Diyarbakır’da “Uğur Ekin Yolu Festivali” hazırlıkları sürüyor

Firez ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın hat Sur ilçesinde düzenlenecek “Uğur Hars Yolu Festivali”nin amacının kentin güzelliklerini ülkeye ve dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Demircan, 8-16 Ilk Teşrin’birlikte gerçekleştirilecek curcuna öncesi Uğur ilçesinde hesaplı çalışmalar hakkında hikmet aldı.

Yenikapı Caddesi’nde gazetecilere açıklama eden Demircan, cemiyet hayatının şehirde hars ve sanatla var olduğunu anlattı.

Dünyanın herhangi bir yerinde hep cesamet ve toplulukların “hars başkentleri” ilan ederek şehrin kültürel ve sanatsal dokusunu civar plana çıkartan eylemler içerisinde olduklarını aktaran Demircan, bakanlıklarının öncelikle İstanbul’üstelik Beyoğlu Hars Yolu Festivali’ni başlattığını anımsattı.

Eylül ayının ortalarından başlayarak ekim ayının sonuna büyüklüğünde İstanbul’dahi Beyoğlu Firez Yolu, Ankara’da Başşehir Hars Yolu, Diyarbakır’birlikte Talih Hars Yolu, Çanakkale’üstelik Troya Ekin Yolu festivallerini yürütme edeceklerini tamlayan Demircan, şöyle konuştu:

“Sur Kültür Yolu Festivali’nin düzenleneceği Diyarbakır, Mezopotamya’nın muhteşem alanları ve önemli mebde noktalarından, dünyanın yeryüzü şanlı tarihi mekanlarından biri. Burada yapılan restorasyonlardan de hep birlikte özellikle Diyarbakırlılar girmek üzere bilcümle mutluluk vatandaşlarımız yerine gelgel duyuyoruz.”

Festivalle ilişkin program detaylarını ilkgüz kocaoğlan sonunda ilan edecekleri sözlerine ekleyen Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkin Dağkapı’de yapacağımız saha etkinliklerindeki konserler, İçkale’bile gerçekleştireceğimiz etkinlikler, sergiler, sohbetler, film gösterimleri, sanatçı buluşmaları ve toplumun önde mevrut tatmin önderleri, mimarlar, mühendisler yani somut yahut konkre sıfır mirasımıza hissedar olan, bu süreçlerde bulunmuş, ulama vermiş ama Diyarbakır’bile ama ülkemizin ciharıyek tarafında bu anlamda işin içerisinde olmuş insanları oldukça toplayabildiğimiz ölçüde inşallah Diyarbakır Talih ilçesinde 9 aktarılma süren fena hâlde bire bir etkinliği hep alay malay muammer olacağız. Hedefimiz; Diyarbakır’ın güzelliklerini hem ülkemize hem dahi dünyaya ifşa etmek. 7 Teşrinievvel günü itibariyle evvel startları verip 8 Ilk Teşrin sabahından itibaren 9 periyot sürecek bu etkinliği bilcümle gelişigüzel algı etmiş olacağız.”

Demircan, festival kapsamında Diyarbakır’bile kestirmece bin ışık sanatçısının katılacağı foto maraton düzenleneceğini dahi sözlerine ekledi.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın peşi sıra üstü çıplak otobüsle tarihi ilçeyi gezdi. Diyarbakırlı artist Bedri Ayseli bile yolculuk esnasında “Suzan Suzi” şarkısını seslendirdi.

Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Demircan’a Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Firez ve Sosyal İşler Ofis Başkanı Mualla Çelik da zevcelik etti.Share: