Donald Trump, kasem altında sorgulanmadan önce toplumsal medyadan aksülamel gösterdi: Muz cumhuriyeti

45. KÖLE Başkanı Donald Trump, mülklerinin değerleri konusunda açılan anket çerçevesinde erte New York Başsavcılığı’nda kasem altında sorgulanacak.

“MUZ CUMHURİYETİ”

76 yaşındaki Trump toplumsal iletişim araçları platformu Truth Social’üstelik yaptığı açıklamasında mülklerinin ant altında sorgulanacağını doğrulayarak, ABD tarihindeki arz şişman cadı avının devamı için ırkçı New York Başsavcısını göreceğim. Iri şirketim ve ben herhangi bir taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!” sözlerini kullandı.

Açıklama, Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago malikanesinin cemaziyelevvel Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarınca basılmasının arkası sıra geldi.

TRUMP’A YÖNELİK SAV SÜRECİ

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilgilendiren gökdelenler ve golf sahaları kabilinden varlıkların değerinin 10 yıldan çok süredir mali tablolarda kusurlu yansıtıldığını tez ettiği anket çerçevesinde Trump ve çocuklarını ifade vermeye çağırmış ancak Trump ve avukatları her seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği belgelerin kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

Uzun tıpkısı süreç sonrasında iki hafta geçmiş, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump’ın mahkemeye gelerek rapor vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir dönme sonraları de federal tıpkısı yargıç, Trump’ın, James’in kendisi karşı yürüttüğü soruşturmayı kaplamak için hız tenzil girişimini hırçın yanıtlamıştı.

Share: