Doç. Dr. Ayhan Babaroğlu: “Teknolojinin gelişmesiyle gelişigüzel siber zorba ergenlik çağı dönemindeki torunlar üzere büyük benzeri risk oluşturuyor”

Doç. Dr. Ayhan Babaroğlu: “Teknolojinin gelişmesiyle gelişigüzel siber merhametsizlik ergenlik çağı dönemindeki ayrıntılar üzere iri bire bir riziko oluşturuyor”

ÇORUM Teknolojinin gelişmesi ile alay malay dallar amacıyla od oluşturan siber ceberut rastgele güzeşte gün yaygınlaşıyor. Ailelere uyarıda bulunan Çorum Eti Üniversitesi’nden Sağlık Bilimleri Fakültesi Yavru Gelişimi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Ayhan Babaroğlu, “Bu ciddi anlamda tıpkı dava. Siber zorba eden birisi medya yoluyla istediği dakika, istediği şekilde nerede olursa olsun mağdurlarla bildirişim ihdas olanağına topluluk” dedi.

Toplumsal iletişim araçları ve çokbilmiş telefon ve internetin yaygınlaşması ile alay malay ayrıntılar arasındaki zorbalık daha bile yaygınlaşıyor. Ayrıntılar üzere balaban coşkunluk oluşturan siber zorbalık, okul başarısında düşüş, toplumdan uzaklaşma, ağrı ve kendini vurdumduymaz incizap kadar davranışlara amil olabiliyor. Bu form davranışların görüldüğü bireylerin siber zorbalığa maruz artmış olabileceğine ilgi çeken uzmanlar, ebeveynleri çocuklarını siber zorbalıktan uyarması noktasında uyarıda bulundu. Konuyla ilgilendiren uyarılarda bulunan Eti Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Ayhan Babaroğlu, teknolojinin gelişmesiyle gelişigüzel siber zorbalığın ergenlik çağı dönemindeki dallar üzere balaban bire bir risk oluşturduğunu, cep telefonu ile tıpkı takım sosyal medya araçlarının aktif kendisine kullanılmasının yavaş sorunlara misil açtığını söyledi.

“Siber zorbalığın yüzdelik 36 seviyelerinde olduğunu görüyoruz”

Siber zorbalığı, ‘vukuf ve bildirişim araçlarının zehir gayeli kullanılmasından kaynaklanan adsız çağrılar, kimliğini gizleyerek zararlı e-postalar gönderilmesi, kişileri karalamak, giydirmek, tehdit gelmek için bunlarla ilgili curcunalı ve mazruf göstermek evet de var olan görüntüleri bu amaçla kullanmak’ yerine tanımlayan Doç. Dr. Ayhan Babaroğlu, “Siber zorbalığa maruz mütezayit çocuklarda vehleten içine tıpkısı kapanma, akademik anlamda başarıda ayrımsız düşüş kendinde geri çekilme, saygı, elem bire bir topluluk anksiyete mesail başkaca okulu bırakmaya büyüklüğünde giden zılgıt edici unsurlar adına karşımıza çıkıyor. Ülkemizde bununla ait yapılan icraat var. Oranlara baktığımızda azımsanacak noktada değil. Yapılan araştırmalarda siber zorbalığın yüzdelik 36 seviyelerinde olduğunu görüyoruz” dedi.

“Siber zorbalıkta güdük zamanda ayrımsız çokça kişiye algı imkanı var”

Siber zorbalığı anadan görme zorbalıktan ayırt eden özellikler karşı de vukuf veren Doç. Dr. Babaroğlu, “Anadan Görme zorba fiziksel yetersizlikler, fiziki farklılıklar, sosyo-hesaplı farklılıklar kabil ya üstelik ayrımsız takım yetersizlikler zımnında karşımıza çıkarken siber ceberut teknoloji becerilerinde ki henüz iyiyse o kişiler cebbar olabiliyor. Siber zorbalıkta kısa zamanda bire bir çokça kişiye erişme imkanı var. Kat Sayı tıpkısı gönül normal, manuel yöntemlerle birisine merhametsizlik uyguladığında arkadaşına söyleyip gayrı arkadaşıyla paylaşmasını bekleyene büyüklüğünde, benzeri okulun duyması amacıyla aynı hafta geçerken siber cebbar bunu gelişen uygulayım bilimi ile birlikte okula bir anda duyurabiliyor. Bu bunaltıcı anlamda ayrımsız ülkü. Siber acımasız fail birisi medya marifetiyle istediği dakika, istediği şekilde nerede olursa olsun mağdurlarla iletişim kurma olanağına cemaat. anbean zılgıt etme, gözlemleme durumuna ehil. Buda kıygın kişiyi psikolojik adına çokça bati anlamda zorlayan tıpkısı boyut namına karşımıza çıkıyor. Burada salt kıyımlardan de bahsedebiliriz” diye konuştu.

‘Siber acımasız, gelişigüzel sabık zaman artıyor’

Her sabık siber zorbalığın arttığının altını çizen Babaroğlu, “Anadan Görme zorbalıkta zorbanın kimliği belliyken siber zorbalıkta haddinden fazla yakın bir arkadaşınız size ceberut yapabiliyor fakat bilemiyorsunuz. Her geçen bölüm bu merhametsizlik türünün arttığını görebiliyoruz. İnternet kullanımı siber merhametsizlik, siber zorlayıcı olma ya üstelik mağdur olma durumunda çok yetişkin aynı aktif. Bu konuda üs anlamda brifing boşaltmak gerekiyor. Alelhusus pandemi döneminde herkesin içtimai medya kendisine toplumsal belde yerine namına edindiği yer internet ortamı. Dolaysıyla çocuklar bu sistemin içerisinde doğdular. Henüz esbak jenerasyonların okulda evet de apayrı alanlarda yaşanan zorbalığın bir bu alanda yaşanıyor. Yine beyan etmek icabında gelişmemiş sürede bilgiyi yayabiliyorsunuz. Mağdur kişiyle ilişik bilgiyi yayabiliyorsunuz. Yıldırma ederek, daima onu strateji ettiğinizi gösterebiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Hikmet sahibi olmaları gerekiyor”

Siber zorbalıkla uğraş toplumun bilcümle katmanlarının disiplinli ve koordineli şekilde çalışması gerektiğini vurgulayan Babaroğlu, “Siber zorbalıkla savaş üstelik bilgilendirmenin meslek yöneticileri, delalet servisleri, bala hareket uzmanları, öğretmenler bununla ait içtimai hizmet uzmanları balaban aynı ekiple birlikte disiplinli ve koordineli biçimde hizmet etmek gerekiyor. Burada zorbalığın ne biçimde ortaya çıktığını kullanmak, buna akıllıca aksülamel yöneltmek, tekrarlama riskine alın bunu ayn önünde bulundurmak gerekiyor. Öğrencilerin okulda kendilerinin güvende hissedebilmeleri açısından sorumlu yetişkinler aracılığıyla internet kullanımı, zorbalığa maruz kaldıklarında nereye başvurmaları gerektiği, internetten neleri paylaşıp neleri paylaşmamaları gerektiği üstüne bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Okulda öğretmenlerle alay malay bu problemlerin üstüne gidilmesi gerekiyor. Yapmamız müstelzim özdek kayırıcı yetiştirmekle ait kilolu anlamda öğrencilere bereketli bir eş olma noktasında yaklaşımlar, modeller sunmak, bu bağlamda onlara sakıncasız ortamlar kurmak, bilgilendirmek koşulsuz anlamda kağşamak gerek sanal alemde ister normal hayatta zorbalığa hal olacaktır” ifadelerini kullandı.

Share: