Diyarbakır’da 7 ayda 7 ton ‘düşük ayarlı cali altın’ ele geçirildi

Diyarbakır’birlikte 7 ayda 7 ton ‘düşük ayarlı cali altın’ ele geçirildi

‘Düşük ayarlı sahte altın’ tuzağına ilgi

DİYARBAKIR – Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, tahminî 7-8 ay evvel göreve geldikten sonraları, bambaşka şehirlerden gelen ve kentte üretilip meydan giren düşük ayarlı kızıl ile mücadele sonucu 7 ay içerisinde 7 titrem sahte, düşük ayarlı altının ele geçirildiğini söyledi.

Piyasadaki bağan ayarlı altınların önüne bozmak amacıyla Darphane Genel Müdürlüğünün bastığı altınlar Diyarbakır’birlikte piyasa sürüldü. Ayarı bağan olanlar makasla doğrandı. Satışını görüş namına kesinlikle yasakladıklarını tamlayan, Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, düşük ayarlı altınların piyasadan yüzde 90’ının temizlendiğini belirtti.

Diyarbakır Valiliği ve İl Güven Müdürlüğü ile çalışmayı yürüten Yüksel, düzme ve düşük ayarlı altının piyasadan kaldırılması amacıyla kırıcı ceht sarfiyat ettiklerini kaydetti.

Düşük ve yapmacıklı ayarlı altının şehir esnafı amacıyla şişman sıkıntılardan biri olduğunu tabir eden Yüksel, “Seçme çalışmalarımızı yaparken hele sektörün benzeri parçası olduğumuz üzere kendimizi mesul birey hissettik. Buna dayanarak üstelik yola çıktık. Biz esnafımızı gezerken sıkıntılarımıza daha çok bire bir çözüm temin etmek gayeli yola çıktık. Haddinden Fazla sıkıntılarımız bulunmaktadır. Alelhusus kabullenilmeyen düşük ayarlı altınlar haddinden fazla. Türkiye’bile ara sıra illerimizde var, ama Diyarbakır bunu az buçuk aşmış. Bu nazik benzeri sıkıntıydı. Benzeri esnaf kendisine ben bunu kabullenemedim” dedi.

Yönetime gelmeden önceki düşük ayarlı altınların kontrolsüz bir şekilde kentte piyasaya sürüldüğünü hatırlatan Yüksel, “Izdırap niyetli şahıslar bunu kendine tagaddi alanı yapmış. Bağımlı bu alçak aynı öğün. Tığ bu mücadeleyi verirken rastgele şeyi ayn önüne aldık. Sağ olsunlar uygulamamızı mülk emniyetimiz ve valiliğimizle alay malay yürütüyoruz. Yapmacıklı değerli operasyonumuzun yüzdelik 90’ı muvaffakiyetli bir şekilde temizlendi, yüzde 10 civarında ise biraz sav var. Bunları birlikte inşallah halledeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Bu altınlar 22 değer değil birlikte, 18 değer, 19 ayardır”

7 kamer içerisinde 7 titrem yapmacıklı altınının ele geçirildiğini ve bunun korkunç aynı cirim olduğuna ilgi calip Yüksel, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne büyüklüğünde hemen izin sahibi olan darphanedir. Cumhuriyet serisi dediğimiz altınlar dışında seçme altının basımı yasaktır. Bunlar birlikte yasadışıdır. Ne eyvah ki yasadışı mahsulat piyasada geziyordu ve ayarları sıradan düşmüştü. 14 ayara kadar sakıt cumhuriyet altını altınlar vardı. Bu dahi normal ayarlı altınla arasında azılı ayrımsız fark olduğunun göstergesiydi. Bu durumda hem esnafımız hem bile vatandaşımız mağdur oluyordu. Şuan Türkiye’nin bütün illerinde Diyarbakır ürünü bundan sonra itibar aldı. Bundan Sonra el dışındaki esnaf Diyarbakır ürününü rahat bire bir şekilde alıyor. 7 aydır toplanan sahte altın rakamı, 7 ton. Hakikatten azgın bir rakamdır. Ayda 1 ton sahte değerli toplandı. Bu altınlar 22 ayar değil dahi, 18 değer, 19 ayardır. Haddinden Fazla şükür bunları topladık. Bu ürünleri tığ toplayıp aracısız eritmeye veriyoruz.”

“vatandaşımız ve esnafımız yapmacıklı düşük ayarlı altını ayırt edemez”

Vatandaş ve esnafın cali düşük ayarlı altını ayırt edemediğini aktaran Yüksel, “Hiçbir vatandaşımız düzme bağan ayarlı altını fark edemez. Zira bunlar hamur zer adına görünüyor. Amma içerisine bilinmedik bakır yerleştirilmiş. Bu altınların ayarında kaçırma bulunmaktadır. Bundan kıran vatandaşımız yapmacıklı düşük ayarlı altını fark edemez. Bire Bir zamanda esnafımız üstelik bu altınların bağan sahte değerli olduğunun farkına varamaz. Çoğu meslektaşımız zaten isteksiz kontrolsüz aynı şekilde bu altınları almıştır. Tek esnafımız şimdiye kadar bu konuda başını ağrıtmamış” diye konuştu.

Share: