Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yabani Armut Otağı’nda

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde “1071 Sultan Alparslan Yabani Armut Otağı”nın kurulduğu alanda açtığı çstant ve kurduğu çadırla kenti tanıtıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı etkinlikleri, ilçeye kapalı Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare alan üstünde kurulan “1071 Sultan Alparslan Yabani Armut Otağı”nda başladı.

Büyükşehir Belediyesi birlikte alanda çadır kurdu, stant açtı.

26 Ağustos’a kadar bitmeme edecek etkinlikler kapsamında 1071 Melik Alparslan Otağı, okçuluk, yalancılık, atlı okçuluk, geleneksel oyunlar üzere bir nice etkinliğe karı sahipliği yapacak.

Kentin sayısız eserlerinin başında mevrut ve UNESCO Dünya Ekin Mirası Listesi’nde meydan düzlük Diyarbakır surlarının gün içindeki yaşanmışlıklarını fotoğraflar ve belgelerle ziyaretçilerin beğenisine sunan Büyükşehir Belediyesi, büyüklüğüyle dünyaca meşhur ve Türk Patent Kurumu yoluyla tescillenen Diyarbakır karpuzunu ve kentin mefret simgelerinden olan Diyarbakır güvercinlerini bile ziyaretçilerle buluşturuyor.

Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi ziyaretçilere, Diyarbakır Dergisi, tanıtım fotoğrafları albümü, turizm rehberi kitabı, kapela, anahtarlık ve broşür bulunan çanta üstelik bergüzar ediyor.

Ziyaretçilere ayrıca Diyarbakır kadayıfı ve çöreği, fesleğen şerbeti, limonata ikramı yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Olgunlaşma Enstitüsü ile alay malay hazırladığı 1071 Malazgirt Sergisi’ni Yabani Armut Otağı’nda açtı.

25 Ağustos’a büyüklüğünde boş olan Diyarbakır standına, ziyaretçiler tehlikeli sargı gösterdi.

Share: