Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın çekirdeksel silahlarla ilişkin gizli vesaik aradığı öne sürüldü

Çarkıt KUL Başkanı Donald Trump’ın Florida’dahi kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları aracılığıyla planlı baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ VESAIK ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin falsolu kesimlerin eline geçme üzerine koyu endişe duyduğu nükleer silahlarla ilişkin gizli vukuf içeren belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “DUBARA” YERINE NİTELENDİRDİ

Haberde, ait kaynakların, FBI ajanlarının özellikle ne tuhaf bilgelik içeren vesaik aradığı, bilgileri bulunan bahis konusu nükleer silahların ÇAKER’ye veya ayrıksı uluslara ilişkin olup olmadığı ya dahi Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda temas doküman bulunup bulunmadığı hususunda incelik vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise sâdır haberlere müteveccih bu sabah yaptığı açıklamasında, çekirdeksel zırh meselesini ayrımsız “aldatmaca” olarak nitelendirdiği ve FBI’yı böyle ayrımsız şeyin olduğunu gösterecek herhangi bir bilgi sunmadan “iddia yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’de bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları marifetiyle düzenlenen baskınla aranmıştı. Trump, yazılı açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki iyice evim Mar-A-Lago su anda kuşatma altında, iri benzeri FBI ajanı grubu vasıtasıyla dominant yapılıp engelleme edildi, bu milletimiz amacıyla ibret bire bir zamandır. Daha önceki tek ÇAKER başkanının başına hakeza tıpkı madde gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten fazla süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu iddia toplandığı haberlere yansımıştı.

BENDE Hak Bakanı Merrick Garland de geçmiş bu konuda ilk kez izah yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üstüne olayın henüz açık anlaşılması amacıyla Adalet Bakanlığının taharri emri ve umum konulan malzemelerle ilgilendiren gizliliğin kaldırması talebiyle Florida mıntıka mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump da bugün yaptığı açıklamada, arama emrinin kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmişti.Share: