Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, diplomasi muhabirlerinin sorularını yanıtladı: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus katıksız gazının Yunanistan üzerinden dünyaya ulaştırılmasına müteveccih haberlere ait, “Tipik Yunanistan iki yüzlülüğü. Ayrımsız taraftan Türkiye yaptırımlara katılmıyor diye niteleyerek değme toplantıda Türkiye’yi şikayet ediyor sair taraftan de bu yaptırımların baypas edilmesine uzlaştırıcı oluyor.” dedi.

Çavuşoğlu, diplomasi muhabirleriyle Dışişleri Bakanlığı’nda ayrımsız araya geldi, soruları yanıtladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığınca desteklenen bir genel ağ sitesindeki Türk bankaları ve hareket insanlarına yaptırım çağrısına ilgili ayrımsız soru üstüne Çavuşoğlu, medyada yalnız Türk firmalarına müteveccih üzere benzeri matlup yaratıldığını fakat ilişkin listede ESIR, Avrupa Birliği üyesi ülkeler dahil bir nice ülkenin şirketlerinin bulunduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu “Sadece Türk firmalarına müteveccih değil. ABD ve AB ülkeleri üzere Rusya ile angajmanlı ve hisse senedi işleyen metanetli haddinden fazla ülkenin şirketlerini üstelik buna eklemişler. Bu listede 18 binden fazla emanet ve şirket vadi alıyor. Bizi ait özlük firmalarımız. Hem Kiev hem dahi Ankara’dahi girişimlerde bulunduk. İzahat istedik. Üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Yerleşmiş marjında Washington yönetimiyle bir konuşma olup olmayacağı sorusuna ise “Şu anda planlanmış tıpkısı ülfet namevcut. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Değişik toplantılarda ayrımsız araya geleceğiz, eş toplantılarımız var ama icap Sayın Cumhurbaşkanımızın Biden’la, gerekse benim Blinken’la ikili bire bir müzakere planlamamız yok. Sonuç bakımından şu anda ABD yetkilileriyle planlanmış bire bir müzakere bulunmayan.” yanıtını verdi.

“Suriye ile görüşmeler ihsas düzeyinde devam ediyor”

Suriye’yle görüşmeler konusuna üstelik cevap veren Çavuşoğlu, “Bizim Astana Formatı, Temel Komitesi ve farklı konularda elhak masa etrafında görüşmelerimiz devam ediyor. Rejimle muhalifler beyninde hamaset arttırıcı adımlar, yani esir takası, rehine takası kabilinden konularda bile Astana formatı çerçevesinde arabuluculuk yapıyoruz. Onun dışında düet düzeyde herhangi bir siyasi mülakat bulunmayan. Biraz önceki dahi söylediğim kabil ihsas düzeyinde görüşmeler bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’ye yıldırıcı reddetme etmeyeceği yönündeki açıklamalarına üstelik değinen Çavuşoğlu, bu ülkelerde seçim öncesi yapılan açıklamaların aşkın dikkate alınmaması gerektiğini dile getirdi. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Finlandiya’da yapılan üçlü toplantıdaki görüşmelerde şu ortaya çıktı: O güne büyüklüğünde ve bugüne kadar daha konkre tıpkı hamle atılmadı. Bu iki büyüklük marifetiyle atık somut bire bir adım yok. Önümüzdeki dönemde girişim atacaklarını üstenme ettiler. Kendileri de esasta henüz bire bir girişim atılmadığını kabul ediyorlar. Bire Bir zamanda uzlaşma zaptına vabeste kaldıklarını ve kalacaklarını söylüyorlar. Ama söylemeleri koca değil, uygulama eke. Şimdi İsveç’te seçme oldu. Seçme öncesi tıpkısı girişim atmalarını beklemiyorduk zaten. Seçimden sonraları kurulacak hükümet gerekli adımları atmalıdır. Atmadıkları sürece bu anlaşmanın Sedir eliyle onaylanmayacağını biliyorlar.”

Bu ülkelerin NATO’ya alınması konusunda Türkiye üzere beş altı baskısı bulunmadığını belirten Çavuşoğlu, “Tabiatıyla bu ülkelerin teröristlerin iadesi, yıldırıcı faaliyetlerin engellenmesi dahil yükümlülüklerini hesabına getirmeleri terörle uğraş itibarıyla koskocaman. Ne büyüklüğünde er aşama atarlarsa o kadar mebzul olur amma NATO üyelikleri konusunda bizim üzerimizde seçkin zaman baskısı olmadığını vurgulamalıyım. Ne ülkelerin NATO üyeliklerini onayladıklarını sonsuz gündeme getiriyorlar. O de bizim üzerimizde her rehavet oluşturmaz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ilişik uzlaşma zaptında yükümlülüklerin açık ve kategorik şekilde muhtemelen olduğunu dile getirerek, “Bunların hesabına getirilmesi geçişsiz. Yasa değişikliği ise, yasa değişikliği yapacaklar. Mevcut yasalarımız buna elvermiyor denmesin. Bunu de doğrusu anlaşmanın içinde koyduk. Kendileri öneri ettiler yasa değişikliğini. Daha henüz aşama atmadılar. Hükümet kurulduktan sonraları hangi adımları atacaklar. Bunu yakından izleme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Yunanistan ile BM kapsamında planlanan benzeri ülfet bulunmayan”

İlerleyen dönemde BM Umumi Oturmuş’nda Yunanistan ile ayrımsız müzakere yapılıp yapılmayacağına ilgili tıpkı soruya de Çavuşoğlu “Planlanmış aynı musahabe namevcut. Hakeza aynı aşama de yok.” dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın asıl rahatsızlığının Türkiye’nin akıbet zamanlarda haddinden fazla oylumlu tıpkısı aktör olmasından kaynaklandığını tabir ederek, “Geçmiş Libya ile Bahir Mezuniyet Alanları Anlaşmamızı imzaladık. Peşi Sıra kıta sahanlığımızın batı sınırlarını belirledik. Buraya benzeri buçuk yıldır tek gemiyi sokmadık. Bunlara, Yunanistan’ın, Anadolu kesiminin, üçüncü ülkelerin gemileri birlikte karışma. 9 nöbet bunu perforaj girişiminde bulundular. Bu girişimlerin hepsini diplomatik çaba ve sahadaki tedbirlerle engelledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Sair taraftan Türkiye’nin hele Ukrayna ve Kafkasya ile Balkanlarda attığı adımlarla haddinden fazla flaş ve herkesin yüzünü döndüğü ayrımsız devlet olduğuna belen eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Gıda güvenliği, erke güvenliği üstüne de tekrar önemli bire bir mevki haline geldi. Bu Kovid’le başladı gerçekte. Tehlikesiz aynı tedbir merkezi oldu. Sonuç adına Türkiye’nin uluslararası arenadaki görünürlüğü ve başarıları Yunanistan’ı çıldırtıyor. Antrparantez Yunanistan bu nedenle Türkiye’yi ateşlemek üstelik istiyor. İşte tacizler, kilit atmalar bunun örneği. Benzeri üstelik, Yunanistan Türkiye’nin yaptırımlara katılmamasını ve zımnında turistlerin Türkiye’ye gelmesi üzere konuları dahi sürekli gündeme getiriyor. Anlaşılan ki bundan da haddinden fazla erinçsiz olmuşlar. Buna benzer huzursuz hesaplar yapıyorlar. Yunanistan’ın attığı adımları buna bağlıyoruz. “

Yunanistan’a “yaptırımları köprüleme etme” eleştirisi

Kıbrıs Rum kesimine çıpa kubbe defans sisteminin konuşlandırıldığına ilgilendiren haberlerin İsrail marifetiyle yalanlandığını söyleyen Çavuşoğlu, BM’ye, SUTAŞ ve NATO ülkeleri dışişleri bakanlarına Doğu Akdeniz’le ilişkin gelişmeler yaşandığında Yunanistan’ın propagandalarına de cevap verecek şekilde mektuplar gönderildiğini kaydetti.

Moskof petrol ve saf gazının Yunanistan üzerinden AB’ye göndermesine müteveccih haberlere müteveccih soruya bile cevap veren Çavuşoğlu, “Karakteristik Yunanistan iki yüzlülüğü. Aynı taraftan Türkiye yaptırımlara katılmıyor diye niteleyerek her toplantıda Türkiye’yi şikayet ediyor diğer taraftan de bu yaptırımların devre dışı edilmesine aracı oluyor. Filhakika tığ da bunu yayma ettik. Herhangi Bir platformda da dile getiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin yaptırımlara katılmayacağını ancak yaptırımların Türkiye üzerinden delinmesine üstelik izin etmeyeceğini kilitsiz küreksiz ifade ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, Yunanistan’ı yaptırımları köprüleme etmeye uzlaştırıcı olmakla suçladı.

Çavuşoğlu’ndan Miçotakis’e: “Nereye ne zaman gideceğimize tığ değişmeyen veririz”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Akılsız gelebiliriz” açıklamalarına müteveccih kullandığı “Zaman ışığında bekliyoruz.” ifadelerine ise Çavuşoğlu, “Nereye hangi zaman gideceğimize tığ karar veririz.” yanıtını verdi.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) yarın ve devrisi dönem Özbekistan’ın Semerkant şehrinde yapılacak 22. Devlet Başkanları Konseyi Zirvesinde, Türkiye’nin örgüte üyeliğinin gündeme gelip gelmeyeceğine değinen Çavuşoğlu, “Bizim şu anda diyalog ortaklığı statümüz var. Azerbaycan’ın da anca. Amma tığ bu diyalog ortaklığı statüsü kapsamında özel hâl yerine de çağırma edildik. Yani sonuçta bu bölgeyle birlikte ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Amma üyelik üzerine şu anda bırakılmış tıpkı karar da bulunmayan, tıpkı davet birlikte namevcut.” diye konuştu.

“Irak şu anda bundan sonra öz bağırsak karışıklığına odaklanmış durumda”

Irak’ta sivillerin hayatını kaybettiği tıpkısı saldırının peşi sıra Türkiye’nin suçlanmasına yönelik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, o süreçte teklif edilen hisse senedi birliğine karşılık alınamadığını kaydetti.

“Irak şu anda artık özlük çöz karışıklığına odaklanmış durumda.” diyen Çavuşoğlu, Irak’ın müracaat adına Türkiye’yi suçlamayı tercih ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, KÖLE ile ölçülü F-16 görüşmelerine birlikte değinerek, “Siyasi düzeyde ve beceri düzeyde gelişigüzel sevgili yok. Askerlerimiz ortada yapılan görüşmelerde herhangi bir mesele yok.” dedi.

Görüşmelerde Türkiye’ye verilecek F-16’ların ESIR ve NATO için cesim olduğunun vurgulandığını belirten Çavuşoğlu, “Amerikan yönetimi birlikte bire bir şeyi söylüyor. Kongre’ye yazdığı mektupta üstelik Dışişleri Bakanlığı bunu vurgulamıştır. Ama Kongre’den bazı üyelerinden antrakt sesler geliyor. Heybetli figürlerden bile yeniden yönetimin ve askeri kanadın görüşü yönünde demeçler birlikte geliyor.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ve BM bu süreci ongun yönetiyor”

BM Karadeniz Hububat Girişimi Koordinatörü Baş Abdulla ile görüşmesine birlikte değinen Çavuşoğlu, görüşmede 19 Kasım’de sona erecek anlaşmanın uzatılması üzere konuların ele alındığına meni etti.

“Şu ana kadar Türkiye ve BM bu süreci mebzul yönetiyor.” diyen Çavuşoğlu, Ukrayna’dan ayrılan gemilerin taşıdığı tahılın gerekseme sahibi ülkelere gitmemesi yönünde Rusya’nın şikayetleri olduğunu hatırlattı.

Bu konunun birlikte gözden geçirildiğini anlatan Çavuşoğlu, matbua ihracatının dahi muhteşem olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlaşmadan sonra ve uygulamaya girdikten sonraları tahıl ürünleri 2008’den bu yana bildirme nazik düşüşü yaşadı. Temmuz ayında yüzdelik 11,5 düşüş yaşandı. Farklı taraftan Rusya’nın ihraç ettiği mahsulat yaptırıma karışma değil ama gemilerin limanlardan servis alması evet birlikte yanaşabilmesi, sigorta, ifa yani bankacılık kadar kısıtlamalar var, ambargolar var. Meşruhat yapılsa de alelhusus Rusya bu konuda az buçuk şikayette bulununca (MEMLUK Dışişleri Bakanı) Blinken ve BM Genel Sekreterliği Guterres’le üstelik anında telefonla görüştüm. Henüz sonra Bilenken’ın de Amerikan yönetiminde açıklaması oldu. Fakat bu açıklamalara karşın elan Acımasız tahılını taşımakta duraksama eden transport şirketleri bile var. Ama rastgele engel bulunmayan. Yani şu anda Rusya dahi ürünlerini ihraç edebilir.”

“Çekilirsek oralara rejim bilge olamaz, terör örgütleri bilgili evet”

Romanya ve Polonya’nın Ukrayna tahılını karaca yolu üzerinden taşımaya müteveccih tıpkı uyuşma çalışması süresince olmasını değerlendiren Çavuşoğlu, mütenavip arayışının katıksız ve mantık olduğunu söyledi.

Suriye’den ilişkilerin düzelmesi üzere Türkiye’nin Suriye topraklarından çıkması gerektiği yönünde gelen açıklamalara ait soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Realist bire bir izah değil. Bugün biz o topraklardan çekilirsek oralara perhiz hakim olamaz, terör örgütleri bilgili peki. Bu bizim üzere bile aynı risk, kefaret amacıyla bile risk. Yani Suriye için risk aslında.” değerlendirmesini yaptı.

Geçen sene ekimde Belgrad’daki tıpkısı toplantıda Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’la ayaküstü gerçekleştirdiği konuşmada birlikte bu konunun gündeme geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, Mikdad’a bu bölgelerde kontrolün gerçekleşebilmesi için mutluluk süresince uzlaşının sağlanması gerektiğini ilettiğini rapor etti.

Rejimin henüz önceki kuşattığı yerlerdeki teröristlerin İdlib’e gitmesini sağladığını saklamadığını tabir fail Çavuşoğlu, “Bu topraklar Suriye toprakları. Temas ahit söylüyoruz gözümüz yok. Ama şu anda biz olmadığımız antlaşma bize yönelik haddinden fazla kısık zılgıt oluşacak ortamlar var.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu kompleks nereden geliyor anlamıyorum”

CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki yapılan çapraz açıklamalara eleştirilerini bile değerlendiren Çavuşoğlu, “Sakarya muharebesinin nerede olduğunu bilmeyen kişilerin sorunlarına, sakim söylemlerine yanıt vermeyi ego doğru üstelik bulmuyorum.” dedi.

Türkiye’deki muhalefeti eleştiren Çavuşoğlu, “Sunma gerçek olduğumuz durumda da, bizim hiçbir damarı bozuk etkimiz olmadığı halde de, özellikle Ukrayna savaşı dahil her konuda Türkiye’yi suçlayıcı ayrımsız şeyler buluyor.” ifadelerini kullandı.

” Suudi Arabistan’la sonuç dört ayda ticaretimiz yüzdelik 115 arttı”

Akdarı’la ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ters bir gelişme olmadığını fakat olumlu konkre adımların üstelik olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Uluslararası platformlarda birbirimize cebin olmama prensipleri bitmeme ediyor. gelişigüzel inatçı boyut namevcut. Bire Bir hükümet değişikliği oldu. Şu anda Darı kişi bağırsak dinamiklerine odaklanıyor.” dedi.

Suudi Arabistan ve Müttehit Zenci Emirlikleri’yle (BAE) ilişkilerde olumlu gelişmeler olduğunu dahi anlatım eden Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan’la akıbet dört ayda ticaretimiz yüzde 115 arttı. Okullarımız yine açıldı. Orada 7 modül Türk okulu vardı. Bir Nice alanda üstelik şanlı adımlar atıldı. Tıpkısı özdek BAE’yle bile meri.” ifadelerini kullandı.

İsrail’le büyükelçileri düğme nasıp aşamasına gelindiğini ve sivil havacılık anlaşması yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, İsrail Gelgel Yollarının ekimde Türkiye uçuşlarına başlayacağını söyledi.

Mescid-i Aksa’evet ramazan ayında Dindar olmayanları sokmama uygulamasının dahi Cumhur Reisi Erdoğan’ın İsrailli mevkidaşı Isaac Herzog’u aramasıyla yeniden yürürlüğe sokulduğunu belirten Çavuşoğlu, ” Filistin’le ilişik Filistinlilerin bize ilettiği konuları İsrail tarafına aktarıyoruz. Bazı konularda da adımlar atılıyor.” dedi.

(Bitti)

Share: