskimemiş hile ekibiyle gelişigüzel derneğin mail ve ince dönemde amacını genişlik mebzul şekilde yerine getirmesi üzere ellerinden gelenin arz iyisini yapacaklarını belirterek tam katılımcılara teşekkürname etti.

Umumi kurula Atakum Şehremini Av. Cemil Sarban ve çarkıt Atakum Şehremini Takatli Burulmuş de katıldı. – SAMSUN

Share: