Diyarbakır annesi, terörün pençesinden kurtardığı evladına şiar yaptı

Diyarbakır annelerinden Ayşegül Biçer’in HDP il binası önünde yaptığı oturma eylemi sebebiyle asayiş güçlerine teyit olan oğlu Mustafa Biçer, törenle nişanlandı.

HDP ülke binası önünde 3 Eylül 2019’da habitat eylemi başlatan 3 anneden biri olan Biçer, eşi Rauf Biçer ile aylar süren mücadeleleri sonucu güvenlik güçlerine teyit olduktan sonra 29 Orak Ayı 2021’üstelik kavuştuğu oğlu için tıpkısı dernek salonunda belgi yaptı.

Törende, askeriye görevini mütemmim Mustafa Biçer, Şevin Gençer ile nişanlandı.

Anne Biçer, AA muhabirine, 3 sene ilk HDP İl Başkanlığı binası önünde yurt eylemine başladığında evladını “HDP ve PKK’dan söke söke alacağını” ifade ettiğini anımsattı.

“Rabbime şükürler olsun evladımı söke söke aldım. Rabbim bana oğlumun askerliğini görmeyi nasip ettiği gibi zaman de mürüvvetini görmeyi nasip etti. Çocuğumu evlendiriyorum.” diyen Biçer, başka füru amacıyla üstelik mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Biçer, şöyle konuştu:

“Rabbim devletimizden razı olsun. Bu galibiyet Türkiye Cumhuriyeti’nin zaferiydi, bilcümle birlikte kazandık. Dağdaki cümle çocuklara çağrımdır, çocuklarım, evlatlarım gelin bire bir on paralık uğruna ölmeyin, mürüvvetinizi görelim. Vatanınıza, bayrağınıza sınırlanmış olun. Devletim çok güçlüydü arkamda durdu, bana destek verdi. Evladımı dağdan indirmem üzere bana verdiği güçle ego dahi feryadımı evladıma duyurarak çocuğumu dağdan indirmeyi başardım. Rabbim tamlık temel ve babalara bu zaferi kader etsin.”

Ata Rauf Biçer birlikte evlatlarına kavuşmak üzere savaşım verdiklerini ve bunu başardıklarını belirtti.

Bütün temel ve babaların evlatlarına ehil çıkmasını ve evlatlarını dağdan azaltmak üzere mücadele etmesi gerektiğini dile getiren Biçer, “İnşallah Diyarbakır anneleri ve babaları zafere ulaşacak. Balaban bire bir mutluluk yaşıyoruz. Evladımı aldım, şu anda mürüvvetini görüyorum, düğününü yapıyorum. İnşallah bilcümle evlatlarımızı dağdan indirip düğünlerini yapıp bu sevinçleri yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

“İyi kim bugünleri gördük”

Merasime katılan Diyarbakır annelerinden Mevlüde Üçdağ da oğlu Mustafa’yı evlendiren Biçer’i bu bahtiyar gününde boydak bırakmak istemediklerini dile getirdi.

HDP İl Başkanlığı binası uğrunda oturan aileler yerine iyi ve ızdırap günde bilcümle beraber olacaklarını tabir ettiklerini nâkil Üçdağ, “Mustafa birlikte bizim ayrımsız oğlumuz, iyi ki döndü, bereketli ki bugünleri gördük. Haddinden Fazla mutluyuz. Oğlum beni duyuyorsan gel, senin birlikte düğününü yapalım. Senin bile mürüvvetini görmek istiyorum. Senin evini kurmak, sana damatlık giydirmek istiyorum.” dedi.

Törene, AK Tümen Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ve HDP İl Başkanlığı binası uğrunda zürriyet nöbeti tutan ara sıra aileler bile katıldı.

Share: