Diyarbakır’ın ‘İstiklal Caddesi’ne korkulu bağ

Diyarbakır’ın ‘İstiklal Caddesi’ne güç rabıta

Diyarbakır’bile evcil ve ecnebi mevsimin tadını çıkartıyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’birlikte sonbaharın serencam günleri yaşanırken, güneşli havayı gören vatandaşlar, özellikle kenttin “İstiklal Caddesi” kendisine değerlendirilen Yıpranmamış Başlık kalkmak için tarihi mekanlara gezmeye çıktı.

33 medeniyete ocak sahipliği işleyen Diyarbakır, sonbaharın son demlerini yaşıyor. Site, bu yıl turizmde etkili bir sezon geçirirken, antipatik havaların başlamasına karşın hala güneşli havayı gören evcil ve yabancı misafirlerini ağırlıyor. Tarihi Talih ilçesinde bulunan Hasanpaşa Hanı, 5’inci Eş-i Lahut namına bilinen Celil Camii ilkin tevessül etmek amacıyla, 2015 terör olaylarında sonradan tahrip edildiği amacıyla restore edilen yerler vatandaşlar vasıtasıyla yeğleme ediliyor. Tarihi ilçede “İstiklal Caddesi”ne benzetilen Eskimemiş Kapı tarafı ise vatandaşların yol uğrağı yerlerinin başında gelmeye başlandı.

Cadde üstünde esnaf olan Anıl Aksu, alelhusus hafta sonları bulunulan yerin çokça bunaltıcı olduğunu söyledi. Aşağılık bir İstiklal yerine nitelendirildiğini aktaran Katarakt, “yeni aksiyon yerleriyle, tarihle, insanların oturup kıraathane içecekleri, kemirmek yiyebilecekleri eskimemiş alanlar oluşturuldu. Çok fena hâlde birlikte bağ görüyor” dedi.

Özelikle dünyanın herhangi bir yerinden mevrut turistlerin kiliseler, camiler, sıcak olsun çokça gönül gördüğünü ifade eden Aksu, “İnsanlar, bu sokağa girince haddinden fazla ayrımlı hissediyorlar. Kendilerini Avrupa’de hissediyorlar. Güya Diyarbakır değil da, Avrupa’nın tıpkı yerinde dolaşıyormuş kabilinden hissediyorlar. İz, haddinden fazla mutluyuz. Gezmen akını olduğu için, hele hafta sonları, mekân illerden dışarıdan bile turistler geldiği üzere mutluyuz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: