Donald Trump hakkında betik yazıldı! Tuvalet iddiası fenomen oldu

New York Times’ta, gazeteci Maggie Haberman tarafından Trump için yazılan “Büzük Adamı: Donald Trump’ın doğuşu ve Amerika’nın çöküşü” ünlü mektup zaman okuyucuyla buluşuyor. Trump’ın Parafin Saray’daki dönemine dair enteresan notların vadi aldığı kitapta, periyodik kendisine tuvaletin matbu kağıtlarla tıkandığını keşfeden Beyaz Saray personelinin, bu kağıtları tuvalete Trump’ın atarak sifonu çektiğine inandığı kaydediliyor.

AYKIRI OLSA BILE KAĞITLARI YOK EDİYOR

Trump’ın, Başkanlık Kayıtları Yasası’na aykırı kendisine bazen resmi belgeleri yırtarak yok ettiği öne sürülen kitapta, Başkan’ın Florida’daki Mar-a-Lago malikanesine yapılan FBI baskını ile gündem olan Beyaz Saray’daki Ulusal Arşivlere ilgili kayıp belgeler iddiasına ilgilendiren bitmeme fail soruşturmaya üstelik meni ediliyor. Reislik Kayıtlar Yasası, görevi sırasında ayrımsız başkan eliyle oluşturulan yahut elde edilen bütün resmi belgelerin, ÇAKER hükümetinin mülkü olduğunu ve riyaset sona erdikten sonraları KUL Millî Arşivleri aracılığıyla ele alınmasını lüzumlu kılıyor.

“AVUKATLARIM KÜLÜSTÜR”

Haberman’ın kitabında, 2020 Riyaset seçim sonuçlarına dair dahi enteresan notlar bulunuyor. Kitapta, rakibi Joe Biden’a cebin seçimleri kaybedeceğini anlayan Trump’ın, New York çarkıt Belediye Başkanı ve özel avukatı Rudy Giuliani’yi yanına çağırarak “Rudy, tamam, izin sende, çılgınca amal karışma istediğin değme şeyi yap, umurumda değil.” dediği öne sürülüyor. Trump’ın seçme sonuçlarını aksine atıf talebini, Giuliani dışında sair avukatlarının ise çokça aşkın doğacak gitme endişesiyle kabul etmediği savunularak, Trump’ın “Benim avukatlarım çok kalipsiz kiyafetsiz.” diyerek şikayette bulunduğu ileri sürülüyor.

KORONADAN ÖLMEKTEN HADDINDEN FAZLA KORKMUŞ

Eski başkanın Ekim 2020’üstelik Kovid-19 virüsüne yakalandığı döneme dayalı notlara de düz sunulan kitapta, Trump’ın durumunun ağırlaştığı anlarda ahiret yolculuğu korkusuna kapıldığı aktarılıyor. Kitapta, Özel Makule Müdür Muavini Tony Ornato’nun tıpkısı meydanlık Trump’ı, sağlığı daha dahi kötüleşmesi yerinde hükümetin sürekliliğini temin etmek üzere harekete buyurmak zorunda kalacağı konusunda uyardığı kaydediliyor. Trump’ın, virüs nedeniyle can havli yaşamasına karşın, Kovid-19’un, imajını ve siyasi motivasyonlarını suratsız etkilediğinden keder ettiği, bunun amacıyla de çevresindeki yardımcılarından maskelerini çıkarmalarını istediği üstelik öne sürülüyor.

KIZI VE DAMADINI İŞTEN TART NOKTASINA GELMİŞ

Çoğunlukla Trump’ın başkanlığı dönemine odaklanan kitapta ayrıca, bozuk başkanın parafin ırkçıları reddetmeye karşı nasıl direndiği ve Meksika’üstelik maden üreten tıpkı imalathanenin bombalanmasını istediği şeklinde iddialar da yer alıyor. İlk kopyası sabık hafta duyurulan söz konusu kitapta Trump’ın, Beyaz Zehir Saray’üstelik görev yaptığı sırada başdanışmanları olan kızı Ivanka Trump ile damadı Jared Kushner’in işine neredeyse Twitter üzerinden sonuç vermeyi düşündüğü manşetlere yansımıştı. Trump’ı bu hareketinden, Beyaz Saray’da dönemin Özel Cins Müdürü olan John Kelly’nin engelleyerek böyle bir paylaşımdan önce kızı ve damadı ile kendisinin konuşmak üzere cevaz istediği kaydedilmiş, o günden sonra üstelik tıpkısı daha bu konunun açılmadığı aktarılmıştı.

Trump’ın ayrıca damadı Kushner’i “yararsız” görerek sık sık küçümsediği ve onunla alay ettiği de doğacak sürülmüştü. Trump’ın sözcüsü Taylor Budowich ise söz konusu haberler konusunda kitabı “yanlışlarla komple ve sıkıcı” olarak nitelendirmiş ve “Başkan Trump ise Amerika’yı kurtarmaya odaklanmış durumda ve dolma duyum üstüne yapabileceği tek molekül yok.” ifadesini kullanmıştı. Haberman’ın, 607 sayfalık kitabı üzere 3 yol Trump ile başlamak için ara sıra yardımcıları ve danışmanları karışma 250 kişiden fazla birey ile kavuşma yaptığı bilgisi paylaşılıyor.

Share: